Aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia, praca i nauka w trybie zdalnym, możliwość dokonywania zakupów online oraz kontaktowania się z rodziną i znajomymi za pomocą mediów społecznościowych nie sprzyjają systematycznemu ruchowi. To z kolei przekłada się na wzrost masy ciała i ryzyko rozwoju powszechnych chorób cywilizacyjnych, w tym nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Dlatego też nawyk regularnej aktywności fizycznej warto wprowadzać już od najmłodszych lat.

Co daje aktywność fizyczna?

Aktywność fizyczna to same zalety. Nie tylko pozwala na utrzymanie ciała w dobrej kondycji, lecz także wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, poprawia wchłanianie i trawienie spożywanych posiłków, usprawnia funkcję ośrodkowego układu nerwowego, znosi dolegliwości bólowe, a przede wszystkim jest doskonałą profilaktyką wielu chorób przewlekłych. Nie sposób nie wspomnieć o pozytywnym wpływie ćwiczeń fizycznych na psychikę. Ruch obniża poziom hormonu stresu – kortyzolu oraz powoduje wydzielanie hormonów szczęścia – endorfin.

Jakie są rodzaje aktywności fizycznej?

U nas przeczytasz m.in. o tym:

  • jakie są najpopularniejsze style pływania i jakie mają zalety,

  • jakie są najlepsze ćwiczenia rozciągające,

  • jak ćwiczyć mięśnie brzucha,

  • czy warto i jak ćwiczyć w parach,

  • jak zadbać o zdrowy kręgosłup,

  • jakie efekty daje uprawianie jogi.

Pamiętaj o tym, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne i skonsultować się z lekarzem. W przypadku niektórych przewlekłych chorób intensywny wysiłek fizyczny może być wykluczony.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.