Jak gotować warzywa na parze. Sprawdź niezawodne przepisy
Gotowanie na parze pozwala zachować chrupkość i piękne kolory warzyw. Nie to jest jednak najważniejsze – warzywa gotowane na parze zawierają więcej witamin i minerałów niż te przygotowane w tradycyjny sposób.
Gotowanie na parze ma wiele zalet – niskokaloryczny posiłek możesz przygotować szybko i bez soli. Zdrowa kuchnia nie wymaga tak wiele wysiłku, jak mogłoby się wydawać. Nie potrzebujesz również kosztownych urządzeń, aby ograniczyć kaloryczność swoich dań i wprowadzić do diety więcej zdrowych warzyw.
Gotowanie na parze – czy potrzebny jest parowar?
Gotowanie na parze to obróbka termiczna artykułów spożywczych przy użyciu gorącej pary. W Azji znana i praktykowana od wieków, w zachodnim świecie dopiero zyskuje popularność. W kuchni azjatyckiej gotowanie na parze odbywa się za pomocą bambusowego koszyczka. Bambus to w 100% naturalny i ekologiczny materiał, który jest odporny na działanie wilgoci i wysokiej temperatury. Warto przemyśleć jego zakup – sprawdza się nie tylko do przygotowania pierożków wonton, ale również polskiej marchewki czy ziemniaków. Do gotowania na parze możesz używać metalowego lub silikonowego koszyczka na nóżkach. Ustawia się go w garnku na niewielkiej ilości gotującej się wody. Wadą tego rozwiązania jest konieczność kontrolowania poziomu wody podczas gotowania i mała pojemność. Parowar to spory wydatek i dodatkowe urządzenie w kuchni. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą przygotowywać w ten sposób większość posiłków. Jego zaletą jest łatwa obsługa i możliwość ugotowania całego obiadu na parze w ilości większej niż dla jednej osoby.
Jak ugotować warzywa na parze?
Zanim przejdziemy do kwestii technicznych, warto wspomnieć o tym, że warzywa na parze są zdrowsze od gotowanych w wodzie. Udowodniono, że te gotowane na parze mimo obróbki cieplnej zachowują większe ilości substancji odżywczych. Co więcej, gorąca para częściowo wypłukuje z jarzyn szkodliwe substancje chemiczne – trafiają one do wody znajdującej się pod koszyczkiem zamiast na Twój talerz. Warzywa z pary zachowują również swój intensywny kolor i nie rozpadają się.
Krótkie blanszowanie warzyw pozwala im zachować chrupkość – nie są surowe, ale nie są również tak miękkie, jak po gotowaniu w wodzie. Gotowanie warzyw na parze jest dziecinnie proste – wystarczy je umyć i obrać wedle uznania. Większe warzywa, np. ziemniaki, pokrój w plasterki, brokuł i kalafior podziel na różyczki. Ułóż na koszyczku lub w parowarze i gotuj. Jak długo gotuje się warzywa na parze? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatną listę. Warzywa na parze – czas gotowania:
dynia w kostkach – 8 minut,
papryka w paskach – 10 minut,
fasola szparagowa – 10 minut,
świeży szpinak – 10 minut,
kalafior w różyczkach – 12 minut,
świeże szparagi – 13 minut,
marchew w plasterkach – 15 minut,
bakłażan w plastrach – 15 minut,
brokuły w różyczkach – 15 minut,
ziemniaki w talarkach – 20 minut,
kukurydza w kolbie – 20 minut,
burak w plastrach – 25 minut,
cebula w całości – 35 minut,
młode ziemniaki w mundurkach – 40 minut.
Jeśli używasz garnka z sitkiem lub koszyczkiem, pamiętaj, aby umieścić go z przygotowaną potrawą w garnku, dopiero gdy woda się zagotuje. Od tego momentu możesz zacząć odmierzać czas. Wspomnieliśmy już, że na parze można gotować bez użycia soli. Natomiast dodatek ulubionych ziół z pewnością wzbogaci smak Twojego posiłku. Mieszanka warzyw na parze może być samodzielnym posiłkiem wegetariańskim. Nie zapomnij skropić ich oliwą – część witamin przyswaja się dopiero po rozpuszczeniu w tłuszczach. Tak przygotowane jarzyny możesz wykorzystać również jako dodatek do mięs lub składnik sałatki.
Sałatka z soczewicą, dynią gotowaną na parze i kolendrą
Składniki na dwie porcje:
1/2 szklanki soczewicy (czarnej, zielonej lub pomarańczowej),
1 łyżka oliwy extra vergine,
400 g surowej dyni pokrojonej w 1–1,5-centymetrową kostkę,
4 łyżki orzeszków pinii lub pestek słonecznika,
pęczek świeżej kolendry,
opcjonalnie: 50 g pokruszonego sera koziego.
Sos winegret balsamiczny:
4 łyżki oliwy extra vergine,
2 łyżki octu balsamicznego,
2 łyżki miodu lub syropu klonowego,
1 łyżka sosu sojowego,
1/2 łyżeczki posiekanej papryczki chilli,
1 starty ząbek czosnku.
Przygotowanie:
Wypłucz soczewicę i umieść w rondelku. Zalej ją ¾ szklanki wody, dodaj sól, pieprz i oliwę. Zagotuj pod przykryciem i trzymają ją na ogniu, aż uzyska odpowiednią miękkość. Zwykle trwa to około 25 minut w przypadku soczewicy czarnej (pomarańczową soczewicę gotujemy 15 minut, natomiast zieloną 20 minut). Gdy soczewica stanie się miękka, pozostaw rondelek na ogniu do odparowania pozostałej na dnie wody.
Kostki dyni umieść w koszyczku do gotowania na parze – gotuj je około 8 minut pod przykryciem. Dynię umieść na talerzu lub półmisku, dopraw solą i pieprzem oraz orzeszkami pinii. Jeśli chcesz użyć pestek słonecznika, upraż je na suchej patelni. Przygotuj sos – wymieszaj ze sobą wszystkie podane składniki. Polej sałatkę winegretem, posyp pokruszonym kozim serkiem i posiekaną kolendrą.
Sałatka najlepiej smakuje, gdy dynia jest jeszcze ciepła. Warzywa gotowane na parze można wykorzystywać w kuchni na wiele różnych sposobów. Jest to sprawdzony patent na przekonanie dzieci do jedzenia warzyw. Mają one bowiem piękny kolor i nie są papkowate – to zwykle przekonuje kilkulatka do tego, aby ich spróbować. Zdecydowanie warto wypróbować ten sposób przygotowania warzywnych dodatków i całych dań.
- Przepis pochodzi ze strony Kwestia Smaku: <a href="https://www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/dynia/salatka_z_dynia_soczewica/przepis.html">https://www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/dynia/salatka_z_dynia_soczewica/przepis.html</a>, dostęp: kwiecień 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.