account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak wygląda życie po zawale serca? Rehabilitacja kardiologiczna

Olga Dąbska15.04.2024Aktualizacja: 15.04.2024

Zawał mięśnia sercowego to stan zagrożenia życia, który wiąże się z obumarciem części tkanek serca. Powrót do zdrowia wymaga prowadzenia rehabilitacji kardiologicznej. Ważną rolę odgrywają w niej ćwiczenia fizyczne, terapia farmakologiczna, dieta i edukacja na temat układu krążenia. Zazwyczaj konieczna jest modyfikacja dotychczas prowadzonego stylu życia.


jak-wyglada-zycie-po-zawale-dieta-sport-zalecenia

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Życie po zawale – rehabilitacja kardiologiczna
  2. Dieta po zawale serca
  3. Ćwiczenia po zawale serca
  4. Jak żyć po zawale?
  5. Czy po zawale serca można pracować?

Życie po zawale – rehabilitacja kardiologiczna

Osoby po przebytym zawale serca wymagają rehabilitacji kardiologicznej. Zgodnie z definicją opracowaną przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia jest to ogół działań mających na celu zapewnienie choremu na serce jak najlepszych warunków psychicznych, fizycznych i socjalnych, aby mógł powrócić do normalnego życia. Rehabilitacja po zawale serca powinna być:

  • kompleksowa,

  • wielokierunkowa,

  • realizowana w sposób ciągły,

  • wieloetapowa,

  • zindywidualizowana, 

  • podjęta jak najwcześniej,

  • akceptowana przez pacjenta i jego otoczenie,

  • bez ograniczeń czasowych.

Na rehabilitację po zawale serca składa się wiele oddziaływań. Powinna ona uwzględniać: ocenę stanu chorego, ćwiczenia fizyczne, farmakoterapię, dietę, rehabilitację psychospołeczną, diagnostykę i zwalczanie czynników ryzyka, modyfikację stylu życia, edukację. Rehabilitacja po zawale serca może być prowadzona zarówno w trybie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym. Istnieje wiele ośrodków oferujących także komercyjne programy rehabilitacyjne. Przeczytaj, jak dbać o serce.

Dieta po zawale serca

Dieta po zawale serca opracowywana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Powinna uwzględniać nie tylko problemy kardiologiczne, ale i ewentualne choroby współistniejące. Ważne, aby sposób żywienia sprzyjał utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała, a w przypadku osób z nadwagą lub otyłością pozwalał na jej redukcję. Sposób żywienia po zawale serca powinien zostać opracowany przez dietetyka, który po zapoznaniu się ze stanem pacjenta stworzy najlepiej dopasowany do niego jadłospis. 

W przypadku wszystkich osób po zawale serca specjaliści zalecają ograniczenie spożycia soli, cukru prostego i produktów podwyższających cholesterol, np. tłuszczów zwierzęcych. Dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i nienasycone kwasy tłuszczowe obniżające poziom trójglicerydów i podnoszą poziom tzw. dobrego cholesterolu. Dieta lekkostrawna będzie dobrym wyborem. 

  • Zioła na serce – sprawdź, jakie rośliny mogą pomóc przy dolegliwościach kardiologicznych 

Ćwiczenia po zawale serca

Aktywność fizyczna po zawale serca podzielona została przez ekspertów na trzy etapy. Pierwszy trwa kilka-kilkanaście dni i jest elementem postępowania wewnątrzszpitalnego. Składają się na niego zwłaszcza ćwiczenia oddechowe, rozluźniające, spacery po korytarzu, dynamiczne ćwiczenia kończyn, chodzenie po schodach do pierwszego piętra. 

Drugi etap to rehabilitacja stacjonarna lub ambulatoryjna zajmująca 4–12 tygodni. To indywidualnie opracowany trening oporowy, wytrzymałościowy i ćwiczenia ogólnorozwojowe, których zakres zależy od wyniku m.in. ECHO serca i próby wysiłkowej.

Trzeci etap trwa do końca życia Pacjenta. Polega na prowadzeniu regularnej aktywności fizycznej. Eksperci zalecają, aby osoby po zawale serca podejmowały umiarkowany, 30-minutowy wysiłek ruchowy co najmniej 5 razy w tygodniu. Zalecane formy ćwiczeń po zawale to: pływanie, marsz, aerobik w wodzie, jazda na rowerze. Dobrą propozycją są również spacery po zawale serca.

Jak żyć po zawale?

Osoby po zawale serca powinny znajdować się pod kontrolą kardiologiczną i zgłaszać się na badania kontrolne zgodnie z zaleceniami lekarza. Specjalista podczas wizyt będzie optymalizował farmakoterapię i prowadził edukację zdrowotną. Eksperci podkreślają znaczenie wiedzy w zapobieganiu ponownych incydentów sercowych. Edukacja w sposób bezpośredni związana jest z modyfikacją stylu życia. Osoby po zawale serca powinny unikać stresu, zadbać o regeneracyjny sen, zaprzestać stosowania używek. Jeśli zachodzi taka potrzeba, pacjent kierowany jest na konsultację do psychologa, który pomoże przezwyciężyć mu psychiczne ograniczenia powstałe w związku z chorobą i zmianami, jakie ona wywołała w jego życiu prywatnym czy zawodowym. Dowiedz się więcej o tym, jak wzmocnić serce.

Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

Leczenie zawału mięśnia sercowego to złożony proces. Podczas niego konieczne są częste wizyty lekarskie i liczne badania. Osoba po zawale powinna znajdować się pod stałą opieką kardiologa.

Zapewnij sobie łatwy i szybki dostęp do profesjonalistów. Kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Dzięki niemu możesz zyskać m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania, z czasem oczekiwania na konsultację przeważnie do 3 dni roboczych,

  • dostęp do nawet blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (w pakiecie OCHRONA GOLD), takich jak EKG, lipidogram, glukoza czy inne badania krwi i moczu,

  • dostęp do opieki w nowoczesnych placówkach medycznych współpracujących z ubezpieczycielem (TU Zdrowie) na terenie całego kraju,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Zamów ofertę wybranego pakietu i sprawdź, z jakich usług i na jakich zasadach można korzystać w ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia!

Czy po zawale serca można pracować?

Życie po zawale serca ulega sporym zmianom. Jednym z dylematów, przed jakimi stoją pacjenci, jest powrót do pracy. Eksperci podkreślają, że gotowość do aktywności zawodowej po zawale serca to sprawa indywidualna. 

To, jak długo będzie się przebywać na zwolnieniu lekarskim, zależy od: 

  • ogólnego stanu zdrowia, 

  • objętości obumarłej tkanki, 

  • stopnia niewydolności serca,

  • ewentualnych powikłań. 

Specjaliści zwracają uwagę, że powrót do pracy po zawale zależy w dużej mierze od jej rodzaju. W przypadku pracy fizycznej istnieje ryzyko, że nie wróci się na dotychczas zajmowane stanowisko. Ciężka praca fizyczna mogłaby się okazać zbyt obciążająca. W przypadku pracy umysłowej powrót do aktywności zawodowej następuje po kilku tygodniach. Bez względu na rodzaj pracy, zdolność do ponownego jej wykonywania oceniana jest przez prowadzącego kardiologa i lekarza medycyny pracy.

Źródła
  1. A. Jegier, D. Szalewska, A. Mawlichanów i wsp., Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna podstawą prewencji wtórnej chorób układu sercowo-naczyniowego. Opinia ekspertów Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, „Kardiologia Polska” 2021, t. 79, nr 7–8, s. 901–916.
  2. R. Piotrowicz, J. Wolszakiewicz, Rehabilitacja kardiologiczna pacjentów po zawale serca, „Cardiology Journal” 2008, nr 15, s. 481–487.
  3. M. Wełnicki, M. Barylski, Pacjent po zawale mięśnia sercowego, „Lekarz POZ” 2018, nr 3, s. 149–154.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.