Zegar biologiczny – jak działa? Jak wpływa na zdrowie?
Zegar biologiczny to naturalny mechanizm, dzięki któremu, bez patrzenia na zegarek, doskonale wiesz, kiedy nadchodzi pora na obiad lub sen. W toku ewolucji organizm człowieka – z całą jego sferą hormonalną i genetyczną – dostosował się do funkcjonowania w zgodzie z dobowym rytmem wyznaczanym przez dzień (światło) i noc (ciemność). Badania pokazują, że życie w zgodzie z zegarem biologicznym przynosi szereg korzyści dla zdrowia. Sprawdź, gdzie znajduje się „centrum dowodzenia” zegara biologicznego i jak działa ten skomplikowany mechanizm.
Zegar biologiczny – co to takiego?
Zegar biologiczny to wewnętrzny mechanizm, który wykształcił się u każdego człowieka w toku ewolucji. Pozwala on nie tylko funkcjonować zgodnie z rytmem dnia i nocy, ale także odpowiada za uczucie głodu, reguluje wahania ciśnienia krwi i temperatury ciała, wpływa na poziom koncentracji, nastrój, stres czy pracę kluczowych narządów organizmu, np. serca. To dzięki niemu wiesz, kiedy zbliża się pora posiłku, bo zaczynasz odczuwać głód, natomiast o określonej porze odczuwasz senność i chcesz położyć się spać. Naturalny chronometr – wraz z całą warstwą hormonalną – wyznacza również najlepsze pory na aktywność fizyczną i zawodową: z pewnością zauważasz, że w niektórych godzinach Twój mózg potrafi działać na pełnych obrotach, a w innych trudno Ci zmusić się do najmniejszej formy aktywności.
Z istnienia zegara biologicznego zazwyczaj zdajesz sobie sprawę dopiero wtedy, gdy znajdziesz się w innej strefie czasowej. Dobrym przykładem będzie tu jet lag, czyli zespół objawów, które są reakcją organizmu na zaburzenie dotychczasowego cyklu dzień-noc. Jeśli np. podróżujesz do Azji, musisz liczyć się z tym, że tamtejszy poranek będzie dla Ciebie samym środkiem nocy i organizm w tych godzinach po prostu nie będzie funkcjonował. Niektórym osobom przestawienie się na inny tryb zajmuje nawet cały tydzień.
Sprawdź również, jak mieć więcej energii na co dzień!
Jak działa zegar biologiczny?
Zegar biologiczny – mimo że go nie widać – z pewnością nie jest pojęciem abstrakcyjnym. U ssaków znajduje się on w jądrze nadskrzyżowaniowym, czyli w części mózgu zwanej podwzgórzem. To główny ośrodek, który pozostaje w ścisłym kontakcie z siatkówką oka, dzięki której do ośrodkowego układu nerwowego dochodzi informacja o tym, czy jest dzień (światło), czy noc (ciemność). Dzięki niemu układ hormonalny synchronizuje się z rytmem środowiska zewnętrznego i hormony uwalniają się o określonych porach. Doskonałym przykładem będzie szyszynka. Ten niewielki gruczoł wydziela melatoninę, czyli hormon odpowiedzialny za uczucie senności. Gdy zaczyna się robić ciemno, aktywność szyszynki wzrasta i zwiększa się produkcja melatoniny. Natomiast w godzinach porannych, gdy na dworze zaczyna się robić jasno, szyszynka wstrzymuje produkcję melatoniny, a zamiast niej uaktywnia się kora nadnerczy, produkująca kortyzol – hormon stresu, który pozwala Ci stawić czoła codziennym wyzwaniom.
Druga część zegara biologicznego znajduje się niemal we wszystkich komórkach ciała, które działają w zgodzie z rytmem dobowym. Badania wykazują, że małe zegary biologiczne umiejscowione w mięśniach, wątrobie, trzustce, komórkach tłuszczowych czy układzie pokarmowym odbierają informacje z „centrum dowodzenia”, które znajduje się w podwzgórzu. Do dobowego rytmu przystosowuje się cały człowiek, a nie tylko określone części jego organizmu.
Życie w zgodzie z zegarem biologicznym – przykłady
Życie w całkowitej zgodzie z dobowym rytmem to ideał, którego osiągnięcie nie zawsze jest możliwe, np. ze względu na charakter wykonywanej pracy. Funkcjonowanie zgodnie z naturalnym rytmem oznacza m.in.:
konkretny schemat żywienia – w godzinach porannych organizm zamienia węglowodany w energię, więc o tej porze można pozwolić sobie na słodką przekąskę. Z kolei po 21:00 układ pokarmowy pracuje wolniej i wszystko, co zjesz, zalega w jelitach, a kalorie zamieniają się w tłuszcz. Palenie papierosów lub picie alkoholu po 22:00 jest szczególnie szkodliwe, ponieważ w tych godzinach organizm gorzej radzi sobie z rozkładaniem substancji trujących. Sprawdź przepisy na lekką kolację i zachowaj szczupłą sylwetkę;
trening o określonych porach – zegar biologiczny wskazuje, że maksymalna wydolność organizmu przypada w godzinach popołudniowych, ok. 16:00. Tak więc doskonałym pomysłem będzie zaplanowanie ćwiczeń fizycznych właśnie o tej porze;
planowanie zabiegów medycznych lub kosmetycznych w określonej porze dnia – godziny popołudniowe to czas zmniejszonej wrażliwości na ból, dlatego warto zaplanować wizytę u dentysty lub kosmetyczki. Po południu twoje zmysły wyostrzają się, dlatego będzie to idealny moment na zakup perfum.
Cierpisz na okresowe spadki nastroju? Sprawdź, skąd bierze się depresja sezonowa i jak z nią walczyć.
Zaburzenie dobowego rytmu – kiedy następuje?
Zaburzenie dobowego rytmu następuje u osób, które muszą pracować w godzinach nocnych (pielęgniarki, lekarze, pracownicy fizyczni różnych branż) lub dużo podróżują i często zmieniają strefy czasowe (stewardessy i piloci). Zaburzenia w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, a w szczególności podwzgórza mózgu, mogą rozregulować zegar biologiczny i spowodować np. trudności ze snem czy brak kontroli nad uczuciem głodu. Miesiące jesienno-zimowe i towarzysząca im ciemność od wczesnego popołudnia również nie wpływają korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Stąd bierze się np. jesienna chandra.
- S. Kshirsagar i in. (tłum. D. Gasper), Naturalny rytm dobowy. Działaj w zgodzie ze swoim organizmem, Wydawnictwo Laurum, Warszawa 2022.
- B. Cymborowski, Zegary biologiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021.
- J. Zawilska i in., Rytmy biologiczne – uniwersalny system odczytywania czasu, „Nauka” 2006, nr 4, s. 129–133.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.