account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

26. tydzień ciąży – ruchy, wielkość i waga dziecka

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian19.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

W 26. tygodniu ciąży siatkówka oka jest już niemal całkiem wykształcona, a dziecko okresowo otwiera oczy. Odbierane w ten sposób bodźce sprawiają, że może reagować intensywnymi kopnięciami na nagły błysk światła czy niespodziewany hałas. Wciąż może zmieniać pozycje, lecz nie układa się jeszcze głową w dół. Dlatego też ruchy mogą być odczuwane przede wszystkim w dolnej części brzucha.


26-tydzien-ciazy-ile-wazy-dziecko-ruchy-dzieck
unsplash.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
Spis treści
  1. 26. tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr?
  2. Jak wygląda dziecko w 26. tygodniu ciąży?
  3. USG w 26. tygodniu ciąży
  4. 26. tydzień ciąży – jaka jest waga dziecka i jego długość?
  5. Ruchy dziecka w 26. tygodniu ciąży
  6. 26. tydzień ciąży – jakie są objawy i typowe dolegliwości w tym czasie?
  7. Poród w 26. tygodniu ciąży

26. tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr?

Omawiany tydzień ciąży to schyłek 6. miesiąca i tak naprawdę ostatnie chwile 2. trymestru, uznawanego przez większość kobiet za najmniej dokuczliwy – tylko sporadycznie pojawiają się dolegliwości gastryczne tak, jak to było w 1. trymestrze, a jednocześnie brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, by utrudniać poruszanie się, tak jak to będzie miało miejsce w 3. trymetrze.

Jak wygląda dziecko w 26. tygodniu ciąży?

Dziecko w 26. tygodniu ciąży zaczyna otwierać oczy. Dotychczas powieki musiały pozostać sklejone, aby w pełni rozwinęła się siatkówka. Zaledwie w 24. tygodniu ciąży zaczęła się rozwierać szpara powiekowa, aby po kolejnych 2 tygodniach dziecko mogło spojrzeć na świat wokół siebie. Zmysły dziecka znacząco się wyostrzają. To sprawia, że na nagły hałas czy zbyt intensywne światło może reagować silniejszym kopnięciem, zamknięciem oczu albo zasłonięciem twarzy dłońmi.

Dziecko w 26. tygodniu ciąży zaczyna ćwiczyć wykształcające się płuca. Wciąga i wypuszcza wody płodowe przez nos, aby móc tuż po urodzeniu bez trudu nabrać powietrze. Jednocześnie pęcherzyki płucne wypełnione są już surfaktantem, co ma zapobiec ich zapadaniu się i sklejaniu.

Kości stają się coraz twardsze, co sprawia, że i kręgosłup jest coraz bardziej stabilny. Mięśnie zyskują na sile, dzięki czemu dziecko zaczyna bawić się własnymi palcami. 

USG w 26. tygodniu ciąży

Jeśli kontrolna, comiesięczna wizyta u ginekologa wypadnie akurat w 26. tygodniu ciąży, może uda Ci się zauważyć, jak dziecko ssie palce dłoni lub stopy. To nie tylko sposób ćwiczenia małej motoryki, ale również trening odruchu ssania, niezbędnego podczas późniejszego karmienia piersią lub mieszanką mlekozastępczą.

Podczas USG w 26. tygodniu ciąży lekarz sprawdza, jak działają organy wewnętrzne płodu, i wykonuje podstawowe pomiary, aby potwierdzić, że dziecko prawidłowo się rozwija. Jest to tzw. biometria płodu, podczas której mierzone są m.in.: długość kości udowej, obwód głowy czy obwód brzucha.

26. tydzień ciąży – jaka jest waga dziecka i jego długość?

W 26. tygodniu ciąży dziecko waży około 900 g i mierzy około 35 cm. Przypomina wielkością papaję albo młody bakłażan. Jeśli podczas badania ginekolog stwierdzi, że wartości te są nieznacznie niższe lub wyższe, nie stanowi to powodu do niepokoju. Na rozwój dziecka poza stylem życia i stosowaniem prawidłowo zbilansowanej diety ogromny wpływ mają czynniki genetyczne. Podobnie rzecz się ma z ciążami mnogimi. Ze względu na mniejszą przestrzeń w macicy dla każdego z dzieci mogą mieć one cechy budowy odbiegające od wartości uśrednionych.

Ruchy dziecka w 26. tygodniu ciąży

W zaawansowanej ciąży ruchy dziecka są już na tyle intensywne, że nie sposób pomylić ich z ruchami jelit. Wciąż jednak nie są bardzo silnie. Nie oczekuj, że ruchy będą powodować wyraźne wybrzuszenia na ciele. Jeśli jednak w 26. tygodniu ciąży słabsze ruchy dziecka pojawią się nagle, skonsultuj się z lekarzem. Nie musi być to groźne, ale żadna nagła zmiana nie powinna być bagatelizowana ze względu na dobrostan płodu.

W 26. tygodniu ciąży dziecko może machać rękoma lub nogami, uderzając przy okazji w powłoki brzuszne, organy wewnętrzne lub żebra. Płód ma wciąż dużo miejsca w macicy, dlatego dość swobodnie zmienia swoje położenie.

Na tym etapie większość płodów wciąż ułożonych jest miednicowo. Stąd też w 26. tygodniu ciąży ruchy dziecka w dole brzucha są czymś naturalnym. Bywa to niekiedy mało komfortowe. Szczególnie gdy maluch kopnięciem uderzy w pęcherz moczowy, co powoduje natychmiastową potrzebę udania się do toalety.

Ponieważ dziecko może już otwierać oczy, będzie reagowało ich mrużeniem lub zamykaniem (a czasami odwracaniem głowy) przy zbyt intensywnych bodźcach. Może to być m.in. nagły hałas czy błysk światła.

26. tydzień ciąży – jakie są objawy i typowe dolegliwości w tym czasie?

W 26. tygodniu ciąży dolegliwości, jakie odczuwać może przyszła mama, są znacznie mniej dokuczliwe niż w 1. trymestrze. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet uważa te 3 miesiące za najwspanialszy czas ciąży.

W 26. tygodniu ciąży wielkość brzucha nie jest jeszcze na tyle duża, by utrudniać samodzielne zakładanie butów czy poruszanie się. Mimo to pojawia się wrażenie coraz większej ociężałości.

Możliwe jest odczuwanie dolegliwości, takich jak:

  • bóle u dołu brzucha (zwłaszcza po bokach),

  • zgaga,

  • zaparcia,

  • wzdęcia,

  • zwiększona wrażliwości dziąseł,

  • skurcze łydek,

  • zwiększony apetyt,

  • trudności w oddychaniu w wyniku ucisku przepony przez płód,

  • krwawienia z nosa i dziąseł,

  • obrzęki nóg, a niekiedy też rąk i twarzy,

  • hemoroidy,

  • żylaki,

  • świąd skóry brzucha, 

  • przebarwienia skóry (w tym pojawienie się linii negra),

  • rozstępy,

  • powiększenie się piersi,

  • bóle pleców.

Poza dolegliwościami natury fizycznej mogą również wystąpić przejściowe trudności psychiczne. Nasila się roztargnienie i zapominalstwo. Do tego ekscytacja w oczekiwaniu na dziecko miesza się z niepewnością o przyszłość.

Poród w 26. tygodniu ciąży

Żaden poród po 23. tygodniu ciąży nie jest nazywany poronieniem. Jeśli jednak dziecko przyjdzie na świat przed 32. tygodniem ciąży, wówczas mowa o porodzie skrajnie przedwczesnym. Podobnie rzecz się ma z porodem w 26. tygodniu ciąży. Szanse na przeżycie takiego dziecka są bardzo małe i wynoszą 25%, dlatego przy każdej ciąży zagrożonej porodem skrajnie wczesnym lekarze starają się utrzymać ją jak najdłużej.

Choć granicę przeżywalności ustalono na 24. tydzień przy wadze 500 g, to wielu położników stoi na stanowisku, że realne szanse na utrzymanie dziecka przy życiu pojawiają się dopiero w 26. tygodniu ciąży. Ryzyko wystąpienia RDS, czyli zespołu zaburzeń oddychania noworodków, wynosi wówczas mniej niż 90%, ale więcej niż 70%.

Źródła
  1. H. Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko, REBIS, Poznań 2018.
  2. K. Podsiadło, Analiza czynników ryzyka i epidemiologia porodu przedwczesnego oraz jego wpływ na dobrostan płodu. Praca na stopień doktora nauk medycznych, Katedra Perinatologii, Klinika Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Gdańsk 2014.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.