account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Chrypka u niemowlaka – jak pomóc dziecku?

Olga Dąbska08.11.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Chrypka to dość częsta dolegliwość u niemowląt. Za jej powstanie odpowiadają przeważnie infekcje górnych dróg oddechowych. W artykule podpowiadamy, jak pomóc zachrypniętemu niemowlakowi. Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych sposobów na chrypkę u dziecka. Dowiesz się też, kiedy zgłosić się na konsultację lekarską z zachrypniętymi niemowlęciem.


chrypka-u-niemowlaka-co-podac-kiedy-do-lekarza
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Dlaczego niemowlę ma chrypkę?
  2. Nawadnianie organizmu przy chrypce u niemowlaka
  3. Odpowiednia wilgotność powietrza, kiedy niemowlę jest zachrypnięte
  4. Inhalacje na chrypkę u niemowlaka
  5. Chrypka u niemowlaka – co podać?
  6. Chrypka u niemowlaka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Dlaczego niemowlę ma chrypkę?

Chrypka to dokuczliwy i bolesny objaw chorobowy, któremu towarzyszy zmiana barwy głosu, a niekiedy problem z mówieniem. W zależności od stopnia choroby dziecko może doświadczać bólu gardła i problemów z przełykaniem. Możliwe jest wiele przyczyn chrypki u niemowlaka. Do częstszych należą:

  • zapalenie krtani u dziecka,

  • przeziębienie,

  • ciało obce w drogach oddechowych,

  • zapalenie gardła,

  • alergia – chrypka jest objawem reakcji na alergeny pokarmowe czy wziewne,

  • pleśniawki – małe, białe plamki, które wywołują drożdżaki,

  • refluks, czyli cofanie się treści pokarmowej do gardła. 

U niemowląt chrypka nierzadko pojawia się na skutek nadmiernego krzyku lub płaczu, podczas których struny głosowe są mocno obciążone i może dojść do ich obrzęku. 

Nawadnianie organizmu przy chrypce u niemowlaka

Kiedy niemowlę ma chrypkę, w sposób szczególny zadbaj o nawadnianie jego organizmu. Taki sposób leczenia chrypki stosuje się bez względu na przyczynę jej powstania. Najlepiej podawać dziecku niegazowaną wodę mineralną o pokojowej temperaturze. Jeżeli chrypka u niemowlaka związana jest z infekcją dróg oddechowych, to warto nawadniać organizm i nawilżać gardło herbatą z sokiem z cytryny. Cytryna wykazuje działanie ściągające i pomaga zmniejszyć obrzęk tkanek gardła. Dodatkowo stwarza wrogie środowisko dla patogenów, które mogą odpowiadać za chrypkę.

Pamiętaj, aby do herbaty z cytryną nie dodawać miodu. Mimo że jest bardzo skuteczny przy chorobach górnych dróg oddechowych, to nie należy podawać go dzieciom do 12. miesiąca życia. W miodzie mogą znajdować się przetrwalniki Clostridium botulinum, które u niemowląt wywołują botulizm.

Poza herbatą do nawadniania organizmu i nawilżania gardła pomocne są ziołowe napary. Specjaliści polecają zwłaszcza szałwię na gardło. Napar z szałwii jest doskonałym lekiem przeciwzapalnym i odkażającym przy anginie i chrypce. Szałwia przynosi ulgę, łagodzi stan zapalny, działa wykrztuśnie i pomaga pozbyć się zalegającej w gardle wydzieliny. Jeśli karmisz malucha piersią, rób to możliwie często.

Odpowiednia wilgotność powietrza, kiedy niemowlę jest zachrypnięte

Jeśli masz w domu niemowlaka, zwłaszcza zachrypniętego lub zmagającego się z chorobami dróg oddechowych, zadbaj o jakość powietrza. Ważne jest jego odpowiednie nawilżenie. Eksperci zalecają, aby wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych utrzymywała się w granicach od 40% do 60%. Nawilżone powietrze wpływa pozytywnie na nawilżenie śluzówek dróg oddechowych i wspiera pracę chroniących je mechanizmów. W utrzymywaniu odpowiedniego poziomu wilgotności w domu pomocny będzie nawilżacz powietrza. Aby ograniczyć koszty związane z jego zakupem, możesz zdecydować się na domowe rozwiązania, takie jak: układanie wilgotnego ręcznika na ciepłym grzejniku, podkładanie naczynia z wodą pod ciepły grzejnik, rozpryskiwanie w powietrzu wodnej mgiełki.

Poza nawilżeniem powietrza zadbaj o jego jakość. Dziecko nie może być narażone na działanie dymu tytoniowego czy innych zanieczyszczeń. Staraj się je maksymalnie ograniczać. Pamiętaj o częstym wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywa dziecko. Zabieraj je na ten czas do innego pokoju, aby nie narażać na chłód i wiatr.

Inhalacje na chrypkę u niemowlaka

Inhalacje to polecany przez specjalistów sposób na chrypkę u niemowlaka. Użyj specjalnego inhalatora. Samodzielne przygotowanie inhalacji z użyciem naczynia z gorącą wodą, nad którym będzie pochylać się dziecko, jest niebezpieczne. Inhalacje na gardło dla niemowląt przeprowadzaj z dodatkiem soli fizjologicznej. Zabieg ułatwia oddychanie i odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach i w nosie wydzieliny. Dodatkowo nawilża i obkurcza drogi oddechowe. W formie inhalacji podawane mogą być też leki przepisane przez pediatrę lub pulmonologa dziecięcego. Inhalacja przeprowadzana jest z użyciem maseczki, bo maluch nie poradzi sobie jeszcze z ustnikiem. Wykonuj ją, trzymając dziecko w pozycji siedzącej.

Chrypka u niemowlaka – co podać?

Kiedy niemowlę ma chrypkę, możesz podać mu leki, które ją złagodzą. Pamiętaj, aby na własną rękę nie dawać dziecku żadnych farmaceutyków. Zawsze skonsultuj to ze specjalistą – lekarzem czy farmaceutą. Na chrypkę u dzieci najlepiej sprawdzą się zwłaszcza syropy i aerozole z uwagi na łatwiejszy sposób podania. W ich składzie powinny się znaleźć: aloes, tymianek czy prawoślaz. Dzięki temu preparaty te złagodzą chrypkę i nawilżą gardło. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, zaleci stosowanie dodatkowo innych leków, w zależności od przyczyny chrypki.

Chrypka u niemowlaka – kiedy zgłosić się do lekarza?

W większości przypadków chrypka u niemowlaka nie jest groźna. Jednak nie należy jej bagatelizować. Udaj się z dzieckiem do lekarza, jeśli chrypka pojawia się często – utrzymuje się przez dłuższy czas (powyżej 2 tygodni) lub stale powraca. Jej przewlekłe utrzymywanie się, ale i współwystępujące z chrypką poniższe dolegliwości, są powodem do niepokoju. Do objawów tych należą: silny kaszel, duszności, gorączka, świszczący oddech, problemy z oddychaniem. Z szybkiej pomocy lekarza możesz skorzystać dzięki konsultacjom w formie telemedycyny – nie musisz niepotrzebnie wychodzić z chorym dzieckiem z domu.

Źródła
  1. W. Kawalec, K. Kubicka, Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  2. J. Tatoń, A. Czech, Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.