Czym zajmuje się pulmonolog dziecięcy? Jakie leczy choroby?

Redakcja

03.11.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Na choroby dróg oddechowych chorują coraz młodsi. Zapalenie płuc i astma to tylko niektóre z nich. Choroby układu oddechowego zawsze wymagają odpowiedniej diagnostyki i leczenia, w szczególności jeżeli pojawiają się u noworodków, dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Czym zajmuje się pulmonolog dziecięcy? Kiedy się do niego zgłosić? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.


czym-zajmuje-sie-pulmonolog-dziecięcy-jakie-leczy-choroby
pexels.com

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022

Kim jest pulmonolog dziecięcy?

Pulmonolog dziecięcy jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu oddechowego dotykających dzieci. Ma on szeroką wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i możliwych patologii, które mogą rozwijać się w obrębie dróg oddechowych i płuc u najmłodszych. Pulmonolodzy leczą zarówno ostre choroby infekcyjne, wywoływane przez wirusy i bakterie, jak i przewlekłe choroby układu oddechowego.

Kiedy udać się do pulmonologa dziecięcego?

Odwiedź pulmonologa dziecięcego, jeżeli u twojego dziecka zauważyłeś objawy choroby płuc lub dróg oddechowych. W chorobach układu oddechowego najczęściej pojawia się:

 • duszność - dziecko ma problem ze złapaniem oddechu, może być przestraszone i płaczliwe;

 • kaszel, który może być suchy, bez odkrztuszania wydzieliny, lub mokry, z odkrztuszaniem;

 • ból w klatce piersiowej;

 • chrypka i zatkany nos;

 • stan podgorączkowy i gorączka, bóle mięśni, złe samopoczucie, drażliwość,

 • przyspieszenie oddechu - w szczególności u noworodków i bardzo małych dzieci.

W Polsce lekarzy zajmujących się jedynie chorobami płuc u dzieci jest bardzo niewielu – jedynie 109 na wszystkie województwa. Jeśli szukasz szybkiej pomocy tego specjalisty, możesz skorzystać z telemedycyny – za pośrednictwem Welbi szybko umówisz e-wizytę u pulmonologa dziecięcego, bez skierowania i czekania w bardzo długich kolejkach.

Polecamy

jak-przygotowac-dziecko-do-teleporady
Telemedycyna
1 min.

Telewizyta z dzieckiem: jak przygotować dziecko do teleporady?

E-wizyty u pediatry zapewnią ci błyskawiczne wsparcie lekarza niezależnie od tego, gdzie obecnie się znajdujecie – Ty i twoje dziecko. Co trzeba wiedzieć przed telewizytą z małym pacjentem? Sprawdźmy!

Redakcja20.10.2021

Jakie choroby leczy pulmonolog dziecięcy?

Pulmonologia dziecięca jest bardzo szeroką dziedziną, a lekarze nią się zajmujący mają doświadczenie w rozpoznawaniu wielu chorób układu oddechowego. Są to między innymi:

 • zapalenie bakteryjne płuc i oskrzeli;

 • astma oskrzelowa alergiczna i niealergiczna;

 • mukowiscydoza - choroby o podłożu genetycznym, w której dochodzi do nadmiernej produkcji śluzu w wielu narządach, w tym w płucach, co powoduje trudności z oddychaniem, nawracające infekcje;

 • gruźlica płuc;

 • wrodzone wady układu oddechowego, które mogą pojawiać się zarówno w płucach, jak i oskrzelach, tchawicy i przeponie;

 • zakażenia oportunistyczne u dzieci z upośledzoną odpornością;

 • rzadkie choroby śródmiąższowe płuc, na przykład hipoplazja płuc, płucna śródmiąższowa glikogenoza, choroby spichrzeniowe, sarkoidoza.

Jak przebiega wizyta u pulmonologa dziecięcego?

Na pierwszym spotkaniu pulmonolog dziecięcy zbierze dokładny wywiad – zapyta zarówno rodziców jak i dziecko o aktualne dolegliwości, przebyte w przeszłości choroby i wykonane zabiegi. W diagnostyce chorób płuc bardzo istotne są badania obrazowe i laboratoryjne, dlatego lekarz zleci ich wykonanie. Po otrzymaniu wyników będzie możliwe postawienie diagnozy i lekarz przepisze odpowiednie leczenie.

Czy zauważyłeś u swojego dziecka objawy choroby układu oddechowego? Zadbaj o jego zdrowie i umów się na poradę online u naszego specjalisty.

Źródła
M. Kulus, R. Grenda, W. Kawalec - Pediatra, wyd. 2, Warszawa, 2018

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Telemedycyna

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.