account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieZdrowe przepisy 2 min.

Gotowanie na parze jest zdrowe. Przepisy na pyszne dania

Magda Habel31.10.2021Aktualizacja: 24.10.2023

Dania gotowane na parze są bogate w wartości odżywcze i bardzo smaczne. Nie używasz tłuszczu, więc danie jest niskokaloryczne. Odkryj z nami zalety gotowania na parze i wypróbuj przepisy na pyszne dania.


Dania gotowane na parze kojarzą się głównie z dietą odchudzającą lub jadłospisem w chorobie. Warto docenić tę metodę gotowania podczas przygotowywania codziennych posiłków. To jeden z najlepszych sposobów, aby wzbogacić dietę o większą ilość warzyw lub przekonać małego niejadka do chrupania brokuła z marchewką.

dania-na-parze-jak-przyrzadzic-sprawdzone-przepisy
pixabay.com

Polecane

kiszona-marchewka-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
2 min.
Kiszona marchewka - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
kiszone-pomidory-jak-zrobic-do-czego-wykorzystac
Odżywianie
1 min.
Kiszone pomidory - jak zrobić? Do czego wykorzystać?
29.10.2021
kiszona-papryka-jak-zrobic-na-co-pomaga
Odżywianie
1 min.
Kiszona papryka - jak zrobić? Na co pomaga?
29.10.2021
salata-rzymska-do-czego-pasuje-z-czym-podawac
Odżywianie
1 min.
Sałata rzymska - do czego pasuje? Z czym podawać?
24.01.2022
Spis treści
  1. Na czym polega gotowanie na parze?
  2. Zalety gotowania na parze
  3. Roladki z łososia z pesto

Na czym polega gotowanie na parze?

Dania smażone z dużą ilością tłuszczu nie sprzyjają utrzymaniu dobrego zdrowia i smukłej sylwetki, natomiast gotowanie w wodzie sprawia, że zawartość witamin w produktach spożywczych spada. Jak przygotować niskokaloryczny posiłek, aby zachować jak najwyższą zawartość substancji odżywczych i odpowiednią konsystencję? Taki efekt uzyskasz wyłącznie podczas gotowania na parze.

Jak gotuje się dania na parze? W gotowaniu na parze chodzi o to, aby umieścić produkty spożywcze ponad poziomem gotującej się wody. Obróbka termiczna odbywa się za pomocą gorącej pary i wysokiej temperatury panującej wewnątrz naczynia. Na parze gotujemy pod przykryciem, ale tak, aby nadmiar pary był na bieżąco usuwany z naczynia. Ten proces pozwala na przygotowanie mięs, warzyw czy ryb - bez zanurzania ich w wodzie. Do gotowania na parze możesz użyć różnych sprzętów. Co mamy do wyboru?

  • Garnek z wkładką do gotowania na parze - to najtańsza opcja. Posiłek gotujesz na kuchence w garnku ze specjalną, metalową wkładką. Dobre rozwiązanie do małej kuchni, gdy nie masz miejsca na przechowywanie dodatkowego urządzenia.

  • Parowar - urządzenie elektryczne, które pozwala ugotować na parze cały obiad dla kilkuosobowej rodziny. Sygnalizuje, że danie jest gotowe lub poziom wody jest zbyt niski - bardzo wygodne w użytkowaniu. Sprawdzi się dla osób, które chcą gotować na parze na co dzień.

  • Zestaw do gotowania na parze dołączany do urządzeń wielofunkcyjnych.

  • Parownik bambusowy - doskonale sprawdzi się do przygotowania dań kuchni azjatyckiej.

  • Pojemnik do gotowania na parze w kuchence mikrofalowej.

Jeśli myślisz, że gotowanie posiłku na parze trwa długo - mylisz się. To bardzo dobra opcja dla zapracowanych. Smaczny i zdrowy posiłek przygotujesz dosłownie w pół godziny. Większość warzyw jest gotowa w czasie od 10 do 20 minut, ryba potrzebuje do 10 minut, a kurczak w małych kawałkach zaledwie kwadransa. Czas gotowania na parze zależy oczywiście od wielkości produktów. Najszybciej przygotowujesz produkty pokrojone w plastry i małe kawałki mięsa. Co nie znaczy, że nie można w ten sposób ugotować np. młodych ziemniaków w mundurkach - owszem, można, ale trwa to ponad pół godziny.

Zalety gotowania na parze

Dania gotowane na parze zachowują formę i kolor. Dzięki temu obiad z dodatkiem warzyw ugotowanych w ten sposób będzie wyglądał bardzo apetycznie. Świeże warzywa, krótko parowane, są kruche i pełne smaku. Obróbka termiczna w wodzie sprawia, że konsystencja produktów zmienia się, długo gotowane warzywa czy mięsa rozpadają się i przestają wyglądać apetycznie. Gotowanie na parze doskonale sprawdza się podczas przygotowania ryb. Delikatne mięso nie rozpada się, kawałek mięsa zachowuje swoją strukturę. Wygląda i smakuje znacznie lepiej niż ryba gotowana lub smażona w głębokim oleju.

Gorąca para powoduje wypłukiwanie szkodliwych substancji z produktów spożywczych, natomiast z mięsa wytapia się nadmiar tłuszczu. Wszystko to, co niepotrzebne i niezdrowe, trafia na dno garnka. Potrawa na talerzu jest niskokaloryczna, zdrowa i smakowita. Na parze możesz gotować bez soli - jej nadmiar jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. To zatem dobry wybór dla osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze i choroby nerek. Duże ograniczenie soli i tłuszczu w posiłkach jest wystarczającym powodem do tego, aby gotować na parze. Jeśli jeszcze Cię nie przekonaliśmy - wypróbuj przepis na przepyszne danie gotowane na parze.

Roladki z łososia z pesto

Składniki na 2 porcje:

  • około 400 g filetu z łososia,

  • 100 g rukoli,

  • 2 łyżki orzeszków pinii lub słonecznika,

  • 1 łyżka kaparów,

  • 2 fileciki anchois w oliwie,

  • 3 łyżki oliwy extra vergine,

  • szczypta soli morskiej i świeżo zmielonego pieprzu.

Przygotowanie:

Starannie odetnij skórę z filetów z łososia. Sprawdź, czy nie ma ości, po czym umyj i osusz każdy filet. Ostrym nożem pokrój rybę na cienkie płaty. Dopraw pieprzem i solą, odstaw na czas przygotowywania pesto. Do misy blendera włóż kapary, fileciki anchois, orzeszki i rukolę. Zmiel je do konsystencji pesto. Odlej około ⅓ pesto - będzie potrzebne podczas podawania dania.

Posmaruj filety pozostałym pesto i zwiń w roladki, zabezpiecz je wykałaczkami. Każdą roladkę posmaruj oliwą z oliwek. Umieść roladki w urządzeniu do gotowania na parze. Jeśli używasz garnka z wkładką, poczekaj, aż woda na dnie będzie wrzała. Roladki gotuj pod przykryciem około 7 minut. Jeśli Twoje roladki są grube, wówczas potrzeba około 10 minut na ugotowanie mięsa.

Roladki z łososia dobrze komponują się z ziemniakami i drobną kaszą. Dodatki warzywne również możesz przygotować na parze - brokuły w różyczkach będą gotowe w kwadrans. Ułóż roladki na talerzu i posmaruj resztą pesto. Danie świetnie smakuje na ciepło i na zimno, możesz je z powodzeniem zabrać na obiad do pracy.

Źródła
  1. Przepis pochodzi ze strony: https://www.kwestiasmaku.com/ryby_i_owoce_morza/losos/roladki_losos/przepis.html, dostęp: kwiecień 2021.
  2. M. Moss, Cukier, sól, tłuszcz, Wydawnictwo Galaktyka, 2014, s. 304–305, 339–340.
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.