account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Chlorofil do picia – poznaj jego właściwości i działanie

Olga Dąbska10.08.2022Aktualizacja: 27.02.2024

Chlorofil to zielony barwnik znajdujący się w większości roślin. Obecnie stanowi składnik wielu suplementów diety, które są uzupełnieniem codziennego sposobu odżywiania. Konsumenci często sięgają po chlorofil do picia. Znany jest on z właściwości przeciwzapalnych i przeciwutleniających. Wspomaga rekonwalescencję przeciążonego organizmu. Dowiedz się więcej na temat tzw. zielonego suplementu diety.


chlorofil-do-picia-wlasciwosci-zastosowanie/
pexels

Polecane

bulka-grahamka-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-sklad
Odżywianie
1 min.
Bułka grahamka - jakie ma wartości odżywcze i skład?
21.01.2022
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
platki-kukurydziane-czy-sa-zdrowe-ile-maja-kalorii
Odżywianie
1 min.
Czym wyróżniają się płatki kukurydziane? Skład i właściwości produktu
19.05.2021
Spis treści
  1. Co to jest chlorofil?
  2. Chlorofil do picia – komu jest polecany?
  3. Właściwości i działanie chlorofilu do picia
  4. Przeciwwskazania do picia chlorofilu
  5. Jak przechowuje się i pije chlorofil?

Co to jest chlorofil?

Chlorofil to obecny w roślinach barwnik fotosyntetyczny, który zapewnia im zielony kolor. Skumulowany jest zwłaszcza w liściach i łodygach. Badacze odkryli wiele jego odmian, które oznaczone zostały literami alfabetu. Najbardziej rozpowszechnione w przyrodzie są chlorofil A i chlorofil B. Szczególną cechą chlorofilu jest zdolność absorbowania promieniowania świetlnego w zakresie widzialnym. W procesie fotosyntezy przekształca on energię słoneczną w energię chemiczną. 

Omawiany związek ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach ludzkiego życia. Powszechnie wykorzystywany jest jako barwnik spożywczy. Posiada oznaczenie E-140, a jego kompleksowi z miedzią nadano symbol E-141. Chlorofilu używa się również w przemyśle kosmetycznym. Można go spotkać w składzie dezodorantów z uwagi na zdolność pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, ale i w produktach przeznaczonych do pielęgnacji jamy ustnej, kosmetykach do twarzy i ciała. Jednak to niejedyne zastosowania chlorofilu. W ostatnim czasie popularnością cieszy się chlorofil do picia, który stanowi suplement diety o korzystnym działaniu na organizm. Jest on pozyskiwany zazwyczaj z lucerny i pokrzywy. Inne znane naturalne wspomagacze organizmu to sok z pietruszki czy syrop z mniszka.

Chlorofil do picia – komu jest polecany?

Na rynku farmaceutycznym dostępne są różne rodzaje chlorofilu do picia.Ten suplement diety wykazuje pozytywne oddziaływanie na ludzki organizm, a w sposób szczególny polecany jest osobom, które:

  • dbają o kondycję włosów i paznokci,

  • odczuwają zmęczenie fizyczne i psychiczne,

  • dbają o równowagę kwasowo-zasadową,

  • prowadzą intensywny tryb życia,

  • stosują niezdrową dietę – nieracjonalnie się odżywiają, spożywają żywność wysokoprzetworzoną i typu fast food,

  • są często narażone na działanie czynników stresowych,

  • są w podeszłym wieku,

  • przeszły jakiś zabieg lub długotrwałe leczenie i potrzebują wsparcia w rekonwalescencji.


Właściwości i działanie chlorofilu do picia

Chlorofil do picia stanowi popularny dodatek do diety osób dbających o zdrowie. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie wielu układów. Wykazuje działanie rewitalizujące – zapewnia „odżywienie” i wzmocnienie osobom odczuwającym zmęczenie fizyczne i psychiczne. Chlorofil do picia korzystnie wpływa na metabolizm. Usprawniając przemianę materii, ogranicza ryzyko odkładania się tkanki tłuszczowej i nadmiernego przybierania na masie. Przeciwdziała też stanom zapalnym i owrzodzeniom błony śluzowej żołądka i jelit.

Chlorofil do picia znany jest z właściwości antyoksydacyjnych – inaczej nazywanych przeciwutleniającymi – dzięki którym usuwa on wolne rodniki (szkodliwe formy tlenu), powodujące stres oksydacyjny. Ten zaś sprzyja starzeniu się organizmu, ale i zmianom w funkcjonowaniu komórek. Wysokie stężenie wolnych rodników powoduje uszkodzenie białek, lipidów i kwasów nukleinowych. Dzięki tym właściwościom chlorofil do picia stanowi element profilaktyki lub wspiera leczenie schorzeń nowotworowych, metabolicznych, układu pokarmowego. Poza tym wspomaga usuwanie rakotwórczych toksyn.

Picie chlorofilu wpływa korzystnie na wygląd zewnętrzny. Związek ten poprawia kondycję włosów i paznokci. Stanowi domowy sposób na zmarszczki. Usuwa nieprzyjemny zapach z ciała i jamy ustnej. Ten zielony barwnik pomaga utrzymywać równowagę kwasowo-zasadową organizmu, przeciwdziała zakwaszeniu. Chlorofil przypomina budową cząsteczkę hemoglobiny. Podobieństwo to uznawane jest za podstawę działania terapeutycznego, jakie omawiany związek wykazuje w warunkach niedoboru hemoglobiny. Hemoglobina zawiera w swoim centrum atom żelaza, a chlorofil atom magnezu.

Metabolity chlorofilu uczestniczą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu insuliny i wrażliwości mięśni na ten hormon. Podejrzewa się, że mogą poprawiać homeostazę glukozy, a tym samym zapobiegać rozwojowi zespołu metabolicznego. Obniżając zapotrzebowanie na insulinę, wspierają też leczenie cukrzycy.

Badania przeprowadzone na szczurach donoszą o jeszcze jednej właściwości chlorofilu do picia. Mianowicie zdolności do hamowania tworzenia się i wzrostu kryształów szczawianu wapnia w nerkach. Możliwe, że chlorofil zostanie w przyszłości wykorzystany do zapobiegania i leczenia kamicy dróg moczowych.

Przeciwwskazania do picia chlorofilu

Przyjmowanie chlorofilu, tak jak każdego innego suplementu diety, powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Specjalista dokładnie określi zapotrzebowanie na ten związek. Chlorofil do picia nie jest wskazany w przypadku nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby chlorofil piły dzieci. W związku z brakiem jednoznacznych dowodów nie zaleca się go kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także osobom przewlekle zażywającym leki.

Jak przechowuje się i pije chlorofil?

Należy zaznaczyć, że chlorofil do picia nie może być stosowany jako zamiennik zrównoważonej diety. Produkt powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej do 25°C w miejscu niedostępnym dla promieni słonecznych, suchym i ciemnym, a po otwarciu w lodówce.

Chlorofil w ilości określonej przez producenta dodaje się do szklanki wody lub innego napoju albo spożywa bez rozcieńczenia. Przed użyciem opakowanie z chlorofilem powinno się wstrząsnąć z uwagi na możliwość powstania osadu. Producenci zalecają nie przekraczać zalecanej do spożycia dziennej porcji.

Źródła
  1. O. Bołonkowska, A. Pietrosiuk, K. Sykłowska-Baranek, Roślinne związki barwne ich właściwości biologiczne oraz możliwości wytwarzania w kulturach in vitro, „Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego” 2011, nr 1, s. 1–27.
  2. K. Karwowska, M. Skotnicka, M. Pieszko, Substancje bioaktywne występujące w „zielonych” suplementach diety, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2020, nr 3, s. 129–136.
  3. T.J. McQuistan i wsp., Cancer chemoprevention by dietary chlorophylls: a 12,000-animal dose-dose matrix biomarker and tumour study, „Food and Chemical Toxicology” 2012, t. 50, nr 2, s. 341–352.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.