Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Zdrowe stopy

Stopy są podporą całego ciała człowieka. Ich stan wpływa bezpośrednio nie tylko na zdrowie, ale i na samopoczucie. Mimo że skóra na stopach jest prawie dwukrotnie grubsza niż na innych partiach ciała, to jest podatna na urazy i podrażnienia. Stawy są z kolei częstą przyczyną skręceń i zwichnięć. Objawy wielu chorób (m.in. dny moczanowej, cukrzycy, niedoczynności tarczycy) pojawiają się na stopach. U nas dowiesz się, jak należy dbać o zdrowie stóp.

Jak dbać o zdrowe stopy?

Stopy człowieka zbudowane są z 26 kości i ponad 100 różnych mięśni. Nic dziwnego, że są szczególnie narażone na urazy mechaniczne i przeciążenia. Aby móc w pełni zadbać o zdrowie stóp, należy pamiętać o wygodnym obuwiu, najlepiej wykonanym z materiałów przepuszczających powietrze, a tym samym zapewniających wentylację. Nie mniejsze znaczenie mają regularne kąpiele z dodatkiem soli i olejków eterycznych, które łagodzą obrzęki i opuchnięcia.

Jak leczyć choroby stóp i okolic?

Z naszych tekstów dowiesz się m.in.:

  • czym jest torebka stawowa i jakie pełni funkcje,

  • jak można pozbyć się haluksów,

  • jakie są objawy nerwiaka Mortona,

  • jakie są objawy skręcenia kostki,

  • jakie są domowe sposoby na opuchnięte stopy,

  • czym jest płaskostopie,

  • jak leczy się zapalenia ścięgna Achillesa.

W niektórych przypadkach, szczególnie gdy schorzeniom w okolicy stóp towarzyszy silny ból, konieczna jest wizyta u podologa.

Najnowsze

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.