account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy i leczenie

Emilia Kruszewskalek. Wiktor Trela10.05.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekła choroba zapalna jelit objawiająca się częstymi bólami brzucha i biegunkami. Jej etiologia nie jest do końca jasna. Wskazuje się na trzy kluczowe czynniki sprzyjające jej rozwojowi. Jak diagnozować i leczyć chorobę Crohna? Jak poprawić jakość życia pacjentów?


choroba-lesniowskiego-crohna-objawy-leczenie
pexels

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
 1. Choroba Leśniowskiego-Crohna – co to jest?
 2. Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna
 3. Jak się objawia choroba Leśniowskiego-Crohna?
 4. Diagnostyka choroby Leśniowskiego-Crohna
 5. Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna – co to jest?

Choroba Leśniowskiego-Crohna, nazywana też chorobą Crohna, jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób zapalnych jelit. Ma charakter przewlekły i jest nieuleczalna. Charakterystyczne dla jej przebiegu są fazy remisji i zaostrzeń. Schorzenie zapalne może objąć dowolny odcinek przewodu pokarmowego (od jamy ustnej do odbytu). W zależności od zaawansowania objawów i rozległości stanu zapalnego wyróżniane są trzy postacie choroby Crohna: łagodna, umiarkowana i ciężka. Schorzenie najczęściej uaktywnia się pomiędzy 15 a 30 rokiem życia, co nie wyklucza zachorowalności również u osób starszych. 

Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna

Pomimo częstego występowania choroby Crohna i trwających nad nią badań naukowych etiologia schorzenia nie jest do końca jasna. Wskazuje się jednak na istnienie trzech kluczowych czynników determinujących jego rozwój. Są to: czynnik genetyczny, środowiskowy i immunologiczny. Zaistnienie któregoś z nich prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej układu pokarmowego i rozwoju procesu zapalnego. W wyniku upośledzenia mechanizmów immunologicznych dochodzi do zajęcia ściany jelita.  

Jak się objawia choroba Leśniowskiego-Crohna?

W zależności od zaawansowania schorzenia objawy mogą przebiegać łagodnie lub poważnie utrudniać choremu normalne funkcjonowanie. 

Objawy choroby Crohna:

 • przewlekła biegunka z bolesnymi skurczami brzucha,

 • ból brzucha i uczucie przelewania, szczególnie po spożyciu posiłku,

 • gorączka lub stan podgorączkowy,

 • bolesne napięcie powłok brzucha,

 • obecność krwi w stolcu, 

 • szybka utrata masy ciała,

 • uczucie osłabienia, braku energii, senności, apatii, 

 • zmiany w okolicy odbytu w postaci zmian ropnych, przetok. 

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby Crohna jest biegunka, która prowadzi do szybkiej utraty masy ciała i niedożywienia. U niektórych pacjentów w przebiegu choroby Crohna mogą pojawić się objawy pozajelitowe, np. suchość i świąd skóry, stany zapalne spojówek, zaczerwienienie i łzawienie oczu. 

Diagnostyka choroby Leśniowskiego-Crohna

Diagnostyka choroby Leśniowskiego-Crohna jest trudna i często przysparza problemów nawet doświadczonym lekarzom. Złożoność i niejasna etiologia choroby Crohna sprawiają, że nie ma jednego i skutecznego badania pozwalającego na pełną diagnostykę. Dlatego w rozpoznaniu choroby Leśniowskiego-Crohna lekarze korzystają z różnych metod diagnostycznych, m.in.: badania fizykalnego, gastroskopii, kolonoskopii i wywiadu z pacjentem o historii przebytych chorób. Uzupełnieniem diagnostyki mogą być również badania obrazowe brzucha: USG, RTG, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Diagnostyka choroby Crohna obejmuje także biopsję wycinka tkanki, analizę próbki stolca i kompleksowe badania krwi. W przypadku skąpych i niejasnych objawów lekarz może zlecić wykonanie innych badań celem wykluczenia chorób o podobnym przebiegu, np. nietolerancji pokarmowych, alergii pokarmowych czy SIBO. 

Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna

Leczenie przyczynowe choroby Crohna nie jest znane, dlatego też celem terapii jest skuteczne zmniejszanie stanu zapalnego zajętych tkanek. Pacjentowi podawane są m.in.: glikokortykosteroidy, tiopuryny, antybiotyki i leki przeciwbólowe oraz przeciwbiegunkowe. W łagodzeniu stanów zapalnych pomocne są odpowiednie szczepy probiotyków. Dużą skuteczność wykazuje terapia biologiczna, wdrażana u pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim przebiegiem choroby. W przypadku kiedy podjęte metody farmakologiczne zawodzą, a stan pacjenta nie ulega poprawie, wówczas konieczna jest interwencja chirurgiczna. Podczas operacji usunięta zostaje dotknięta stanem zapalnym tkanka. 

Bardzo duże znaczenie w leczeniu choroby Crohna i poprawie jakości życia pacjenta ma zmiana stylu życia – regularna aktywność fizyczna, zastosowanie odpowiedniej diety i rezygnacja z używek, m.in. z papierosów. Połączenie terapii żywieniowej z farmakologią przynosi bardzo dobre rezultaty i znacznie poprawia stan zdrowia chorego. 

Wskazówki żywieniowe przy chorobie Crohna:

 • Dieta powinna być niskotłuszczowa, lekkostrawna i zawierająca śladowe ilości błonnika. 

 • Zalecane jest picie dużych ilości wody lub niesłodzonej, słabej herbaty. 

 • Potrawy powinny być przygotowywane z małą zawartością tłuszczu. 

 • Nie należy spożywać posiłków zbyt zimnych lub zbyt gorących. 

 • Należy unikać surowych owoców i warzyw oraz produktów zbożowych.

Rokowania dla większości pacjentów są umiarkowane. Stosowane obecnie metody leczenia i znacznie większa wiedza specjalistów na temat schorzenia pozwalają na znaczną poprawę życia codziennego pacjenta. Podjęcie terapii, regularne badania kontrolne i stała opieka specjalisty pozwalają zapobiegać ostrym nawrotom choroby Crohna, a nawet dają duże szanse na remisję.

Obserwujesz u siebie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, które powinny zostać skonsultowane z gastroenterologiem i objęte diagnostyką? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze. Zyskasz też możliwość wykonania wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet 300 badań w pakiecie OCHRONA GOLD). 

Konsultację możesz zamówić za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. Sprawdź, co wchodzi w zakres pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
 1. M. Łodyga, P. Eder, W. Bartnik, i in., Wytyczne Grupy Roboczej Konsultanta Krajowego w dziedzinie Gastroenterologii i Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące postępowania z pacjentem z chorobą Leśniowskiego-Crohna, Przegląd. Gastroenterologiczny 2012.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.