account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

17. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Samopoczucie przyszłej mamy

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian15.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

17. tydzień to końcówka 2. trymestru ciąży. Młoda mama nadal jest pełna energii, jednak zaczyna odczuwać pierwsze dolegliwości związane z powiększaniem się brzucha. Dziecko jest w fazie szybkiego wzrostu i rozwoju. Ma rozwinięty zmysł dotyku i odczuwa potrzebę snu. W 17. tygodniu możesz już zwykle poznać płeć dziecka.


17-tydzien-ciazy-jak-wyglada-dziecko-waga-dziecka
pixabay.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
Spis treści
  1. 17. tydzień ciąży dla kobiety 
  2. Płód w 17. tygodniu ciąży
  3. Jakie badania wykonać w 17. tygodniu ciąży?

17. tydzień ciąży dla kobiety 

17. tydzień ciąży to końcówka 4. miesiąca i 2. trymestru ciąży. Przyszła mama nadal czuje się zwykle bardzo dobrze i nie odczuwa mdłości. Okres ten jednak powoli mija, gdyż wraz z początkiem 18. tygodnia ciąży u wielu kobiet powracają objawy z pierwszego trymestru. Przyszłą mamę męczą częste wymioty, spadek energii, apatia, senność i wahania nastroju. W tym okresie kobieta może odczuwać również nasilenie dolegliwości układu pokarmowego w postaci zgagi, wzdęć i nadmiernych gazów. 

W 17. tygodniu ciąży następuje przyrost masy ciała – kobieta przybiera nawet ok. 2 kilogramów. Piersi stają się większe, mogą urosnąć nawet dwukrotnie. Brzuch unosi się i jest coraz bardziej widoczny. Dzieje się tak z powodu powiększenia macicy, która przestaje mieścić się w miednicy. Narząd dodatkowo wypełnia się większą ilością płynu owodniowego. Zmiany te przyszła mama odczuwa w postaci bólu pleców. Efektem podniesienia macicy i wzrostu wagi są zadyszka i sporadyczne skurcze. Jeśli jednak się powtarzają, powinny skłonić do konsultacji lekarskiej. Większy brzuch może utrudniać kobiecie znalezienie wygodnej pozycji do snu. Warto wypróbować leżenie na lewym boku. 

Organizm przechodzi w tym czasie zmiany hormonalne, co kobieta odczuwa przez wzrost libido, a przekrwienie narządów rodnych powoduje zwiększenie intensywności doznań. Na skutek działania hormonów niektóre kobiety doświadczają nadmiernego pocenia. Naczynia krwionośne powiększają się, co objawia się ich pękaniem i tworzeniem się charakterystycznych pajączków na skórze. Niektóre kobiety doświadczają krwawienia i tkliwości dziąseł. To czas, w którym należy skrupulatnie obserwować zęby i jamę ustną. Nie wolno bagatelizować żadnych objawów, gdyż stan zapalny może doprowadzić do rozwoju infekcji ogólnoustrojowej, która stanowi poważne zagrożenie zdrowia i życia dziecka. 

Koniec 2. trymestru to czas, w którym przyszła mama powinna szczególnie kontrolować wagę. Dieta powinna składać się 5 posiłków jedzonych o stałych porach dnia. Jadłospis musi dostarczać kobiecie i dziecku niezbędnych składników odżywczych, a przede wszystkim białka, tłuszczu i witamin, które są niezbędne do wzmożonego rozwoju łożyska. W tym czasie warto również zadbać o regularną aktywność fizyczną. 

Płód w 17. tygodniu ciąży

W 17. tygodniu ciąży dziecko mierzy 13 cm długości i waży około 100–140 gramów. Wyglądem przypomina niemowlę, chociaż jego skóra nadal jest przezroczysta i pokryta meszkiem (lanugo). Wszystkie narządy płodu są już rozwinięte. Koniec 2. trymestru to czas, w którym jego organizm zaczyna magazynować tkankę tłuszczową. Wzmocnieniu ulegają kości, stawy i mięśnie. W 17. tygodniu ciąży możliwe jest rozpoznanie płci dziecka. Na koniec 2. trymestru maluch ma rozwinięty zmysł dotyku oraz potrzebę odpoczynku i snu. Często ziewa, co wspomaga rozwój jego mózgu. Zaczyna ssać kciuk, zaciskać piąstki i świadomie machać rączkami. Jego serce bije bardzo szybko – nawet 160 uderzeń na minutę. W 17. tygodniu ciąży przyszła mama odczuwa ruchy dziecka w postaci bulgotania w dolnej części brzucha. Maluch jest bardzo aktywny i wykonuje intensywne ruchy rączkami i nóżkami. Regularnie połyka płyn owodniowy, który następnie wypychany jest przez płuca. Sprzyja to pojawieniu się czkawki, której maluch często doświadcza na tym etapie rozwoju. 

Jakie badania wykonać w 17. tygodniu ciąży?

W 17. tygodniu ciąży warto powtórzyć badanie w kierunku toksoplazmozy. To choroba, która u dorosłych przebiega bezobjawowo, ale w ciąży stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia płodu. Nieleczona toksoplazmoza może prowadzić do obumarcia płodu lub poronienia. Ponadto przyszła mama powinna pamiętać o kontrolnej wizycie u ginekologa, który wykona badanie wziernikiem i USG. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w 17. tygodniu ciąży możliwe jest przeprowadzenie amniopunkcji. Lekarz ma wtedy możliwość oceny stanu zdrowia dziecka na podstawie pobranej próbki płynu owodniowego. Jeśli w 16. tygodniu ciąży kobieta pominęła standardowe badania moczu i morfologię, 17. tydzień jest idealnym czasem na nadrobienie zaległości. Dodatkowo warto wykonać pomiar ciśnienia tętniczego i masy ciała.

Źródła
  1. M. Fraś, i in., Styl życia kobiet w ciąży, „Hygeia Public Health”, 2012, 47(4), s. 412–417.
  2. S. Mrzygłód, Wpływ odżywiania matki na rozwój płodu, „Problemy Higieny Epidemiologii”, 2007, 88(4), s. 402–407.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
owsiki-w-ciazy-czym-leczyc-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Owsiki w ciąży - czym leczyć? Domowe sposoby
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.