account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSen 1 min.

Dowiedz się, czym spowodowane jest mówienie przez sen. Jak można mu zapobiec?

lek. Magdalena Mroczek27.07.2021Aktualizacja: 22.10.2023

Czy Twój partner niepokoi się, że w czasie snu mówisz w dziwnym języku? Czy zdarzyło się, że Twoje dziecko mówiło przez sen? Chociaż mówienie przez sen może budzić niepokój, zazwyczaj jest niegroźne. Dowiedz się więcej o tej przypadłości. Poznaj sposoby, które pozwolą Ci zapobiegać mówieniu przez sen.


mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
pixabay.com

Polecane

higiena-snu-czym-jest-jakie-sa-zasady
Zdrowie psychiczne
1 min.
Higiena snu – zasady, których warto przestrzegać, aby się wysypiać
14.05.2021
fazy-snu-czym-sa-jakie-sa-rodzaje-ile-trwaja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jakie są fazy snu? Ile trwa każda z nich?
17.05.2021
ziola-na-sen-jakie-sa-najlepsze-i-ulatwia-zasypianie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zioła na sen - jakie są najlepsze i ułatwią zasypianie?
21.01.2022
jak-miec-swiadomy-sen-jakie-sa-techniki
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest świadomy sen? Poznaj skuteczne techniki
02.06.2022
Spis treści
 1. Mówienie podczas snu
 2. Mówienie podczas snu - kiedy występuje?
 3. Mówienie przez sen w dziwnym języku
 4. Przyczyny mówienia przez sen
 5. Mówienie przez sen u dzieci
 6. Mówienie przez sen - jak wygląda leczenie tego zaburzenia?

Mówienie podczas snu

Mówienie przez sen jest zaburzeniem klasyfikowanym jako parasomnia. W ten sposób określa się występowanie podczas snu i wybudzania się niepożądanych zachowań. Czy zdarzyło Ci się mówić przez sen? Jeśli tak, to skąd się o tym dowiedziałeś? Czy nie mogłeś w to uwierzyć, gdy ktoś Ci o tym powiedział? Niepotrzebnie, jest to bowiem całkowicie normalne zjawisko. Osoba mówiąca przez sen zazwyczaj nie jest tego świadoma i niczego nie pamięta. W czasie snu może wypowiadać pojedyncze słowa, mówić pełnymi zdaniami, bełkotać lub używać głosu albo języka innego niż na co dzień. W większości przypadków mówienie przez sen jest po prostu niezrozumiałym i bezsensownym monologiem lub mamrotem. Jednak w rzadkich przypadkach osoba mówiąca przez sen może faktycznie mówić elokwentnie, a nawet prowadzić rozmowy z innymi ludźmi. Tematy rozmów są zazwyczaj przypadkowe. Mówienie przez sen nie trwa na ogół dłużej niż 30 sekund.

na-czym-polega-higiena-snu-grafika-welbi

Mówienie podczas snu - kiedy występuje?

Mówienie może mieć miejsce zarówno w fazie snu REM, jak i non-REM. Na etapie 1 i 2 snu non-REM osoba mówiąca przez sen nie jest w tak głębokim śnie, jak na etapach 3 i 4, a jej mowa wydaje się łatwiejsza do zrozumienia. Osoba mówiąca podczas snu na etapie 1 lub 2 może prowadzić pełne, logiczne rozmowy. Na etapie 3 i 4 śpiący jest w głębszym śnie, a jego mowa bywa trudniejsza do zrozumienia. Może brzmieć jak jęk lub bełkot.

Ze względu na nasilenie mówienie przez sen możemy podzielić na:

 • łagodne - rzadziej niż raz w miesiącu,

 • umiarkowane - raz w tygodniu, ale nie co noc. Rozmowa nie zakłóca w znaczny sposób snu innych osób w pokoju,

 • ciężkie - rozmowa podczas snu ma miejsce każdej nocy i może zakłócać sen innych osób w pokoju.

Mówienie przez sen w dziwnym języku

Jeśli dobrze znasz jakiś język obcy, możesz w nim śnić. W takim przypadku jest całkiem możliwe, że podczas snu się nim posługujesz. Zdecydowanie częściej jednak niezrozumiałe dla otoczenia słowa wypowiadane są jedynie z obcym akcentem. Z tego powodu osoba obserwująca sytuację może mieć wrażenie, że rozmowa odbywa się w innym języku.

Przyczyny mówienia przez sen

Mówienie przez sen może się zdarzyć każdemu, ale wydaje się, że częściej ma miejsce u dzieci i mężczyzn. Przyczynami tego stanu mogą być:

 • genetyka - jeśli masz rodziców lub innych członków rodziny, którzy mówili przez sen, Ty też możesz być na to narażony,

 • choroba,

 • gorączka,

 • picie alkoholu,

 • napięcie psychiczne,

 • choroby psychiczne, np. depresja,

 • brak snu,

 • bezdech senny,

 • lunatykowanie lub częste koszmary.

Mówienie przez sen u dzieci

Mówienie podczas snu częściej zdarza się dzieciom niż dorosłym i dotyczy aż 50% z nich. Na ogół pojawia się między 3. a 10. rokiem życia. Dzieci mogą częściej rozmawiać przez sen, jeśli są podekscytowane lub zmartwione. Rozmowa z dzieckiem o wydarzeniach nocnych w spokojny i wspierający sposób może mu pomóc. To od Ciebie zależy, czy powiesz dziecku o mówieniu przez sen. Pamiętaj, że może się ono zacząć przesadnie martwić, że sytuacja ta się powtórzy i przez to mieć problem z zaśnięciem.

Mówienie przez sen - jak wygląda leczenie tego zaburzenia?

Co oznacza mówienie przez sen? Nie martw się, na szczęście nie jest groźne i zazwyczaj nie wymaga konsultacji ze specjalistą.

Jak nie mówić przez sen? Przede wszystkim zadbaj o higienę snu. Nieregularny harmonogram może zakłócać rytm dobowy, a czasami prowadzi do niewystarczającej ilości snu. Daj sobie odpowiednio dużo czasu na sen (dorosłym zaleca się spanie od 7 do 9 godzin na dobę).

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie sypialni. Wyłącz na noc telefon i telewizor. Emitowane przez nie niebieskie światło utrzymuje mózg w stanie czuwania. Ważna jest też temperatura w sypialni. Przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze może spowodować przegrzanie i utrudniać spokojny sen. Nie ćwicz zbyt późno wieczorem, ponieważ adrenalina wydzielana po ćwiczeniach może zakłócić nocny odpoczynek. Dla lepszej kontroli często zaleca się prowadzenie dzienniczka snu.

Mówienie podczas snu rzadko wymaga leczenia. Możesz zwrócić się o pomoc do lekarza, jeśli trwa przewlekle lub jeśli krzyczysz albo zachowujesz się dziwnie. Polisomnografia, czyli badanie czynności ciała w czasie snu, jest powszechnie przeprowadzonym testem diagnostycznym, służącym do zweryfikowania zaburzeń snu.

Mówienie przez sen nie jest groźne, często pojawia się przejściowo. Co zrobić, żeby nie mówić przez sen? Poprawa higieny snu może doprowadzić do całkowitego wyleczenia tego zaburzenia.

Źródła
 1. V. Alfonsi i in., Sleep talking: A viable access to mental processes during sleep, „Sleep Med Rev.” 2019, nr 44, s. 12-22.
 2. Y. Durduran i in., Sleep habits and related factors in kindergarten children, „Niger J Clin Pract.” 2019, nr 22, s.1218-1223.
Author lek. Magdalena Mroczek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
lek-przed-ptakami-awizofobia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęk przed ptakami (awizofobia) - jakie są przyczyny i objawy?
30.07.2021
zawisc-co-to-jest-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Co to jest zawiść? Poznaj metody radzenia sobie z zawiścią ludzką
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
nieprzespana-noc-jak-szybko-odzyskac-sily
Zdrowie psychiczne
3 min.
Nieprzespana noc - jak szybko odzyskać siły?
27.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.