account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

24. tydzień ciąży – ruchy, wielkość i waga dziecka

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian15.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

24. tydzień ciąży upływa pod znakiem szybkiego rozwoju układu nerwowego, a także tkanki mięśniowej i tłuszczowej oraz kości dziecka. Dzięki temu ruchy płodu stają się silniejsze, bardziej wyraźne oraz świadome. Maluch szuka najwygodniejszego miejsca w macicy, a także szybko je zmienia w razie napływu nieprzyjemnych bodźców, jak chód czy intensywne światło.


24-tydzien-ciazy-ruchy-dziecka-w-dole-brzucha
pixabay.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
Spis treści
  1. 24. tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr?
  2. Jak wygląda dziecko w 24. tygodniu ciąży?
  3. 24. tydzień ciąży – USG i biometria płodu
  4. 24. tydzień ciąży a waga dziecka i jego wymiary
  5. Ruchy dziecka w 24. tygodniu ciąży
  6. Objawy i typowe dolegliwości w 24. tygodniu ciąży
  7. 24. tydzień ciąży a poród

24. tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr?

Omawiany tydzień ciąży to 6. jej miesiąc, po którym rozpoczyna się 3. trymestr. Jest to czas, w którym dziecko intensywne się rozwija, przez co brzuch staje się coraz większy. 

W 24. tygodniu ciąży ruchy dziecka w dole brzucha są coraz bardziej wyraźne. Nie sposób już ich pomylić z gazami przesuwającymi się wzdłuż jelit. Wraz z czasem będziesz również odczuwać rytmiczne podrygiwania dziecka, gdy będzie miało czkawkę.

Jak wygląda dziecko w 24. tygodniu ciąży?

U płodu w 24. tygodniu ciąży szybko zaczyna rozrastać się tkanka tłuszczowa i mięśniowa, a także organy wewnętrzne (w tym m.in. oskrzeliki w płucach) oraz kości (chrząstki zaczynają twardnieć). Dynamicznie rozwija się też układ nerwowy. Dziecko może już posługiwać się wszystkimi zmysłami.

Twarz dziecka jest już niemal w pełni wykształcona. Otwiera się nawet szpara powiekowa, a oczy z dużą swobodą poruszają się na boki, między innymi po to, aby uniknąć intensywnego światła. Pojawiają się już nawet brwi i rzęsy, a na głowie białe, pozbawione barwnika, włosy.

Choć płód wielkością przypomina kolbę kukurydzy, to jego wygląd jest już bardzo zbliżony do tego, jaki osiągnie w czasie porodu w terminie, a więc między 38. a 42. tygodniem ciąży. Jeśli lekarz wykona USG 3D, możliwe będzie dostrzeżenie charakterystycznych rysów twarzy dziecka.

24. tydzień ciąży – USG i biometria płodu

Prawidłowy rozwój dziecka na bieżąco monitoruje lekarz prowadzący ciążę. Podczas USG sprawdza on funkcjonowanie organów wewnętrznych, ale też wykonuje biometrię płodu. To badanie pozwala nie tylko ustalić wiek ciąży, ale też służy wykrywaniu ewentualnych patologii. Biometria płodu jest bardzo precyzyjna i pozwala przeanalizować m.in.:

  • wymiar dwuciemieniowy (BPD),

  • długość kości udowej (FL),

  • obwód głowy (HC),

  • obwód brzucha (AC).

Do analizy lekarz może wykorzystać technologie 3D i 4D. Po badaniu drukuje wyniki i dołącza je do karty przebiegu ciąży.

24. tydzień ciąży a waga dziecka i jego wymiary

W 24. tygodniu ciąży wielkość dziecka wynosi około 29 cm, a waga – około 700 g. Są to wartości uśrednione, a więc dla 50. centyla. Każde dziecko rozwija się w nieco innym tempie, na co mają wpływ nie tylko sposób odżywiania matki i styl życia, ale również predyspozycje genetyczne czy mnogość ciąży.

Ruchy dziecka w 24. tygodniu ciąży

Ze względu na szybki rozwój układu nerwowego ruchy dziecko przestają być przypadkowe, a stają się świadome. Dzięki zdolności do odbierania bodźców różnymi zmysłami płód będzie zmieniał pozycję po przytknięciu do brzucha czegoś zimnego albo skierowaniu nań intensywnego światła. Swobodne przemieszczanie jest wciąż możliwe, ponieważ w macicy nadal jest dużo wolnej przestrzeni. Z każdym kolejnym tygodniem będzie się ona zmniejszać.

Ruchy płodu stają się silniejsze. To efekt szybkiego rozwoju mięśni i kości. Kopnięcia, zwłaszcza w okolicę żeber i skierowane w stronę organów wewnętrznych, mogą być bolesne. Bardzo ważne jest jednak, aby występowały. Nagłe ich ustąpienie powinno być pilnie skonsultowane ze specjalistą. Na tym etapie za wcześnie jest jednak, by liczyć ruchy np. metodą Cardiff. Przyjdzie na to czas w 3. trymestrze, gdy będą one na tyle wyraźne, aby mogły stanowić wyznacznik prawidłowego rozwoju dziecka.

Objawy i typowe dolegliwości w 24. tygodniu ciąży

W 2. trymestrze ciąży ciało przyszłej mamy wyraźnie przybiera na wadze. Po 24. tygodniu waga zwykle zwiększa się o dodatkowe 500 g tygodniowo. To naturalne zarówno dla 2., jak i dla 3. trymestru. Poza wzrostem wagi i wyraźnym powiększeniem się brzucha w 24. tygodniu ciąży dolegliwościami, które mogą (ale nie muszą) wystąpić, są:

  • upławy,

  • bóle u dołu brzucha (zwłaszcza po bokach) przez szybko rozciągające się więzadła,

  • problemy gastryczne (zgaga, zaparcia, wzdęcia),

  • nadwrażliwość dziąseł,

  • skurcze w łydkach,

  • napady głodu,

  • trudności z oddychaniem na skutek ucisku przepony,

  • obrzęki nóg na wysokości kostek,

  • hemoroidy i żylaki,

  • świąd skóry brzucha, 

  • przebarwienia skóry (w tym pojawienie się linii negra) i rozstępy,

  • powiększenie się piersi,

  • bóle pleców,

  • wystający pępek.

W 24. tygodniu ciąży mniej dokuczliwe niż dotychczas stają się wahania nastroju. Pojawia się natomiast roztargnienie, zwane potocznie ciążową amnezją.

24. tydzień ciąży a poród

Poród przed 28. tygodniem ciąży traktowany jest jako skrajnie przedwczesny. Ponadto według statystyk 1 na 5 noworodków urodzonych przed 32. tygodniem ciąży nie przeżyje pierwszego roku. Im wcześniejszy jest poród, tym szanse przeżycia są niestety niższe – u schyłku 2. trymestru wynoszą zaledwie 25%.

Omawiany tydzień ciąży uznaje się za granicę przeżywalności i to pod warunkiem, że dziecko waży więcej niż 500 g. Wówczas ryzyko RDS (zespołu zaburzeń oddychania noworodków) przekracza 90%. To wynik wciąż niedojrzałego ośrodka oddychania w mózgu. Właśnie dlatego przy ryzyku porodu skrajnie wczesnego tak ważna jest hospitalizacja ciężarnej i jak najdłuższe utrzymanie ciąży.

Źródła
  1. H. Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko, REBIS, Poznań 2018.
  2. K. Podsiadło, Analiza czynników ryzyka i epidemiologia porodu przedwczesnego oraz jego wpływ na dobrostan płodu. Praca na stopień doktora nauk medycznych, Katedra Perinatologii, Klinika Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Gdańsk 2014.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
owsiki-w-ciazy-czym-leczyc-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Owsiki w ciąży - czym leczyć? Domowe sposoby
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.