account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Plamienie po cytologii – czy jest groźne?

Magdalena Drąg04.01.2024Aktualizacja: 04.01.2024

Plamienie po cytologii może wywołać niepokój, jednak często jest to normalna reakcja organizmu na badanie. W razie wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.


co-oznacza-krwawienie-po-cytologii-czy-jest-grozne.jpg
Adobe Stock

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
sluch-absolutny-co-to-jest-jak-sprawdzic
Zdrowie
1 min.
Słuch absolutny - co to jest? Jak sprawdzić?
24.01.2022
Spis treści
 1. Czym jest cytologia?
 2. Czy po badaniu cytologicznym i ginekologicznym można plamić?
 3. Kiedy zgłosić się do specjalisty?
 4. Wyniki cytologii
 5. Jak powinna wyglądać profilaktyka raka szyjki macicy?

Czym jest cytologia?

Badanie cytologiczne jest bardzo ważne w profilaktyce raka szyjki macicy. Regularne wykonywanie go pozwala na wczesne wykrywanie potencjalnych zmian nowotworowych lub przednowotworowych, co znacznie poprawia szanse na skuteczne leczenie i całkowite wyleczenie.

Codziennie sześć Polek dowiaduje się o zachorowaniu na raka szyjki macicy. Należy pamiętać, że jest to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u kobiet. W Skandynawii znacznie mniej kobiet słyszy taką diagnozę, nie tylko ze względu na świetny program badań profilaktycznych, ale też dzięki szeroko wykonywanym szczepieniom przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV – ang. human papilloma virus). Zakażenie HPV to główny czynnik ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy.

Ocena badania cytologicznego jest przeprowadzana przez pracowników zakładów histopatologii pod kątem obecności zmian w komórkach tarczy szyjki macicy i komórkach endocerwikalnych, które są częścią wewnętrznej wyściółki kanału szyjki macicy. Obecność komórek endocerwikalnych w wynikach cytologii jest zjawiskiem fizjologicznym i nie powinna budzić niepokoju u pacjentki. To normalny element badania. Świadczy o prawidłowym pobraniu próbki do analizy.

Podczas badania cytologicznego specjalista zakłada do pochwy plastikowy wziernik ginekologiczny o odpowiednio dobranym rozmiarze. Następnie pobiera specjalną miękką szczoteczką próbkę komórek z powierzchni szyjki macicy oraz z jej kanału. Pobranie materiału nie jest bolesne, choć nie można też powiedzieć, że zupełnie go nie czuć. Może być odczuwalny delikatny dyskomfort związany z założeniem wziernika i drażnieniem szyjki macicy, która również jest unerwiona czuciowo.

Czy po badaniu cytologicznym i ginekologicznym można plamić?

Plamienie po cytologii może wystąpić u niektórych kobiet z różnych powodów. Zwykle nie jest spowodowane patologią i nie powinno niepokoić, dopóki nie jest intensywne. Krwawienie zwykle jest spowodowane przez:

 • mechaniczne uszkodzenie z powodu użycia szczoteczki do pobrania próbki komórek z szyjki macicy. Choć jest ona dosyć miękka, może spowodować niewielkie uszkodzenia naczyń krwionośnych, a w konsekwencji lekkie krwawienie lub plamienie;

 • nadwrażliwość nabłonka – po badaniu cytologicznym nabłonek szyjki macicy może stać się chwilowo cieńszy, bardziej kruchy i podatny na drobne krwawienia;

 • infekcje, zwłaszcza jeśli są uszkodzenia lub zapalenie w obrębie szyjki macicy;

 • polipy szyjki macicy, jej tarczy lub kanału – mogą być one przyczyną krwawień po manewrach wykonywanych podczas pobierania cytologii.

Warto też mieć świadomość, że hormonalne zmiany mogą wpływać na rozpulchnienie szyjki macicy i poszerzenie jej naczyń krwionośnych, co czasami prowadzi do plamienia po badaniu cytologicznym. Tę zależność można zaobserwować szczególnie w ciąży.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

W większości przypadków plamienie po cytologii jest łagodne i samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni. Jeśli zauważysz, że na bieliźnie lub wkładce jest kilka kropelek krwi lub śluzu z nitkami krwi, nie powinnaś się niepokoić. Takie plamienie jest normalne i niegroźne. W razie niepokoju spowodowanego plamieniem po pobraniu cytologii warto skonsultować się z ginekologiem, nawet telefonicznie


Jeśli natomiast krwawienie jest intensywne, musisz zmieniać wkładki, bo szybko przemakają bądź w pochwie zbierają się skrzepy krwi, należy natychmiast udać się do szpitala na Izbę przyjęć ginekologiczno–położniczą. Takie sytuacje są wyjątkowo rzadkie, lecz niestety się zdarzają. Szczególną uważność powinny zachować kobiety z rozpoznanymi zaburzeniami krzepnięcia lub z ektopią czy guzem szyjki macicy zauważonym przez ginekologa w badaniu wziernikiem. 

Kobiety ciężarne powinny również zwrócić szczególną uwagę na krwawienie po cytologii. W każdym wypadku krwawienia ciężarna musi zgłosić się do szpitala.

Wyniki cytologii

Wyniki cytologii omów z lekarzem. Specjalista wyjaśni ich znaczenie i odpowie na ewentualne pytania. Jeśli wyniki wykazują jakiekolwiek nieprawidłowości, zaleci podjęcie odpowiednich kroków diagnostycznych i terapeutycznych. Jednym z nich mogą być dodatkowe badania obrazowe, na przykład kolposkopia, która pozwala dokładniej przyjrzeć się szyjce macicy. Za pomocą nakładania na tarczę szyjki macicy specjalnie przygotowanych do tego płynów i oglądania jej w powiększeniu lekarz może stwierdzić, które zmiany na szyjce macicy są podejrzane. Z tych obszarów powinny być pobrane wycinki, które następnie poddaje się badaniu histopatologicznemu (pod mikroskopem).

Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla skutecznego pokonania nowotworu. Warto podkreślić, że regularne badania cytologiczne są jednym z najważniejszych narzędzi profilaktycznych. Przestrzegaj zaleceń lekarza i wykonuj badania w określonych odstępach czasowych, co pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych zmian.

Jak powinna wyglądać profilaktyka raka szyjki macicy?

Według stanowiska Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) wydanego w czerwcu 2022 roku badanie cytologiczne powinno być przeprowadzane u kobiet od 25 roku życia, bez górnego limitu wieku, co najmniej do 74 roku życia. Skrining raka szyjki macicy powinien opierać się głównie o diagnostykę zakażenia HPV – głównego czynnika ryzyka tej choroby. Preferowany jest test HR HPV lub test połączony z cytologią płynną (LBC). W przypadku wykrycia wirusa HPV z wysokim ryzykiem onkogennym lekarz planuje kolejne terminy badań kontrolnych.

Źródła
 1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
 2. P. Laudański, Niepłodność, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
 3. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskie Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP), Stanowisko dotyczące Schematu postępowania w skriningu podstawowym raka szyjki macicy, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2022.
 4. R. Dębski, Endokrynologia ginekologiczna – w gabinecie lekarza specjalisty. Ginekologia i położnictwo, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
 5. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.