account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

16. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Samopoczucie i badania mamy

Emilia Kruszewskalek. Magdalena Drąg-Drogoń01.03.2023Aktualizacja: 08.10.2023

16. tydzień to 2. trymestr ciąży. Mama jest w szczytowej formie, a dziecko jest na etapie szybkiego wzrostu. Jakie zmiany zachodzą w rozwoju malucha? Dlaczego przyszła mama powinna rozpocząć aktywność fizyczną?


16-tydzien-ciazy-na-jakiej-wysokosci-jest-dziecko
pixabay.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
Spis treści
 1. 16. tydzień ciąży dla kobiety
 2. Aktywność kobiety w 16. tygodniu ciąży
 3. 16. tydzień ciąży – jak wygląda płód?
 4. Badania w 16. tygodniu ciąży 

16. tydzień ciąży dla kobiety

W 16. tygodniu ciąży przyszła mama nadal czuje się bardzo dobrze i jest w szczytowej formie. 2. trymestr jest lekki i przyjemny. Ciężarna nie odczuwa mdłości i nie dokuczają jej częste wymioty. U niektórych kobiet mogą pojawić się dolegliwości układu pokarmowego w ciąży w postaci zgagi, wzdęć i nadmiernych gazów. Są to objawy rozluźnienia mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Można je złagodzić poprzez modyfikację diety i wykluczenie z niej produktów wzdymających.  

W 16. tygodniu ciąży brzuch jest zaokrąglony i większy. To czas, w którym większość kobiet musi zmienić część garderoby. Piersi stają się większe i tkliwe, a narządy płciowe przekrwione. Zauważalna jest również większa ilość upławów. To naturalna reakcja organizmu, który poprzez wzmożoną produkcję wydzieliny chroni kanał rodny i płód przed infekcjami. W tym okresie kobieta będzie potrzebować wkładek lub podpasek. Nie wolno jednak stosować tamponów. W 16. tygodniu ciąży nadal trwa wzmożona produkcja hormonów. Przyszła mama cieszy się doskonałą kondycją cery i włosów. Odczuwalny jest również wzrost libido i przypływ energii. Niektóre przyszłe mamy mogą odczuwać uderzenia gorąca, co objawia się niewielkim wzrostem temperatury ciała. 

Aktywność kobiety w 16. tygodniu ciąży

2. trymestr to czas, kiedy kobieta powinna podejmować aktywność fizyczną. Regularny ruch w ciąży nie tylko wpływa na poprawę samopoczucia, ale też niesie za sobą szereg pozytywnych korzyści zdrowotnych, które przyszła mama odczuje podczas porodu. Zalecane i bezpieczne aktywności dla kobiet w 16. tygodniu ciąży to m.in.: joga, pilates, pływanie, gimnastyka i aqua fitness. 

Do korzyści treningu podczas ciąży należą: 

 • wzmocnienie mięśni dna miednicy, 

 • zwiększenie ruchomości stawów,

 • poprawa elastyczności skóry,

 • niwelowanie dolegliwości w dolnym odcinku kręgosłupa, 

 • skrócenie czasu porodu, 

 • zachowanie prawidłowej czynności skurczowej macicy, 

 • zminimalizowanie ryzyka konieczności nacięcia krocza, 

 • zmniejszenie ryzyka porodu przedwczesnego lub cesarskiego cięcia, 

 • przyspieszenie rekonwalescencji krocza i powrotu kobiety do sprawności sprzed ciąży.

Ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające nie mają przeciwwskazań i mogą być wykonywane przez cały okres ciąży. Intensywność aktywności fizycznej innego rodzaju powinna być dostosowana do kondycji oraz stanu zdrowia matki i płodu. 

16. tydzień ciąży – jak wygląda płód?

Płód w 16. tygodniu ciąży mierzy niecałe 12 cm długości i waży ponad 80 gramów. Maluch jest wielkości awokado. To okres jego wzmożonego wzrostu i rozwoju. Zmianie ulegają proporcje ciała, a płód zaczyna przypominać dziecko. Jego skóra nadal jest przezroczysta i pozbawiona wyściółki tłuszczowej. Pokrywa ją jednak meszek, który stanowi warstwę ochronną. W 16. tygodniu ciąży dziecko słyszy dźwięki i rozpoznaje głos mamy. Próbuje również ruszać gałkami ocznymi, reagując na światło i mrok. Całkowitemu wykształceniu ulega nos dziecka, który przybiera płaski i lekko zadarty kształt. W 16. tygodniu ciąży chrząstki, które tworzyły szkielet, zaczynają zatrzymywać wapń i stopniowo twardnieć, zamieniając się w kości. Tworzą się również stawy i mięśnie. Rączki i nóżki dziecka są całkowicie uformowane. Zmianie ulega także umiejscowienie pępowiny, która przesuwa się w dolną część jamy brzusznej malucha, gdzie staje się zalążkiem przyszłego pępka. W 16. tygodniu maluch jest bardzo aktywny, jednak ze względu na jego mały rozmiar i niewielką wagę ruchy nie są wyczuwalne dla mamy. Oznaką zmiany jego pozycji jest charakterystyczne bulgotanie w dole brzucha. Podczas badania USG można zobaczyć żywą mimikę twarzy dziecka. 

Badania w 16. tygodniu ciąży 

W 16. tygodniu ciąży przyszła mama powinna udać się na wizytę do ginekologa w celu wykonania kontrolnego USG i badania z wziernikiem. Obowiązkowe są ogólne badanie moczu, morfologia krwi, pomiar ciśnienia tętniczego i pomiar masy ciała. Jeśli kobieta do tego etapu ciąży nie wykonała badania cytologicznego, czas to nadrobić. W przypadku mam odczuwających wzmożone dolegliwości ze strony układu pokarmowego zalecane jest wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń gospodarki węglowodanowej.

Źródła
 1. M. Fraś, i in., Styl życia kobiet w ciąży, „Hygeia Public Health”, 2012, 47(4), s. 412–417.
 2. S. Mrzygłód, Wpływ odżywiania matki na rozwój płodu, „Problemy Higieny Epidemiologii”, 2007, 88(4), s. 402–407.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.