Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Co zrobić, gdy złapie nas skurcz w stopie?

Sylwia Brodniewska

29.10.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Bolesne skurcze stopy najczęściej dopadają sportowców. Przetrenowanie, niedobór płynów i zła dieta mogą wywołać ból i dyskomfort w okolicy stopy. Zmieniając nawyki żywieniowe i dopasowując intensywność treningów, można skutecznie wyeliminować skurcze w stopie.


skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Czego objawem są skurcze stopy?
 2. Jak pozbyć się skurczu stopy?
 3. Wpływ diety i treningu na skurcze stopy

Czego objawem są skurcze stopy?

Skurcze stopy mogą pojawiać się w nocy, ale również podczas wykonywania ćwiczeń. Zazwyczaj trwają maksymalnie kilka minut, po czym przechodzą samoistnie. Jeśli często zdarzają Ci się niespodziewane skurcze stopy, warto przyjrzeć się przyczynom, jakie mogą je powodować. Podczas skurczów pojawia się również ból, napięcie mięśni i ogólny dyskomfort. Silne bóle mogą budzić w nocy lub pojawiać się rano, zaraz po przebudzeniu. Skurcze w stopie najczęściej zdarzają się w sytuacji, jeśli zbyt długo przebywasz w danej pozycji lub intensywnie trenujesz. Dolegliwości skurczowe, przede wszystkim w obrębie stopy, często świadczą o odwodnieniu organizmu lub złej diecie. Pożywienie ubogie w pierwiastki takie jak potas, magnez, wapń czy sód często przyczynia się do pojawiania skurczów. Charakterystycznym objawem niedoborów wapnia jest mrowienie i drętwienie kończyn dolnych, dlatego warto zadbać o odpowiednią suplementacją tego pierwiastka.

Na dolegliwości bólowe stóp narzekają również kobiety w ciąży oraz chodzące w butach na obcasach. Niewygodne obuwie może powodować powstawanie mikrourazów w mięśniach, które wywołują skurcze. Brak odpoczynku dla kończyn dolnych często prowadzi do bólu, dlatego warto zadbać o swoje nogi.

Nadużywanie używek, w szczególności alkoholu, sprzyja wypłukiwaniu elektrolitów z organizmu, a także negatywnie wpływa na cały organizm. Szukając przyczyny skurczów stóp, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojemu trybowi życia i wprowadzić kilka zmian, które pomogą w pozbyciu się tej dolegliwości. Rzadko powodem skurczów stóp są przyczyny neurologiczne, jednakże nie należy ich całkowicie wykluczać.

Polecamy

do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna

Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?

Skurcze mięśni są bardzo częstą przypadłością i zwykle nie wzbudzają powodów do obaw. Może je wywołać nadmierny wysiłek fizyczny, odwodnienie czy stres. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy nawracają i występują często, utrudniając uprawianie sportu, spacery czy wykonywanie codziennych czynności. W takim wypadku warto zgłosić się do specjalisty, aby zgłębić problem. Jaki lekarz rozpozna i wyleczy skurcze mięśni?

Redakcja08.12.2021

Jak pozbyć się skurczu stopy?

Skurcz stopy zdarza się rzadziej niż skurcz łydki, jednak jest tak samo nieprzyjemny. Jeśli złapał Cię skurcz stopy, w pierwszej kolejności postaraj się przenieść ciężar ciała na stopę, w której wystąpił. Możesz również unieść stopę, zgiąć palce i opierając się na pięcie podnieść ją jak najwyższej nad podłożem. W przypadku, gdy skurcz złapał Cię, kiedy jesteś w butach, zdejmij je wraz ze skarpetkami i daj stopie swobodnie spocząć na podłodze. Delikatnie poruszaj palcami we wszystkie strony, możesz sobie również pomóc dłońmi. Dobrym sposobem jest też masaż stóp, który pomoże rozgrzać napięte mięśnie. Ulgę przyniosą także ciepłe okłady.

Istnieje też kilka działań prewencyjnych, które możesz wprowadzić do swojego życia, aby uniknąć w przyszłości pojawiania się skurczu w stopie. Pozbycie się tej dolegliwości jest możliwe, jeśli zadbasz o swój styl życia. Bardzo ważna jest dieta, bogata w warzywa i owoce, które dostarczą organizmowi niezbędnych minerałów. Pamiętaj o prawidłowym i regularnym nawadnianiu organizmu, w szczególności jeśli trenujesz. Możesz się wspomóc dobrze dobraną suplementacją, która uzupełni braki. Regularna aktywność fizyczna jest wskazana przy często pojawiających się skurczach.

skurcz-w-stopie-jak-zapobiegac

Wpływ diety i treningu na skurcze stopy

Skurcze stóp są częstą dolegliwością u biegaczy i rowerzystów, ponieważ podczas uprawiania tych sportów bardzo je nadwyrężają. Skurcz, który Cię złapał podczas treningu, wymaga dobrego rozmasowania i uzupełnienia płynów. Wtedy warto sięgnąć po napój izotoniczny, który lepiej nawodni organizm. Pojawiające się regularnie skurcze stopy mogą świadczyć o zbyt dużej intensywności treningów, dlatego należy ją zmniejszyć, aby zweryfikować, czy to była przyczyna występowania tej dolegliwości.

Chcąc skutecznie zapobiegać skurczom, warto zadbać o odpowiednie pożywienie, w szczególności po skończonym treningu. Dobrym pomysłem jest banan, który zawiera dużo potasu i jest sycący. Osoby aktywne fizycznie często zapominają o rozgrzewce, która może być przyczyną pojawienia się bólu w stopach. Rozciąganie mięśni wspomaga ich elastyczność i pomaga w wykonywaniu wielu ćwiczeń.

Utrzymując dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w potas i wapń, można wyeliminować ten problem. Sięgaj po nabiał, świeże owoce i warzywa, a także otręby. Unikaj przetworzonej żywności, fast foodów i posiłków z dużą zawartości cukru i soli. Jeśli pomimo to nadal doświadczasz skurczów stóp, skonsultuj się z lekarzem i rozszerz diagnostykę. Być może problem jest bardziej złożony i będzie wymagał wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Źródła
 1. A. Przybylska, A. Peszek, Jak biegać zdrowo? Wyd. Landie.pl, Warszawa 2011.
 2. K. Nicpoń, Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Via Medica, Polski Przegląd Neurologiczny 2007, s. 237–248.
 3. A. Lewandowska, Diet & Training by Ann, Wyd. Burda, Warszawa 2018.
 4. J. Goater, D. Melvin, Sztuka szybszego biegania. Technika. Trening. Taktyka, Wyd. Galaktyka, Warszawa 2012.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
polipy-odbytu-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Polip odbytu – jak się objawia i jak można go wyleczyć?
17.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.