Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Jak zmieniają się piersi w ciąży?

Angelika Janowicz31.10.2021Aktualizacja: 02.07.2023

Właśnie dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą. Na pewno odczuwasz już pierwsze zmiany, które zachodzą w twoim organizmie. Będzie ich jeszcze więcej. To, co może być dla ciebie bardzo zauważalne na wczesnym etapie, to inny wygląd piersi w ciąży.


Zmiany w piersiach w ciąży są efektem działania hormonów ciążowych. Mowa przede wszystkim o estrogenach i progesteronie. Ich stężenie gwałtownie wzrasta już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Reaguje na nie m.in. tkanka gruczołowa, z której są zbudowane piersi. W efekcie zwiększa się liczba pęcherzyków, a system wyprowadzający mleko ulega rozbudowie. Wygląd zmieniają także brodawki i otoczki sutkowe. Piersi w ciąży zmieniają się, ponieważ przygotowują się do laktacji.

piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
pixabay.com

Polecane

jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
Spis treści
  1. Zmiany w piersiach w ciąży
  2. Kiedy ciemnieją brodawki w ciąży?
  3. Bolące piersi w ciąży
  4. Dlaczego zalecane jest USG piersi w ciąży?
  5. Jak dbać o piersi w ciąży?

Zmiany w piersiach w ciąży

Zmiany w piersiach w ciąży zachodzą już na w bardzo wczesnym etapie. Ich nowy wygląd możesz zaobserwować w 2 miesiącu. Ma to miejsce zaledwie chwilę po potwierdzeniu, że zostaniesz mamą. Niekiedy zdarza się, że piersi w ciąży zmieniają się wcześniej. Dla wielu kobiet jest to jedna z pierwszych oznak tego, że doszło do zapłodnienia.

Na początku ciąży zmienia się wielkość piersi. Zwykle następuje to stopniowo. Zdarza się jednak, że zmiana jest gwałtowna i bardzo zauważalna dla osób postronnych. Nie martw się jednak, kiedy twoje piersi na początku ciąży nie urosły. Wszystkie zmiany zachodzą indywidualnie. U wielu kobiet stają się one większe dopiero wtedy, gdy zbliża się termin porodu.

Piersi w ciąży mogą urosnąć nawet dwukrotnie. Nie jest to reguła, jednak z pewnością zauważysz, że są one pełniejsze i cięższe. Powiększanie się ich może prowadzić do nadmiernego naciągnięcia skóry. Wówczas pojawiają się rozstępy - wrzecionowate prążki, które początkowo mają czerwony kolor, z czasem jaśnieją. Możesz je zaobserwować również na innych częściach ciała (najwięcej jest ich na brzuchu po ciąży).

W ciąży powiększeniu ulegają także otoczki sutkowe i brodawki. Pod koniec ciąży (lub jeszcze w II trymestrze) możesz też zaobserwować, że wydobywa się z nich wydzielina. Ma to miejsce samoistnie lub po podrażnieniu sutków. Jest to nic innego jak siara - znak, że twoje piersi są gotowe do laktacji.

Polecamy

ciaza-o-co-warto-zapytac-ginekologa
Zdrowie

Ciąża – o co zapytać ginekologa? Kiedy warto skorzystać z teleporady

Ciąża to czas kiedy obserwujesz u siebie zmiany w wyglądzie i w samopoczuciu, które budzą wiele wątpliwości oraz pytań – nic w tym dziwnego, przecież z dnia na dzień Twoje ciało ulega niezwykłym przemianom. Działanie hormonów ciążowych, powiększająca się macica, intensywniej pracujące organy wewnętrzne – wszystko to ma wpływ na Twój organizm. Dlatego już od pierwszych tygodni ciąży możesz mieć wiele pytań z serii „czy to normalne” lub „czy powinnam się tym niepokoić”? Jednak zamiast szukać odpowiedzi na forach internetowych, niepokojące objawy i wątpliwości możesz skonsultowa z lekarzem ginekologiem.

Redakcja19.08.2021

Kiedy ciemnieją brodawki w ciąży?

Brodawki w ciąży nie tylko się powiększają, ale także zmieniają swój kolor. Dzieje się tak na skutek zwiększenia pigmentacji. Stają się one ciemniejsze. Ich nowa barwa zależy od karnacji. Największą zmianę możesz zaobserwować, jeżeli masz śniadą cerę. Kiedy ciemnieją brodawki w ciąży? Zwykle ma to miejsce na początku II trymestru. Pamiętaj jednak, że to również jest sprawa indywidualna. Nie wpadaj w panikę, gdy stanie się to wcześniej lub później.

Bolące piersi w ciąży

Bolące piersi w ciąży to częsta przypadłość. Ich nadwrażliwość jest spowodowana zmianami hormonalnymi oraz zwiększeniem objętości. Dolegliwość tę możesz zaobserwować przy dotykaniu lub wykonywaniu ruchów. Niekiedy jest ona obecna przez cały czas. Bólowi piersi w ciąży często towarzyszy świąd skóry.

Kiedy przestają boleć piersi w ciąży? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W większości przypadków ta nieprzyjemna dolegliwość mija wraz z rozpoczęciem drugiego trymestru. Niekiedy utrzymuje się przez cały czas lub powraca przed porodem.

Dlaczego zalecane jest USG piersi w ciąży?

Wśród zalecanych badań znajduje się badanie ultrasonograficzne (USG) piersi w ciąży. Powinny się mu poddać wszystkie ciężarne, a zwłaszcza te po 35 roku życia. Najlepiej jest wykonać je w I lub II trymestrze ciąży. Ponadto wskazane są comiesięczne samodzielne badania piersi.

Piersi w ciąży nie są chronione przed zmianami patologicznymi. Jedną z najgroźniejszych jest rak piersi. Ma on bardzo złe rokowania, gdy zostanie rozpoznany późno. Niestety jego diagnostyka w ciąży jest trudna. Dzieje się tak ze względu na to, że zmiany w gruczole piersiowym przypisuje się naturalnym procesom, którym ulegają tkanki po zapłodnieniu.

Jak dbać o piersi w ciąży?

Na pewno zastanawiasz się, jak dbać o piersi w ciąży. Przede wszystkim noś wygodny biustonosz. Jeżeli twój obecny zaczyna cię uwierać, zmień go na większy. Na rynku dostępna jest bielizna przeznaczona specjalnie dla kobiet w ciąży. Jej wybór jest tak duży, że z pewnością znajdziesz coś, co najbardziej ci odpowiada.

Ważna jest także pielęgnacja piersi w ciąży. Powinnaś zaopatrzyć się w kosmetyki, które dobrze nawilżą skórę i będą chroniły ją przed powstawaniem rozstępów. Im wcześniej zaczniesz o nią dbać, tym większa szansa, że pozostanie jędrna i elastyczna. W pielęgnacji sprawdzą się naturalne sposoby. Sięgnij po olej z awokado lub olej z pestek dyni, jeżeli zmagasz się z nadmierną suchością skóry na piersiach. Gdy twoje samopoczucie na to pozwala, możesz wykonywać proste ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie w okolicy piersi.

Źródła
  1. B. Karczmarek-Borowska, K. Golon, Rak piersi w ciąży, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie”, 2014, nr 2, s. 182-189.
  2. A. Skorupińska, N. Sekuła, Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, „Kosmetologia Estetyczna”, 2017, t. 6, nr 3, s. 283-286.
  3. M. Woźniak i in., Fizjologiczne zmiany dermatologiczne u kobiet w ciąży, „Dermatologia Estetyczna”, 2015, t. 17, nr 1, s. 13–18.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.