Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Ciśnienie w ciąży – jakie są normy i jak je obniżyć?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian23.02.2023Aktualizacja: 09.10.2023

Ciśnienie w ciąży to jeden z tych parametrów, który przyszłe mamy powinny regularnie kontrolować. Każde odstępstwo od normy może mieć poważne konsekwencje – nadciśnienie prowadzi do groźnego stanu przedrzucawkowego, natomiast zbyt niskie wartości niosą ryzyko omdlenia, a w skrajnych przypadkach niedotlenienia mózgu przyszłej mamy. Sprawdź, jak postępować w przypadku nieprawidłowego ciśnienia w ciąży, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę i kiedy udać się do szpitala.


cisnienie-w-ciazy-przyczyny-objawy-normy
unsplash.com

Polecane

jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
Spis treści
  1. Ciśnienie w ciąży – normy
  2. Wysokie ciśnienie w ciąży – konsekwencje i powikłania
  3. Wysokie ciśnienie w ciąży – kiedy do szpitala?
  4. Jak obniżyć ciśnienie w ciąży? Naturalne sposoby
  5. Czy niskie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?

Ciśnienie w ciąży – normy

W okresie ciąży zmieniają się nie tylko ciało i gospodarka hormonalna przyszłej mamy, ale także niektóre parametry, takie jak ciśnienie krwi. W czasie oczekiwania na dziecko naturalnym zjawiskiem jest nieznaczne obniżenie ciśnienia – podczas pomiarów można zauważyć, że wartości są mniejsze o ok. 10 mmHg. Odpowiadają za to intensywne zmiany hormonalne, a w szczególności wzrost stężenia progesteronu, który zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych. Oprócz tego w organizmie kobiety zwiększa się objętość krwi, przez co krążenie staje się wolniejsze, a ciśnienie spada. 

U zdrowego człowieka optymalna wartość ciśnienia to 120/80 mmHg. W przypadku kobiety spodziewającej się dziecka powodem do niepokoju są wartości powyżej 140/90 mmHg lub poniżej 90/60 mmHg. Trzeba jednak pamiętać, że u niektórych osób – np. tych ponadprzeciętnie wysportowanych – ciśnienie może być jeszcze niższe i wciąż będzie to norma. U wielu kobiet w ciąży występuje też niskie ciśnienie i wysoki puls powyżej 100 uderzeń serca na minutę. Należy pamiętać, że interpretacja tych wszystkich wartości zawsze należy do lekarza prowadzącego ciążę.

Wysokie ciśnienie w ciąży – konsekwencje i powikłania

Nieprawidłowe ciśnienie krwi u kobiety w ciąży może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla rozwijającego się dziecka. Głównym skutkiem nadciśnienia jest pojawienie się stanu przedrzucawkowego, zwanego także preeklampsją. Szacuje się, że to powikłanie dotyczy 3–5% wszystkich ciąż, a ryzyko wzrasta w ciążach bliźniaczych i u osób, które już wcześniej zmagały się z problemem zbyt wysokiego ciśnienia.

Do głównych objawów stanu przedrzucawkowego należą:

  • ciśnienie krwi przekraczające 140/90 mmHg;

  • silny ból głowy;

  • bóle w nadbrzuszu;

  • nudności i wymioty w drugiej połowie ciąży;

  • zaburzenia widzenia;

  • nagły i duży przyrost masy ciała;

  • opuchlizna rąk i twarzy;

  • problemy z oddychaniem;

  • rzadsze oddawanie moczu;

  • białkomocz.

Stan ten jest groźny dla matki, ponieważ może prowadzić do niewydolności kluczowych narządów, tj. nerek, wątroby czy mózgu, lub krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego. Preeklampsja to częsta przyczyna poronień lub przedwczesnych porodów. Oczywiście zagraża ona nienarodzonemu dziecku – nieprawidłowy przepływ krwi przez łożysko prowadzi do niedożywienia i niedotlenienia płodu. W związku z tym może dojść do zaburzeń wzrostu i niskiej masy urodzeniowej, oddzielenia łożyska, przedwczesnego porodu, a nawet śmierci w łonie matki.

Wysokie ciśnienie w ciąży – kiedy do szpitala?

Wysokiego ciśnienia w ciąży nie należy bagatelizować. Jeśli dwukrotny pomiar w stanie spoczynku (tj. w pozycji siedzącej lub leżącej) w odstępie kilkunastu minut przekracza 140/90 mmHg, należy udać się do szpitala. Jeśli towarzyszą temu inne objawy, takie jak silne ból głowy lub problemy z oddychaniem, hospitalizacja może okazać się konieczna. Regulacja tego parametru musi odbywać się pod kontrolą lekarza, jednak warto też wiedzieć, jak obniżyć ciśnienie domowymi sposobami. 

Jak obniżyć ciśnienie w ciąży? Naturalne sposoby

Nadciśnienie wymaga systematycznego leczenia, jednak można wesprzeć je za pomocą domowych sposobów. Jeśli zastanawiasz się, na czym polega naturalne leczenie nadciśnienia, poznaj kilka sprawdzonych metod:

  1. Zadbaj o odpowiednią dietę – powinny znaleźć się w niej dobrej jakości białka, witamina C oraz odpowiednia ilość soli. Warto jeść m.in.: melony, ogórki, czosnek, surową cebulę i gorzką czekoladę z dużą zawartością kakao.

  2. Stosuj suplementy diety – ciąża to czas, kiedy organizm przyszłej mamy ma większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Trudno dostarczyć taką dawkę wraz z pożywieniem, dlatego warto sięgnąć po suplementy diety.

  3. Unikaj stresu – zmniejszenie codziennego napięcia poprzez stosowanie ulubionych technik relaksacyjnych to doskonały sposób na obniżenie ciśnienia.

  4. Dbaj o nawodnienie organizmu – wiele osób zastanawia się, czy picie wody obniża ciśnienie. Codzienne spożywanie 2–2,5 l płynów zmniejsza ryzyko nadciśnienia.

  5. Postaw na aktywność fizyczną i pamiętaj, że ciąża to nie czas na intensywne treningi. W obniżeniu ciśnienia pomogą regularne spacery, nordic walking, basen lub joga.

Czy niskie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?

Zbyt niskie ciśnienie – podobnie jak nadciśnienie w ciąży – także może mieć poważne konsekwencje. Towarzyszą mu dokuczliwe objawy, takie jak: osłabienie, senność, zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenie widzenia, problemy z koncentracją czy ochłodzenie stóp i dłoni. W skrajnych przypadkach może powodować chwilowe niedotlenienie mózgu lub omdlenie. Utrata przytomności często skutkuje niefortunnymi upadkami, które powodują urazy głowy lub brzucha. Nie ma wątpliwości, że dla przyszłej mamy znacznie groźniejsze jest wysokie ciśnienie, jednak niedociśnienia również nie należy ignorować.

Źródła
  1. H. Baston, Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
  2. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  3. K. Laskowska, Ciąża. Poradnik, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.