account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Afirmacje – czym są i jak z nich korzystać?

Alicja Skibińska18.01.2023Aktualizacja: 18.01.2023

Pisanie afirmacji to bardzo popularny sposób na poprawę pewności siebie oraz wstęp do życiowych zmian. Jak je formułować i stosować, by były skuteczne?


afirmacja-na-czym-polega-skuteczne-afirmacje
pixabay.com

Polecane

metody-relaksacyjne-jakie-sa-najskuteczniejsze
Zdrowie psychiczne
2 min.
Poznaj skuteczne metody relaksacyjne
17.05.2021
optymista-kim-jest-dlaczego-warto-nim-byc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Optymista - kim jest? Dlaczego warto nim być?
29.10.2021
flegmatyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakteru
Zdrowie psychiczne
1 min.
Flegmatyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakteru?
27.07.2021
slow-life-co-to-jest-na-czym-polega-ten-styl-zycia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Slow life – na czym polega życie w wersji slow?
29.07.2022
Spis treści
  1. Afirmacje – czym są?
  2. Nieświadomość – co należy o niej wiedzieć?
  3. Prawo przyciągania
  4. Jak stosować afirmacje?
  5. Najskuteczniejsze afirmacje
  6. Afirmacje wdzięczności

Afirmacje – czym są?

Afirmacje to pewien rodzaj autosugestii pod postacią pozytywnych stwierdzeń na temat siebie i własnego życia. Mogą dotyczyć poczucia własnej wartości, bezpieczeństwa, sytuacji materialnej, kariery, nauki, wyglądu, zdrowia i właściwie każdej innej dziedziny życia, w której chciałabyś wprowadzić zmiany na lepsze. Afirmacje mogą być werbalne, powtarzane sobie na głos lub w myślach, jednak największą skuteczność wykazuje zapisywanie ich na kartce.

Celem afirmacji jest zmiana podświadomych przekonań na własny temat i otworzenie się na nowe możliwości. Być może masz jakiś cel, do którego bardzo chciałabyś dążyć, ale jesteś przekonana, że ci się nie uda. Afirmacje pozwolą ci zmienić ten sposób myślenia na bardziej wspierający oraz pokonać bariery tkwiące w twojej głowie. Dzięki temu przystąpisz do realizacji swojego marzenia z otwartym umysłem, wyższą samooceną i wiarą w sukces, co zwiększy szansę na jego faktyczne osiągnięcie.

Nieświadomość – co należy o niej wiedzieć?

Na twoje emocje, automatyczne reakcje i zachowania wpływają nie tylko rzeczy, z których zdajesz sobie sprawę, ale również procesy psychiczne rozgrywające się w tzw. nieświadomości. To właśnie tam wypierane jest wszystko to, co wydaje się zbyt trudne, bolesne lub nieakceptowalne, np. głęboko skrywane lęki, wstydliwe potrzeby seksualne, wspomnienia wywołujące poczucie winy i zażenowanie oraz egoistyczne, niemoralne lub agresywne pobudki. Na poziomie nieświadomym ukryte są również przekonania, które pośrednio wpływają na podejmowane przez ciebie decyzje. To dlatego zdarza ci się doświadczyć np. słynnego efektu Polyanny (czyli skupiania się tylko na pozytywnych aspektach sytuacji i ignorowania lub wypierania negatywnych) oraz zjawiska samospełniającej się przepowiedni.

Afirmacje to sposób na przeprogramowanie nieświadomych schematów na bardziej pozytywne i wzmacniające. Dzięki nim możesz osłabić wpływ, jaki mają na ciebie trudne, wyparte uczucia, zastępując je innymi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mechanizmów działania psychiki, przeczytaj artykuł: Jakie są charaktery? Co warto o nich wiedzieć?.

Prawo przyciągania

Wiele osób wierzy, że powtarzanie afirmacji i pozytywne nastawienie sprowadzi do ich życia dobre wydarzenia na zasadzie „podobne przyciąga podobne”. Zgodnie z teorią prawa przyciągania każda myśl i emocja jest energią, która przeradza się w fizyczne manifestacje. Niezależnie od tego, co sądzisz o samym prawie przyciągania, optymistyczne myślenie z pewnością ci nie zaszkodzi.

Pozytywne nastawienie i wiara we własny sukces wpłyną nie tylko na twoje samopoczucie, ale także na zachowanie. Pomyśl, co byś zrobiła, gdybyś miała pewność, że wszystko ci się uda? Czy byłabyś bardziej skłonna do podejmowania ryzyka i próbowania nowych rzeczy? Nic nie stoi na przeszkodzie, byś robiła to również teraz. Jeśli coś ci się nie powiedzie – nic straconego! Ale jest też duża szansa, że wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami. Jak widać, na stosowaniu afirmacji nie możesz nic stracić, ale za to możliwe, że sporo zyskasz.

Jak stosować afirmacje?

Podczas stosowania afirmacji najważniejsze jest ich prawidłowe formułowanie. Istnieje kilka zasad, których należy się trzymać, by były one skuteczne.

  • Po pierwsze muszą to być stwierdzenia pozytywne. Nie mogą mówić o tym, czego już nie chcesz, tylko o tym, co pragniesz przyciągnąć do swojego życia.

  • Podświadomość nie rozumie słowa „nie”. Zamiast używać go w afirmacji (np. „Nie jestem samotna”), użyj pozytywnego stwierdzenia, obrazującego idealną sytuację, w jakiej chcesz się zjawić („Mam mnóstwo oddanych przyjaciół”).

  • Najlepiej, by afirmacje były napisane w czasie teraźniejszym. „Będę miał dobry dzień” oddziałuje słabiej niż: „Mam dobry dzień”.

  • Zrezygnuj także z takich sformułowań, jak: „chcę”, „pragnę” czy „potrzebuję”. Pisz o wymarzonych zdarzeniach tak, jakby już miały miejsce.

  • Aby afirmacje były jeszcze skuteczniejsze, powtarzaj je w różnych okolicznościach. Możesz zapisać je w telefonie lub w papierowym notatniku i odczytywać codziennie rano i wieczorem. Niektórzy lubią też ozdabiać mieszkanie ulubionymi komunikatami, np. wieszając je na lustrze czy lodówce. Dzięki temu natykają się na nie kilkukrotnie w ciągu dnia, a co za tym idzie – afirmacje działają lepiej.

Najskuteczniejsze afirmacje

Skoro już wiesz, jak powinny brzmieć dobrze napisane, skuteczne afirmacje, zapoznaj się z kilkoma przykładami odnoszącymi się do różnych kategorii tematycznych. Możesz wybrać te, które najbardziej do ciebie przemawiają i z nimi pracować lub stworzyć własne personalizowane stwierdzenia.

Afirmacje na samoakceptację i pewność siebie:

  • Zawsze daję sobie radę z każdym wyzwaniem.

  • Jestem zdolna i utalentowana.

  • Z łatwością osiągam wszystkie założone cele.

Afirmacje na miłość i przyjaźń:

  • Jestem otoczona ludźmi, którzy mnie kochają i wspierają.

  • Mam wspaniały, szczęśliwy związek.

  • Mam piękną, zdrową rodzinę.

  • Jestem kochana, akceptowana i ważna.

Afirmacje na pieniądze:

  • Zawsze mam więcej pieniędzy, niż potrzebuję.

  • Zasługuję na obfitość.

  • Pieniądze pozwalają mi żyć przyjemnie i komfortowo.

Afirmacje wdzięczności

Bardzo dobrym nawykiem jest codzienne praktykowanie wdzięczności. Taki zwyczaj pomoże ci dostrzegać wszystkie pozytywne rzeczy, które cię spotykają, i naprawdę je doceniać. Dostrzeżone zdarzenia możesz wykorzystywać jako afirmacje na dobry dzień lub na dobranoc, powtarzane przed snem. Ta pierwsza metoda pozwoli ci dobrze zacząć poranek i od początku dnia naładować się pozytywną energią. Z kolei wieczorna praktyka wdzięczności wyciszy cię przed snem i zwiększy szanse na efektywny odpoczynek oraz przyjemne marzenia senne.

Źródła
  1. V. King, Dobre wibracje, dobre życie, tłum. A. Bergiel, Studio Astropsychologii, Białystok 2020.
Author Alicja Skibińska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
co-to-sa-kompleksy-jak-sie-ich-pozbyc-
Zdrowie psychiczne
1 min.
Co to są kompleksy? Jak się ich pozbyć?
30.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.