Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.

Jakie właściwości ma rumianek? Do czego można go wykorzystać?

Paulina Kłos-Wojtczak

19.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Rumianek to polskie zioło, które od setek lat wykorzystywane jest w medycynie naturalnej. Do dzisiaj można spotkać go na łąkach, zwłaszcza od maja do sierpnia. To dobry czas na zbiór biało-żółtych kwiatów. Wówczas będziesz mógł cieszyć się jego właściwościami przez cały rok.


Rumianek dzięki szerokiemu zastosowaniu zdążył wpisać się na listę najcenniejszych ziół Polaków. Roślina ta jest często mylona z rumianem polnym, ale łatwo rozpoznać ją po przyjemnym zapachu i pustym koszyczku. Rumian polny nie ma obu tych cech. Nie jest on co prawda szkodliwy, ale nie ma szczególnych właściwości.

rumianek-wlasciwoscizdrowotne-i-zastosowanie
pexels.com

Polecane

dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na fit gofry – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
Spis treści
  1. Rumianek lekarski – charakterystyka
  2. Co znajduje się w rumianku?
  3. Na co stosuje się rumianek?
  4. Rumianek w kosmetyce
  5. Przepis na płukankę do włosów z rumianku

Rumianek lekarski – charakterystyka

Rumianek lekarski zaliczany jest do rodziny astrowatych. Rośnie przede wszystkim na terenach Europy i Ameryki, ale spotkać można go także w wielu zakątkach Azji i Australii. Ziele osiąga wysokość do 60 cm, a jego kwiaty tworzą charakterystyczne koszyczki. Jest rośliną jednoroczną i spotkać można go wyłącznie od maja do sierpnia. Kwiaty najlepiej jest zebrać na początku kwitnienia. Zachowują one wówczas najwięcej olejku eterycznego. W Polsce omawiana roślina rośnie zarówno na dziko, jak i jest specjalnie uprawiana. Właściwości rumianku zostały poddane wielu badaniom naukowym. Udowodniły one, że ziele można stosować na liczne schorzenia, a także w kosmetologii. To remedium na dolegliwości układu pokarmowego, stany zapalne błon śluzowych, stres, infekcje wirusowe i bakteryjne. Jest ono również częstym składnikiem płukanek do włosów, kremów łagodzących oraz oliwek do ciała.

Co znajduje się w rumianku?

To, co najcenniejsze w rumianku, znajduje się w jego olejku eterycznym. W jego składzie wyróżnić można:

  • kwasy fenolowe,

  • fitosterole,

  • garbniki katechinowe,

  • cholinę,

  • związki śluzowe,

  • witaminę C,

  • polisacharydy,

  • (-)-α-bisabolol,

  • myrcen,

  • sole mineralne.

Dzięki kompozycji biochemicznej rumianku może on wykazywać działanie uspokajające, moczopędne, żółciopędne, bakterio- i wirusobójcze, przeciwbólowe i antyalergiczne. Najczęściej decydujemy się na picie naparu z rumianku. Jest to najprostszy sposób, ponieważ suszone koszyczki znaleźć można w każdym sklepie oraz w aptece. Warto jednak pamiętać, aby wybierać produkty bez dodatkowych aromatów. W trakcie przygotowania naparu pamiętaj o tym, aby przykryć go na 5–10 minut pokrywką lub małym talerzykiem. W ten sposób ograniczysz ulatnianie się najcenniejszych olejków eterycznych. Napar pij, gdy jest ciepły. Działa wówczas najlepiej.

Na co stosuje się rumianek?

Napary z rumianku można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Podobnie jak melisa na sen, rumianek działa na skołatane nerwy i ułatwia zasypianie. Napar zalecany jest również przy problemach trawiennych, w tym na ból brzucha, wzdęcia i zaparcia. Działa wiatropędnie. Dobrym pomysłem jest wypicie filiżanki rumianku po obfitym i tłustym posiłku. Sprawdza się ponadto w dolegliwościach z pęcherzem moczowym i nerkami. Ponieważ substancje zawarte w rumianku działają rozkurczowo, warto stosować go na bóle menstruacyjne. Sięgnij po filiżankę naparu zawsze wtedy, gdy towarzyszy ci napięcie. Postaraj się wówczas o chwilę spokoju i relaks.

Rumianek mogą stosować również niemowlęta. To sprawdzony i bezpieczny środek na kolkę, ponieważ działa rozkurczająco i łagodząco. Jego wyciszające właściwości ułatwią maluchowi spokojny sen. Naparem z rumianku możesz z powodzeniem nasączyć wacik kosmetyczny i przykładać go bobasowi do podrażnionych dziąseł w trakcie ząbkowania. Z kolei naturalny olejek eteryczny warto dodawać do inhalatora. Takie inhalacje łagodzą objawy przeziębienia i grypy.

Ile razy dziennie można pić rumianek? Warto mieć na uwadze to, że wszystkie zioła należy spożywać w umiarkowanej ilości. Nie inaczej jest w przypadku naparu z rumianku. Za bezpieczną ilość uważa się obecnie 2–3 filiżanki. W nadmiernej ilości może powodować on alergię, wejść w interakcje z przyjmowanymi lekami lub zaburzyć naturalną mikroflorę jelit.

Napary z rumianku możesz stosować w postaci okładów lub płukanek. Wystudzonym naparem płucz jamę ustną. W ten sposób widocznie złagodzisz stany zapalne, np. dziąseł lub gardła. Waciki kosmetyczne nasączone wywarem możesz położyć na podrażnione lub zmęczone oczy. Można stosować je również w przypadku zapalenia spojówek. Rumianek sprawdzi się w odkażeniu drobnych ran, czyraków i niewielkich skaleczeń.

Rumianek w kosmetyce

Rumianek jest doskonałym surowcem naturalnych i ekologicznych kosmetyków. Stanowi składnik hydrolatów, na których bazie można stworzyć domowe kremy, nawilżające serum do twarzy lub maseczki. Koszyczki tego zioła wykorzystywane są ponadto w produkcji kremów pod oczy dla osób ze skórą skłonną do alergii i wrażliwą. Toniki i płyny micelarne z rumiankiem w składzie polecane są z kolei osobom, których twarz pozbawiona jest blasku.

Ekstrakty z rumianku często znajdują się w dermokosmetykach (szamponach do włosów, emulsjach do mycia ciała, balsamach) do pielęgnacji skóry najmłodszych. Można bezpiecznie stosować je nawet u niemowlaków.

Przepis na płukankę do włosów z rumianku

Zioła na włosy od setek lat stosowane są przez kobiety na całym świecie. Płukankę do włosów z rumianku możesz zrobić bez wychodzenia z domu i wydawania fortuny. Wsyp do małego garnka z przykrywką 2 duże łyżki suszonych koszyczków tego zioła i gotuj 10 minut na minimalnym ogniu w 500 ml wody. Kiedy wystygnie, odcedź i wystudź. Używaj jako płukanki po każdym myciu włosów.

Źródła
  1. A. Grys, M. Kania, J. Baraniak, Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Postępy Fitoterapii, 2014, nr 2, s. 90–93.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

gozdziki-jakie-maja-wlasciwosci-lecznicze-jak-stosowac
Odżywianie
2 min.
Goździki - jakie mają właściwości lecznicze? Jak stosować?
28.10.2021
kora-wierzby-jakie-ma-wlasciwosci-i-dzialanie
Odżywianie
2 min.
Kora wierzby – właściwości i działanie. Jak stosować korę wierzby?
14.05.2021
niedobor-bialka-jakie-sa-przyczyny-objawy-i-skutki
Odżywianie
1 min.
Niedobór białka - jakie są przyczyny, objawy i skutki?
29.10.2021
herbata-pu-erh-jakie-ma-wlasciwosci-i-dzialanie
Odżywianie
1 min.
Herbata Pu Erh – dlaczego warto po nią sięgać? Poznaj jej właściwości
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.