account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieZdrowe przepisy 1 min.

Jak zrobić elektrolity domowej roboty? Sprawdzone sposoby.

Sylwia Brodniewska 29.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Podczas uprawiania sportu wraz z potem tracimy cenne dla organizmu witaminy i sole mineralne. Utrzymanie prawidłowego poziomu gospodarki elektrolitowej wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Domowej roboty elektrolity są szybkim sposobem na nawodnienie.


elektrolity-domowej-roboty-jak-i-z-czego-je-zrobic
pexels.com

Polecane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
przepisy-na-zdrowe-dania-z-kasza-gryczana
Odżywianie
3 min.
Przepisy na zdrowe dania z kaszą gryczaną
24.01.2022
brazowy-ryz-jak-go-gotowac-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Brązowy ryz - jak go gotować? Właściwości
24.01.2022
zupa-dyniowa-z-jakimi-dodatkami-ja-podawac
Odżywianie
2 min.
Zupa dyniowa - z jakimi dodatkami ją podawać?
27.07.2021
Spis treści
  1. Kiedy należy spożywać elektrolity domowej roboty?
  2. Jak zrobić elektrolity w domu?
  3. Jak prawidłowo nawadniać organizm?

Kiedy należy spożywać elektrolity domowej roboty?

Samodzielnie przygotowany napój izotoniczny to świetna alternatywa dla napojów ze sklepów. W czasie upałów, biegunki, gorączki, a także po wzmożonym wysiłku fizycznym często konieczne jest uzupełnienie elektrolitów w organizmie. Możesz sięgnąć po gotowe produkty dostępne w aptekach albo samodzielnie przygotować napój. Jego wykonanie jest niezwykle proste i zdecydowanie zdrowsze. Należy utrzymywać prawidłowy poziom elektrolitów w organizmie, ponieważ zaburzenia gospodarki elektrolitowej mogą niekorzystnie wpływać na serce oraz układ nerwowy. Do elektrolitów rozpuszczalnych w wodzie zalicza się:

  • sód,

  • potas,

  • wapń,

  • magnez.

Elektrolity mają za zadanie zaopatrzenie organizmu w witaminy i sole mineralne. W przypadku zaburzeń gospodarki elektrolitowej organizm daje sygnał o brakach. Brak potasu objawia się podwyższonym ciśnieniem krwi, zaburzeniami pracy serca, zdenerwowaniem i zmęczeniem. Niski poziom sodu manifestuje się poprzez zmęczenie, zawroty głowy, senność czy nudności. Wiele osób nie wie, jakie objawy ma brak magnezu w organizmie. Najczęściej mają one postać skurczów mięśni. Wapń jest odpowiedzialny za stabilizację ciśnienia krwi, a także bierze udział w budowie mocnych kości i zębów. Niedobory wapnia są niekorzystne dla organizmu. Obserwując u siebie niepokojące objawy, warto wiedzieć, jak zrobić domowe elektrolity.

elektrolity-domowej-roboty-przepis-welbi

Jak zrobić elektrolity w domu?

Domowy napój z elektrolitami jest bardzo łatwy do zrobienia. Przygotowuje się go z popularnych składników, które większość z nas ma w domu. Robiąc elektrolity w domu, należy pamiętać, że powinny się składać z:

  • węglowodanów,

  • wody niegazowanej,

  • soli.

Do nich możesz dodać owoce lub warzywa, wszystko zależy od Ciebie. Napój izotoniczny ma na celu nawodnienie organizmu i dostarczenie mu niezbędnych witamin i soli mineralnych. Najłatwiejszym przepisem na domowej roboty elektrolity jest połączenie ze sobą 1 litra wody niegazowanej, 2 łyżek miodu oraz ½ łyżeczki soli kuchennej. Wszystkie składniki należy ze sobą dokładnie wymieszać. Jeśli chcesz, możesz dodać do napoju świeży liść mięty, dzięki czemu napój będzie bardziej orzeźwiający. Przygotowany napój warto schłodzić przez całą noc w lodówce, dzięki czemu będzie jeszcze smaczniejszy.

Popularnym izotonikiem, który uzupełnia elektrolity w organizmie, jest sok z pomarańczy. Sporządzony wraz z dodatkiem glukozy oraz wody ma dodatkowo działanie regenerujące. Jest dobrym sposobem na uzupełnienie płynów podczas uprawiania sportu czy wycieczki rowerowej. Napój izotoniczny należy pić, aby zapobiec odwodnieniu organizmu. Zaleca się spożywanie 0,5–1 litra domowych elektrolitów na każdą godzinę wysiłku. W przypadku biegunki lub gorączki należy pić napój małymi łykami co kilka minut.

Pomidory to warzywa, które zawierają dużo wody, a także cennego dla organizmu potasu. Zrobienie soku pomidorowego pozwoli nam przygotować napój, który ma właściwości nawadniające, a dodatkowo nie zawiera wielu kalorii. Szklanka soku pomidorowego domowej roboty pozwala na szybkie ugaszenie pragnienia, a także może być smacznym posiłkiem. Do soku pomidorowego dodaj sok z limonki, aby uzyskać orzeźwiający smak. Jeśli lubisz pikantne potrawy, możesz dodać pieprz oraz sól. W szczególności w okresie letnim dobrym wyborem jest hiszpańska zupa gazpacho, która nie tylko nawadnia organizm, lecz także działa orzeźwiająco w gorące dni.

Jak prawidłowo nawadniać organizm?

Codziennie należy wypijać minimum 2 litry płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. W sytuacji, kiedy zmagasz się z gorączką, biegunką czy upałami, Twój organizm potrzebuje większej ilości płynów. Naturalne elektrolity mogą pomóc utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Osoby starsze, dzieci oraz sportowcy narażeni na wysiłek fizyczny powinni dbać o odpowiednie spożywanie wody. Podczas nawadniania należy pić napoje małymi łykami przez cały dzień.

Osoby aktywne fizycznie również powinny pamiętać o nawadnianiu swojego organizmu, ponieważ podczas wysiłku fizycznego szybciej je tracą. Elektrolity są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także pozwalają na szybszą regenerację mięśni, poprawę funkcjonowania układu nerwowego, a także pozytywnie wpływają na pracę serca.

Źródła
  1. A. Bean, Żywienie w sporcie, Wyd. Zysk i S-ka, Warszawa 1993.
  2. Aneta Łańcuchowska-Jeziorowska, Zdrowe Napoje. Naturalne Wody Smakowe i izotoniki, Wyd. Zwierciadło 2021.
  3. R. Ruder, S. Compos, Sekrety urody babuszki, Wyd. Znak literanova, Kraków 2017.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.