Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.

Blizny po trądziku - czy istnieją sposoby na całkowite ich usunięcie?

Paulina Kłos-Wojtczak24.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Trądzik zaliczany jest do najczęstszych chorób dermatologicznych, występujących zarówno u ludzi młodych, jak i powyżej 30. roku życia. Brak leczenia lub błędy wynikające z pielęgnacji czy niewłaściwej higieny zwiększają ryzyko powstania nieestetycznie wyglądających blizn. Ich redukcja wymaga cierpliwości i systematyczności.


blizny-po-tradziku-jak-sie-ich-skutecznie-pozbyc
pixabay.com

Polecane

ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
Spis treści
  1. Trądzik - dermatoza zwiększająca ryzyko blizn
  2. Jak powstają blizny po trądziku?
  3. Rodzaje blizn potrądzikowych
  4. Blizny po trądziku - aspekt psychologiczny
  5. Domowe sposoby na blizny potrądzikowe
  6. Leczenie blizn potrądzikowych

Trądzik - dermatoza zwiększająca ryzyko blizn

Trądzik to dermatoza zaliczana do chorób przewlekłych, związanych z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Produkują one zbyt dużą ilość sebum, które blokuje pory skóry i tym samym przyczynia się do powstania zmian - zaskórników, grudek podskórnych lub ropnych wykwitów. Blizny potrądzikowe są bardzo częstym powikłaniem po nieprawidłowo leczonej lub nieleczonej chorobie. Ich powstawanie nie rzadziej wynika z zaniedbań pielęgnacyjnych. Wyróżnia się trzy podstawowe typy trądziku: zaskórnikowy, grudkowy i różowaty. Ten ostatni niesie największe ryzyko rozwoju blizn.

Wiedzę o tym, jak wyciskać pryszcze czy zaskórniki, ma jedynie specjalnie wykształcony kosmetolog. Nie zaleca się wykonywać takich zabiegów w domowych warunkach, ponieważ można uszkodzić delikatną strukturę naskórka, a tym samym przyczynić się do powstawania płytszych i głębszych blizn.

Jak powstają blizny po trądziku?

Blizny potrądzikowe powstają na skutek procesu gojenia się ran, tworzących się na skutek stanów zapalnych lub urazów mechanicznych. Przerwanie ciągłości naskórka uruchamia całą kaskadę przemian biologicznych, dążących do szybkiego uzupełnienia utraconej tkanki. Wiele jednak uzależnione jest od głębokości zmian. Utracona warstwa zostaje zastąpiona przez tkankę ziarninującą, a wraz z upływem czasu dochodzi do bliznowacenia i powstania tkanki włóknistej. Ze względu na różnice anatomiczne blizna różni się od zdrowej tkanki nie tylko strukturą, ale także kolorem i brakiem owłosienia.

Proces tworzenia się blizny po trądziku można podzielić na trzy etapy:

  • zapalny,

  • proliferacyjny,

  • dojrzewania.

Jaki rodzaj zmiany skórnej zwiększa ryzyko powstania blizny? Pryszcz podskórny, o ropnej treści, szczególnie gdy towarzyszy mu ból, świąd i lekkie zaczerwienienie, może z czasem zamienić się w bliznę. Aby tego uniknąć, nie można wyciskać zmiany. Trzeba leczyć ją preparatami dostępnymi w aptece.

Rodzaje blizn potrądzikowych

Klasyfikacja blizn po trądziku powstała na podstawie różnic w ich wyglądzie. Wyróżnia się blizny:

  • atroficzne - zlokalizowane pod powierzchnią skóry. Mogą być płytkie lub głębokie,

  • hipertroficzne - mają czerwone lub różowe zabarwienie,

  • keloidy,

  • przerosłe,

  • odbarwione - zawierają bardzo małą ilość barwnika - melaniny.

Blizny po trądziku - aspekt psychologiczny

Warto zaznaczyć, że głębokie blizny po trądziku są częstym powodem schorzeń o podłożu psychicznym. Nieestetyczne zmiany na twarzy, plecach czy dekolcie obniżają samoocenę, negatywnie wpływają na relacje międzyludzkie, a w skrajnych przypadkach mogą nawet być przyczyną pojawiania się epizodów depresyjnych. W związku z tym konieczne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniej terapii, zarówno farmakologicznej, jak i w specjalistycznych salonach kosmetycznych.

Domowe sposoby na blizny potrądzikowe

Domowe sposoby leczenia blizn są na ogół mało skuteczne. Co prawda wykazano, że rumianek delikatnie rozjaśnia blizny, jednakże musi być on uzupełnieniem pielęgnacji, a nie jej jedynym krokiem. Dobroczynne właściwości przypisuje się również takim produktom, jak: miód, wyciąg z cebuli, aloes i olej kokosowy. Nakładanie ich na bliznę z pewnością nie zaszkodzi, ale może jedynie delikatnie rozjaśnić uszkodzony naskórek.

Leczenie blizn potrądzikowych

Blizny po trądziku można leczyć zarówno za pomocą substancji aktywnych, stosowanych miejscowo, jak i zabiegów wykonywanych w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Do najpopularniejszych i często dostępnych bez recepty preparatów zaliczyć można te zawierające w składzie m.in.:

  • kwas salicylowy - najczęściej znajduje się w maściach i żelach, które łagodzą zmiany trądzikowe. Jego działanie polega na wnikaniu w głąb mieszków włosowych i hamowaniu procesu namnażania się bakterii,

  • olejek z drzewa herbacianego - wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe,

  • nadtlenek benzoilu - rozjaśnia przebarwienia, powstające jako konsekwencja trądziku, złuszcza i dokładnie oczyszcza pory, w których zalega nadmiar sebum i innych zanieczyszczeń,

  • kwas azelainowy - wybiela i chroni naskórek przed tworzeniem się przebarwień,

  • heparyna - nie tylko dokładanie nawadnia skórę, ale i zapobiega rozwojowi procesu zapalnego i sprzyja namnażaniu się nowych komórek,

  • retinoidy - przyspieszają regenerację i zmniejszają stany zapalne skóry,

  • alfa-hydroksykwasy (AHA) - wygładzają skórę poprzez niwelowanie drobnych blizn i innych zmian skórnych. Wykazują skuteczność w usuwaniu martwego naskórka.

Skuteczność rozjaśniania lub całkowitego pozbycia się blizn potrądzikowych uzależniona jest przede wszystkim od głębokości zmian i zdolności naskórka do regeneracji. Bez względu jednak na sposób leczenia konieczna jest cierpliwość i systematyczność.

Jeśli obawiasz się, że trądzik pozostawi na Twojej twarzy nieestetyczne blizny, i chcesz uzyskać pomoc w leczeniu dermatozy, sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne może zapewnić Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów (np. dermatologa) oraz do wielu badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD, np. oznaczenie poziomu hormonów). Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę – dowiesz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Źródła
  1. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13-18.
  2. M. Bagłaj, M. Bagłaj, Blizny jako problem kliniczny w praktyce dermatologa estetycznego. „Dermatologa Estetyczna” 2014, t. 16, nr 2, s. 80-85.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.