account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Koszt publicznego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce (w NFZ)

Redakcja21.12.2023Aktualizacja: 22.12.2023

Koszty ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) są ważnym zagadnieniem dla wszystkich obywateli, a zwłaszcza dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ubezpieczenie zdrowotne jest nie tylko obowiązkowe, ale również zapewnia dostęp do opieki medycznej i refundacji kosztów leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Wiele czynników wpływa na wysokość składki zdrowotnej, a także różne są możliwości objęcia ochroną ubezpieczeniową. Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w Polsce?


cena-ubezpieczenia-w-nfz-ile-wynosi-skladka
Adobe Stock

Polecane

wady-postawy-kto-je-leczy-jak-im-zapobiegac
Telemedycyna
1 min.
Wady postawy – co je powoduje i jak im zapobiegać?
01.12.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
przerwa-w-zazywaniu-lekow-przyjmowanych-na-stale-dowiedz-sie-co-zrobic
Telemedycyna
1 min.
Przerwa w zażywaniu leków przyjmowanych na stałe? Dowiedz się, co należy zrobić
07.03.2022
zaburzenia-rownowagi-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?
01.12.2021
Spis treści
 1. Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?
 2. Ubezpieczenie NFZ – ile kosztuje?
 3. Koszt ubezpieczenia w NFZ dla przedsiębiorców
 4. Koszt ubezpieczenia w NFZ dla pracowników
 5. Ile kosztuje dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne NFZ?

Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?

Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ zapewnia różnorodne formy ochrony zdrowia bez dodatkowych kosztów. Obejmuje ono dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w publicznych placówkach medycznych, takich jak: szpitale, przychodnie, poradnie i ośrodki rehabilitacyjne. Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ obejmuje również prawo do: bezpłatnych badań diagnostycznych i laboratoryjnych, zabiegów chirurgicznych, hospitalizacji oraz leków refundowanych przez państwo. Gwarantuje ponadto refundację kosztów leczenia, takich jak świadczenia rehabilitacyjne czy specjalistyczne konsultacje. Pełna lista świadczeń refundowanych znajduje się na stronie NFZ.

Ubezpieczony ma prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Jego prawo do opieki zdrowotnej jest chronione przez państwo i zarządzane przez NFZ, który ustala i monitoruje standardy świadczeń medycznych.

Ubezpieczenie NFZ – ile kosztuje?

By być objętym ubezpieczeniem zdrowotnym, co do zasady należy opłacać składki ubezpieczeniowe. Ile kosztuje ubezpieczenie w NFZ? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ składka zdrowotna jest zależna od sytuacji ubezpieczonego. Co więcej, w innej wysokości składki odprowadzają przedsiębiorcy i pracownicy etatowi.

Koszt ubezpieczenia w NFZ dla przedsiębiorców

Przed wprowadzeniem tzw. nowego ładu wysokość składki zdrowotnej była dla przedsiębiorców przewidywalna i łatwa do określenia. Regulacje wprowadzone z początkiem 2023 roku doprowadziły do dużych zmian w tym zakresie – składka zależna jest bowiem od formy opodatkowania wybranej przez przedsiębiorcę, a także od wysokości jego przychodów i dochodów:

 1. Zasady ogólne – podstawą opodatkowania jest dochód, czyli przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania oraz składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS. Składkę za dany miesiąc ustala się poprzez przemnożenie dochodu z poprzedniego miesiąca przez 9%. Trzeba jednak pamiętać, że składka nie może być niższa od tej, jaką zapłaciłby pracownik etatowy zarabiający minimalną krajową (od lipca 2023 roku to 324 zł, ale kwota ta zwiększa się wraz ze wzrostem płacy minimalnej).

 2. Podatek liniowy – w tym przypadku obowiązują bardzo zbliżone zasady – podstawą opodatkowania również jest dochód, jednak składkę oblicza się poprzez jego przemnożenie przez 4,9%. Tu również obowiązuje zasada, która nakazuje wyrównanie składki do 9% minimalnego wynagrodzenia, jeśli przedsiębiorca uzyskał w poprzednim miesiącu niewielki dochód lub nie uzyskał go wcale.

 3. Ryczałt – w tej formie opodatkowania podstawę do wyliczenia wysokości składki ubezpieczenia zdrowotnego stanowi nie dochód, ale przychód, a także wysokość ogłoszonego przez GUS średniego wynagrodzenia za ostatni kwartał ubiegłego roku. O ile wygenerowany przez przedsiębiorcę przychód, pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone do ZUS (jeżeli nie zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub odliczone od dochodu na podstawie ustawy o PIT) jest:

  1. mniejszy niż 60 tys. złotych – składka zdrowotna wynosi 9% kwoty odpowiadającej 60% przeciętnego wynagrodzenia;

  2. w przedziale od 60 do 300 tys. złotych – składka zdrowotna wynosi 9% od kwoty odpowiadającej 100% przeciętnego wynagrodzenia;

  3. większy niż 300 tys. złotych – składka zdrowotna wynosi 9% od kwoty odpowiadającej 180% przeciętnego wynagrodzenia.

 4. Karta podatkowa – w tym przypadku zasady ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne są najłatwiejsze, gdyż podstawę stanowi minimalne wynagrodzenie.

Koszt ubezpieczenia w NFZ dla pracowników

W przypadku pracownika sytuacja jest o wiele prostsza, szczególnie dla niego samego, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami to pracodawca ma obowiązek zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego, obliczenia dla niego wysokości poszczególnych składek i odprowadzenia ich do ZUS.

Podstawą dla ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne jest wynagrodzenie brutto pracownika pomniejszone o składki odprowadzone na ubezpieczenia społeczne. Prześledźmy to na przykładzie minimalnego wynagrodzenia wynoszącego 3600 zł brutto:

 • ubezpieczenie emerytalne (9,76%) – 351,36;

 • ubezpieczenie rentowe (1,50%) – 54,00 zł;

 • ubezpieczenie chorobowe (2,45%) – 88,20 zł.

Składki na ubezpieczenia społeczne sumują się do kwoty 493,56 zł. Podstawą dla obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie tym samym 3106,44 zł (3600 zł – 493,56 zł), a sama składka wyniesie 9% tej podstawy, czyli 279,58 zł.


Po odjęciu od wynagrodzenia brutto wszystkich składek ubezpieczeniowych oraz zaliczki na PIT (43,00 zł) otrzymamy kwotę 2783,86 zł, która finalnie trafi na rachunek bankowy pracownika jako jego wynagrodzenie netto.

Ile kosztuje dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne NFZ?

Brak ubezpieczenia zdrowotnego niesie duże ryzyko – ewentualna choroba, wypadek lub inne losowe zdarzenia mogą bowiem doprowadzić do kosztownego leczenia, za które w przypadku braku ochrony ubezpieczeniowej będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli zatem nie jesteśmy zatrudnieni, nie chcemy lub nie możemy zarejestrować się w urzędzie pracy i nie możemy zostać dopisani do ubezpieczenia współmałżonka, rozważmy wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ. Działa ono analogicznie do ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia czy prowadzonej działalności gospodarczej, z tym że każdego miesiąca musimy je opłacać z własnej kieszeni samodzielnie.

Jaki jest koszt dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ? Wysokość miesięcznej składki ustala się jako 9% przeciętnego wynagrodzenia. W III kwartale bieżącego roku wyniosło ono niemalże 7,5 tys. złotych, co przekłada się na 671,88 zł miesięcznie za możliwość korzystania z państwowego systemu ochrony zdrowia.

Inną opcją jest wykupienie pakietu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które daje dostęp do opieki medycznej, w tym konsultacji lekarskich, badań, zabiegów i innych usług pozwalających zadbać o zdrowie i sprawność. Przykładem takiego prywatnego ubezpieczenia są pakiety oferowane za pośrednictwem Welbi. W najbardziej rozbudowanej usłudze za nieco ponad 200 zł miesięcznie zyskujesz dostęp do wizyt stacjonarnych i e-konsultacji u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz u lekarzy 39 specjalizacji, 152 rodzajów badań laboratoryjnych, 121 rodzajów badań obrazowych, 11 rodzajów badań czynnościowych oraz usług dodatkowych, takich jak profilaktyczny przegląd zdrowia dla kobiet i mężczyzn. Dostawca pakietów, TU Zdrowie, gwarantuje czas oczekiwania na wizytę nie dłuższy niż 1 dzień do lekarzy POZ i do 3 dni na wizytę u specjalisty. Usługi są świadczone w ponad 3500 placówkach w całej Polsce.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.