account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Dozwolone i zakazane produkty w czasie białej diety

Klaudia GaickaSylwia Brodniewska19.02.2024Aktualizacja: 19.02.2024

Biała dieta od lat polecana jest przez stomatologów. Poznanie zaledwie kilku prostych zasad pozwoli Ci zadbać o piękny i biały uśmiech. Czym jest biała dieta? Co można jeść, a jakie produkty są zakazane? Kto i kiedy powinien ją stosować? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.


biala-dieta-co-mozna-jesc-produkty-zakazane
Pixabay.com

Polecane

hummus-co-to-jest-jak-wyglada-jak-go-zrobic
Odżywianie
1 min.
Dlaczego warto jeść hummus?
26.05.2022
czym-zastapic-jajko-w-diecie-popularne-zamienniki
Odżywianie
1 min.
Czym można zastąpić jajko? Najlepsze sposoby
19.05.2021
co-jesc-przy-biegunce-zalecenia-dietetyczne
Odżywianie
2 min.
Co jeść przy biegunce? Zalecenia dietetyczne
24.01.2022
dieta-antycellulitowa-co-jesc-a-czego-lepiej-unikac
Odżywianie
2 min.
Dieta antycellulitowa - co jeść, a czego lepiej unikać?
30.07.2021
Spis treści
  1. Na czym polega biała dieta?
  2. Kiedy stosuje się białą dietę?
  3. Co można jeść i pić w czasie białej diety?
  4. Owoce i warzywa
  5. Produkty zbożowe
  6. Nabiał, mięsa oraz ryby
  7. Napoje
  8. Jakich produktów trzeba unikać w czasie białej diety?
  9. Owoce i warzywa
  10. Produkty zbożowe
  11. Nabiał, mięsa oraz ryby
  12. Napoje
  13. Produkty o kwaśnym odczynie

Na czym polega biała dieta?

Biała dieta powstała w celu zabezpieczenia efektów wybielania zębów oraz stosowania po higienizacji jamy ustnej. Jeżeli w ostatnim czasie stomatolog lub higienista wykonywał u Ciebie tego typu zabieg, koniecznie sięgnij po produkty z tego jadłospisu. Najważniejsze znaczenie biała dieta ma w ciągu kilku pierwszych dni od zabiegu, jednak jej elementy możesz stosować także później, w szczególności, jeśli chcesz uniknąć przebarwień na zębach.

Głównym założeniem białej diety jest spożywanie produktów nieprzebarwiających zębów. Je się głównie pokarmy jasne lub całkowicie pozbawione barwników. Nie jest to jednak reguła, ponieważ wiele składników diety ma żywe kolory, a mimo to nie barwi zębów. Jest to bardzo ważne, ponieważ zęby po zabiegach stomatologicznych, takich jak wybielanie czy higienizacja, są znacznie bardziej podatne na przebarwienia.

Dzięki ścisłym zasadom jadłospisu efekty wybielania zębów widoczne są przez dłuższy czas, niż by to miało miejsce przy braku ograniczeń w dobieraniu jedzenia. Co ważne, jedną z reguł białej diety jest jej różnorodność. To szczególnie ważne, aby nie dopuścić do pojawienia się niedoborów witamin i minerałów.

Kiedy stosuje się białą dietę?

Białą dietę stosuje się przede wszystkim po zabiegu wybielania zębów oraz higienizacji jamy ustnej. Nawet jeżeli zabieg wybielania Cię nie dotyczy, możesz po nią sięgnąć, aby zabezpieczyć naturalną biel swoich zębów. Co ważne, w przypadku stosowania diety dłużej niż kilka dni należy korzystać z niej z umiarem i bardziej w ramach inspiracji niż codziennych wyrzeczeń.

Pamiętaj, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości albo chorób przewlekłych skonsultować rozpoczęcie diety ze swoim lekarzem prowadzącym lub dietetykiem. Podobne podejście tyczy się również innych diet, np. diety wegańskiej, która polega na wyłączeniu z jadłospisu wszystkich produktów odzwierzęcych, czy bardzo modnej w ostatnich latach diety ketogenicznej, zakładającej ograniczenie węglowodanów do niezbędnego minimum.

Co można jeść i pić w czasie białej diety?

Owoce i warzywa

Wśród owoców dozwolonych w czasie białej diety znajdują się: banany, gruszki, mango, melony oraz jabłka. To dość niewiele, ale lista warzyw z małą ilością barwników jest znacznie dłuższa. Są to m.in.: ogórki (obrane), seler, cukinia (obrana), czosnek, kalarepa, ziemniaki, kalafior, pietruszka, białe szparagi, biała kapusta i biała fasola.

Produkty zbożowe

Biała dieta umożliwia komponowanie pysznych posiłków z wielu składników. Dozwolonych jest bowiem mnóstwo produktów zbożowych, które mogą posłużyć jako uzupełnienie każdego dania. Są to m.in.: kasza jęczmienna i jaglana, płatki owsiane, makaron biały, pieczywo (jasne) oraz ryż.

Nabiał, mięsa oraz ryby

Nabiał dozwolony przy białej diecie to m.in.: mleko, jogurty naturalne, twarogi, kefiry, maślanki, sery białe oraz masło. Z kolei wśród mięs i ryb w jadłospisie najlepiej sprawdzą się: indyk, kurczak, białe ryby, małże i krewetki. Ciekawym produktem jest jajko, ponieważ jego białko jest dozwolone, jednak żółtko lepiej ograniczyć podczas stosowania białej diety.

Napoje

Wiele napojów, które pijesz na co dzień, bardzo barwi zęby, szczególnie po wybielaniu. Z tego powodu podczas diety zamiast soków czy słodzonych napojów wybierze wodę, mleko lub inne płyny, które są białe lub przejrzyste.

Jakich produktów trzeba unikać w czasie białej diety?

Owoce i warzywa

Wiele z warzyw i owoców jest wykluczonych podczas białej diety ze względu na barwniki, które mogą wniknąć w chropowatą po wybielaniu powierzchnię zębów. Wśród warzyw niedozwolone pozycje to m.in.: dynia, szpinak, czerwona kapusta, pomidory, papryka, szczaw oraz buraki. Z kolei z owoców lepiej unikaj: borówek, truskawek, jagód, porzeczek, wiśni i malin. Przy okazji warto wspomnieć o zakazanych owocowych dżemach, marmoladach i konfiturach.

Produkty zbożowe

Aby zachować białą dietę, unikaj produktów zbożowych, które mają intensywny, ciemny kolor. Mowa przede wszystkim o brązowym ryżu, chlebie pełnoziarnistym i ciemnej kaszy. Często mają one dodatek karmelu, który może barwić zęby.

Nabiał, mięsa oraz ryby

Podczas białej diety lepiej nie spożywaj sera żółtego i topionego. Dodatkowo zakazane są: mięsa czerwone (czyli wołowina i wieprzowina), wędliny oraz wspomniane już żółtka. Przy okazji mięs i mięsnych dodatków warto pamiętać o unikaniu popularnych dodatków, takich jak ketchup czy musztarda.

Napoje

Lista zakazanych produktów do picia jest całkiem długa. Wszystko to przez barwniki zawarte w wielu popularnych napojach, np. w kawie czy w herbacie (również białej i zielonej). Oprócz tego zakazane są czerwone wina, soki owocowe, napoje gazowane i napoje energetyczne. Jeżeli absolutnie nie wyobrażasz sobie poranku bez kawy, wybierz kawę z mlekiem. Tak przygotowany napój mniej barwi zęby, w szczególności, jeśli będziesz pić ją przez słomkę. Pamiętaj jednak, że wciąż nie pozostaje ona bez wpływu na szkliwo, więc nie nadużywaj jej podczas diety.

Produkty o kwaśnym odczynie

Bardzo ważne jest, aby po wybielaniu zębów unikać również nadmiaru produktów kwaśnych, takich jak np. wspomniane soki i owoce cytrusowe, białe wino i napoje słodzone (np. cola). Mogą one znacząco wpłynąć na osłabienie szkliwa.

Źródła
  1. M. Pryliński, Estetyka biała i czerwona, Elamed, 2011.
  2. L. Wagner, Profesjonalne wybielanie zębów, Bestom, 2007.
  3. B. Millar, A. Banerjee, Stomatologia estetyczna – zabiegi minimalnie inwazyjne, Edra Urban & Partner, 2016.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
otreby-pszenne-przepis-na-sniadania-i-ciasteczka
Odżywianie
1 min.
Otręby pszenne w diecie – właściwości i przepisy.
31.05.2022
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.