account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 3 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są i kiedy się pojawiają pierwsze objawy ciąży?

Angelika Janowiczlek. Agnieszka Widera30.10.2021Aktualizacja: 12.03.2024

Ciąża jest stanem, w którym zachodzą intensywne zmiany w organizmie kobiety. Dotyczą one nie tylko macicy i narządów płciowych, ale wszystkich organów. Związane są ze wzrostem stężenia niektórych hormonów. Dzięki nim ciało może przygotować się na rozwój dziecka i wydanie go na świat. Zobacz, jakie są objawy ciąży.


jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
unsplash.com

Polecane

jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
Spis treści
  1. Kiedy można mówić o ciąży? Kiedy zaczyna się ciąża?
  2. Czym są objawy ciąży?
  3. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?
  4. Jakie są objawy ciąży?
  5. Zatrzymanie miesiączki
  6. Mdłości i wymioty
  7. Zmęczenie i osłabienie organizmu
  8. Bolesność i obrzmienie piersi
  9. Zmiana samopoczucia
  10. Częstsze oddawanie moczu
  11. Wrażliwość na zapachy i zmiana smaku
  12. Wczesne objawy ciąży przed miesiączką
  13. Co robić, gdy pojawią się pierwsze objawy ciąży?
  14. Objawy ciąży pozamacicznej

Kiedy można mówić o ciąży? Kiedy zaczyna się ciąża?

O ciąży można mówić, gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem. W większości przypadków ma to miejsce w jajowodzie. Stamtąd zapłodnione jajo wędruje do macicy, a następnie ulega zagnieżdżeniu w przedniej lub tylnej ścianie tego narządu. Zjawisko to jest określane mianem implantacji. Zwykle ma ono miejsce między 8. a 12. dniem rozwoju zarodka. Aby proces ten przebiegł prawidłowo, konieczne jest odpowiednio wysokie stężenie progesteronu. Po zagnieżdżeniu się zarodka wzrasta również poziom innych hormonów. W efekcie pojawiają się objawy ciąży. W większości przypadków poród ma miejsce między 38. a 40. tygodniem ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Przez cały ten czas ciało kobiety intensywnie zmienia się i przygotowuje do wydania dziecka na świat.

Czym są objawy ciąży?

Objawy ciąży są dolegliwościami związanymi ze zmianami hormonalnymi, które mają miejsce w organizmie kobiety po tym, gdy żeńska komórka rozrodcza (komórka jajowa) zostanie połączona z męską komórką rozrodczą (plemnikiem).Wyróżnia się:

  • domyślne (subiektywne) objawy ciąży - są dolegliwościami odczuwanymi przez kobietę,

  • prawdopodobne (obiektywne) objawy ciąży - ich obecność można potwierdzić badaniami laboratoryjnymi,

  • pewne objawy ciąży - jednoznacznie wskazują na obecność jaja płodowego lub płodu, co można potwierdzić badaniami obrazowymi.

Warto dodać, że domyślne i prawdopodobne objawy ciąży jedynie wskazują na to, że doszło do zapłodnienia. Na ich podstawie nie można jednak postawić jednoznacznego rozpoznania. Służą do tego pewne objawy ciąży, których obecność może stwierdzić wyłącznie lekarz ginekolog.

Polecamy

ciaza-o-co-warto-zapytac-ginekologa
Zdrowie

Ciąża – o co zapytać ginekologa? Kiedy warto skorzystać z teleporady

Ciąża to czas kiedy obserwujesz u siebie zmiany w wyglądzie i w samopoczuciu, które budzą wiele wątpliwości oraz pytań – nic w tym dziwnego, przecież z dnia na dzień Twoje ciało ulega niezwykłym przemianom. Działanie hormonów ciążowych, powiększająca się macica, intensywniej pracujące organy wewnętrzne – wszystko to ma wpływ na Twój organizm. Dlatego już od pierwszych tygodni ciąży możesz mieć wiele pytań z serii „czy to normalne” lub „czy powinnam się tym niepokoić”? Jednak zamiast szukać odpowiedzi na forach internetowych, niepokojące objawy i wątpliwości możesz skonsultowa z lekarzem ginekologiem.

Redakcja19.08.2021

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Jeżeli starasz się o dziecko, na pewno zastanawiasz się, kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży. Musisz pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Wiele zależy od indywidualnych cech Twojego organizmu. Może się zdarzyć, że u Ciebie wczesne oznaki ciąży pojawią się w innym czasie niż u kobiet, które zostały mamami przed Tobą. Inny może być także charakter odczuwanych dolegliwości.

Zwykle pierwsze objawy ciąży pojawiają się około 4. tygodnia ciąży, czyli 2 tygodnie po zapłodnieniu. Wówczas stężenie najważniejszych hormonów ciążowych (progesteronu, estrogenów i gonadotropiny kosmówkowej) jest na tyle wysokie, że możesz już zaobserwować zmiany, które zaszły w Twoim organizmie. Nie przejmuj się jednak, jeżeli pierwsze oznaki pojawią się później. Dolegliwości na bardzo wczesnym etapie zauważają głównie te kobiety, które bardzo dobrze znają swoje ciało i nie miały żadnych problemów z cyklem menstruacyjnym (miesiączki pojawiały się u nich regularnie).

Infografika Poziom beta hCG kiedy zbadać poziom

Jakie są objawy ciąży?

Poniżej przedstawiamy subiektywne objawy ciąży, które możesz u siebie zaobserwować.

Zatrzymanie miesiączki

Zatrzymanie miesiączki jest najbardziej charakterystycznym objawem ciąży. Dla wielu kobiet jest to pierwsza oznaka, że doszło do zapłodnienia. Prawdopodobnie u Ciebie będzie podobnie. Pamiętaj, że brak menstruacji w spodziewanym terminie nie zawsze oznacza ciążę. Cykl z różnych powodów może się przesunąć.

Zatrzymanie miesiączki jako objaw ciąży jest związane ze wzrostem stężenia hormonów we krwi. Po owulacji z resztek pęcherzyka Graafa (z którego została uwolniona komórka jajowa) powstaje ciałko żółte. Wydziela ono progesteron. Gdy dochodzi do zapłodnienia, zaczyna się wydzielać gonadotropina kosmówkowa, która podtrzymuje jego czynność. Celem jest przygotowanie endometrium (błony śluzowej macicy) do zagnieżdżenia się zarodka. Wysoki poziom progesteronu uniemożliwia krwawienie menstruacyjne.

Jeśli planujesz ciążę i chcesz mieć szybki dostęp do ginekologa, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jego ofertę możesz zamówić na Welbi. 

W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość konsultacji zarówno z ginekologiem, jak i:

  • wizyt u lekarza pierwszego kontaktu i 38 innych lekarzy specjalistów (bez potrzeby posiadania skierowania), np. endokrynologa; co więcej, z lekarzem POZ skonsultujesz się w ciągu 24 godzin, a ze specjalistą w ciągu przeważnie 3 dni roboczych;

  • możliwość wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak ultrasonografia (w tym USG 2D i 3D);

  • wykonania badania cytologicznego;

  • wykonania badań laboratoryjnych (w tym: beta HCG, morfologii, badania ogólnego moczu, anty-HCV, anty-HBS);

  • szczepienia ochronnego przeciwko grypie sezonowej.

Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Mdłości i wymioty

Częste objawy ciąży to mdłości lub wymioty. Występują one nawet u 50% ciężarnych - obserwuje się je przede wszystkim u tych kobiet, które zostaną mamami po raz pierwszy, jednak nie jest to reguła. Mogą towarzyszyć im: zgaga, zaparcia, wzdęcia, ślinotok lub zawroty głowy. Pojawiają się głównie w godzinach porannych, ale mdłości w ciąży niekiedy są obecne również w innych porach dnia. Ich przyczyną jest wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej we krwi.

Zmęczenie i osłabienie organizmu

Wczesne objawy ciąży to również zmęczenie, osłabienie organizmu i nadmierna senność. Nie są to dolegliwości, przez które kobiety podejrzewają ciążę. Przyczyny ich obecności raczej szuka się w przepracowaniu. Tymczasem spadek energii jest spowodowany wzrostem stężenia hormonów we krwi, a także zmianami zachodzącymi w układzie krwionośnym. Nie martw się, te objawy ciąży nie są obecne przez cały czas. W II trymestrze z pewnością poczujesz się lepiej.

Bolesność i obrzmienie piersi

Piersi w ciąży przechodzą dużą zmianę. Dzieje się tak, ponieważ przygotowują się do laktacji. Powiększają się, stają się bardziej nabrzmiałe, cięższe, a niekiedy także bardzo wrażliwe i tkliwe. Zmiany w piersiach zachodzą pod wpływem progesteronu i estrogenów. U wielu kobiet jest to jeden z wczesnych objawów ciąży. Możesz go zaobserwować już około 6 tygodnia.

Zmiana samopoczucia

Na początku ciąży możesz zaobserwować u siebie zmianę samopoczucia. Wahania nastrojów również są efektem zmian hormonalnych - szczególnie wzrostu progesteronu. W ciągu dnia mogą towarzyszyć ci różne, czasem skrajne, emocje. Ten objaw ciąży najczęściej znika w II trymestrze.

Częstsze oddawanie moczu

Wczesną oznaką ciąży jest częste oddawanie moczu. Hormony działają na całe ciało, w tym na układ moczowy. Zwiększa się przesączanie kłębuszkowe w nerkach, wzrasta przepływ krwi przez ten narząd i poszerzają się moczowody, dlatego możesz odczuwać zwiększoną potrzebę oddawania moczu.

Wrażliwość na zapachy i zmiana smaku

Na początku ciąży możesz zaobserwować, że stałaś się bardziej wrażliwa na niektóre zapachy. Objaw ten po części jest związany z mdłościami i wymiotami, ponieważ woń niektórych potraw lub perfum może je prowokować. Niekiedy dochodzi też do zmiany upodobań smakowych. Przestają smakować Ci niektóre produkty spożywcze, za to nabierasz ochoty na konkretne połączenia smakowe.

Do obiektywnych objawów ciąży zalicza się: pozytywny test ciążowy, podwyższenie temperatury ciała (względem wcześniejszych pomiarów) oraz zmiany w narządach płciowych. Jednak potwierdzeniem tego, że doszło do zapłodnienia, jest uwidocznienie ciąży w badaniu ultrasonograficznym (USG) lub wysłuchanie tętna płodu.

Wczesne objawy ciąży przed miesiączką

Wczesne objawy ciąży przed miesiączką możesz u siebie zauważyć, jeżeli prowadzisz codzienną obserwację temperatury ciała i śluzu szyjkowego. Gdy dojdzie do zapłodnienia, wydzielina z pochwy staje się bardziej obfita. Jest ona gęsta, może mieć lekko kremowy kolor, nie ma zapachu. Ciążę możesz podejrzewać, jeżeli po owulacji nadal utrzymuje się podwyższona temperatura ciała.

U niektórych kobiet pojawia się objaw zapłodnienia. Jest nim krwawienie implantacyjne. Dochodzi do niego na skutek uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, gdy zarodek się zagnieżdża. Ta oznaka ciąży nie występuje u wszystkich kobiet, dlatego nie sugeruj się jej brakiem.

Co robić, gdy pojawią się pierwsze objawy ciąży?

Gdy pojawią się pierwsze objawy ciąży, powinnaś wykonać test ciążowy. Najprostszym rozwiązaniem jest kupienie go w aptece. Badanie polega na wykryciu gonadotropiny kosmówkowej w moczu. Aby wynik był wiarygodny, wykonaj go najwcześniej w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Wcześniej poziom tego hormonu może być na tyle niski, że domowy test ciążowy go nie wykryje. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej możesz sprawdzić także w laboratorium medycznym. Nie potrzebujesz skierowania na badanie.

Ostatecznie ciążę potwierdza ginekolog w badaniu USG. Już około 5. tygodnia można zauważyć pęcherzyk ciążowy z pęcherzykiem żółtkowym. Nieco później (około 7. tygodnia ciąży) obecne jest tętnienie, które świadczy o tworzeniu się zawiązki serca.

Objawy ciąży pozamacicznej

Zdarza się, że zapłodniona komórka jajowa nie zagnieździ się w błonie śluzowej macicy, ale stanie się to w innej części narządów płciowych. Mowa wówczas o ciąży pozamacicznej (ektopowej). Jej najczęstszą lokalizacją jest jajowód, rzadziej są to: jajniki, szyjka macicy lub otrzewna.

Objawy ciąży pozamacicznej to:

  • zatrzymanie miesiączki,

  • ból brzucha (zwykle jednostronny),

  • plamienie lub krwawienie z dróg rodnych.

W ciąży pozamacicznej niemożliwy jest prawidłowy rozwój zarodka, dlatego konieczne jest jej przerwanie. Można to zrobić za pomocą metod farmakologicznych lub laparoskopowych. W niektórych sytuacjach dochodzi do samoistnego poronienia.

Źródła
  1. A. Malarewicz, Położnictwo. Podstawy opieki położniczej. Podręcznik dla studentów licencjackich i magisterskich kierunków położnictwa i pielęgniarstwa, Wydawnictwo Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego, Kielce 2009.
  2. M. Biela, M. Szafarowska, Diagnostyka ciąży, „Ginekologia po Dyplomie” 2017, nr 2 https://podyplomie.pl/ginekologia/26273,diagnostyka-ciazy, dostęp 5.04.2021.
  3. A. Słabuszewska-Jóźwiak, M. Ciebiera, G. Jakiel, Ciąża ektopowa – czy nadal jest to stan naglący?, „Postępy Nauk Medycznych” 2014, t. 27, nr 8, s. 581–585.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.