Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів
Zweryfikowane przez eksperta

Polipy macicy – przyczyny i sposoby leczenia zmiany

Emilia Kruszewska

lek. Agnieszka Żędzian

14.03.2022

Aktualizacja: 15.03.2022

Polipami macicy określane są rozrosty błony śluzowej. Zmiany mogą mieć różną wielkość i kształt. Umiejscawiają się w endometrium lub w szyjce macicy. Duże polipy mogą utrudniać zajście w ciążę. Jak przebiega diagnostyka i leczenie polipów? Co sprzyja powstawaniu zmian polipowatych w macicy?


polipy-macicy-przyczyny-objawy-leczenie
pixabay

Przyczyny polipów macicy

Polipy macicy powstają na skutek nieprawidłowego i nadmiernego rozrostu błony śluzowej narządu. Jednoznaczna przyczyna rozwoju zmian nie jest znana. Najprawdopodobniej odpowiadają za to zaburzenia hormonalne, w tym nieleczone schorzenia przewlekłe tarczycy. Czynnikiem sprzyjającym może być również podłoże genetyczne. W grupie ryzyka ponadto znajdują się kobiety przechodzące menopauzę. Polipy macicy osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów.

Wyróżnia się dwa typy polipów macicy:

 • endometrialne – polipy umiejscowione w jamie macicy; z reguły są małe i mają kształt maczugi, najczęściej rozwijają się u młodych kobiet;

 • szyjkowe – polipy umiejscowione na szyjce macicy; mogą osiągać nawet 3 cm wielkości, najczęściej rozwijają się u kobiet po 40. roku życia.

Zmiany pojawiają się pojedynczo lub grupowo. Mają postać uszypułowaną (na tzw. nóżce) lub nieuszypułowaną (o szerokiej podstawie).

Polipy macicy – objawy

Niewielkie polipy macicy nie dają żadnych objawów. Duże zmiany objawiają się nieregularnymi krwawieniami miesiączkowymi. Zmiany wpływają również na przebieg menstruacji poprzez zwiększenie obfitości krwawienia lub wydłużenie dni okresu.

U niektórych pacjentek polipy macicy mogą objawiać się:

 • plamieniem międzymiesiączkowym;

 • bólem podbrzusza;

 • nadmiernymi białymi upławami;

 • niewielkim krwawieniem po stosunku płciowym.

Polipy macicy zazwyczaj nie wywołują dotkliwych dolegliwości bólowych. 

Polipy macicy a płodność 

Polipy macicy mogą być przyczyną zaburzeń płodności, szczególnie jeśli umiejscowione są w jamie narządu. Wówczas blokują zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. W przypadku wczesnych tygodni ciąży duże polipy grożą poronieniem.

Diagnostyka polipów macicy

Polipy macicy wykrywane są podczas rutynowego badania ginekologicznego. Duże zmiany są wskazaniem do wykonania dodatkowych badań: cytologii, USG, kolposkopii i histeroskopii. Diagnostyka powinna być przeprowadzana w pierwszych dniach po krwawieniu menstruacyjnym.

Leczenie polipów macicy

W większości przypadków polipy macicy mają charakter łagodny. Leczenie opiera się na kilkumiesięcznej farmakoterapii hormonalnej. Jeśli terapia nie jest skuteczna, specjalista może zlecić usunięcie polipa. W zależności od wielkości zmiany i jej usytuowania przeprowadza się zabieg ukręcenia polipa u podstawy lub łyżeczkowanie jamy macicy. Wycięty polip przesyła się następnie do badania histopatologicznego. Zabieg obarczony jest niskim ryzykiem powikłań. W przypadku pojawienia się gorączki należy pilnie zgłosić się do lekarza lub szpitala. 

Polipy macicy mają tendencję do nawracania. W grupie ryzyka szczególnie znajdują się pacjentki, u których w rodzinie diagnozowano takie zmiany.

Zalecenia po zabiegu usunięcia polipów macicy

Przez mniej więcej 4 tygodnie od zabiegu pacjentka powinna unikać kąpieli w wannie, wizyt w saunie i wysiłku fizycznego. Na czas rekonwalescencji należy powstrzymać się również od współżycia. Nie wolno dźwigać ciężkich przedmiotów, a tampony trzeba zamienić na podpaski.

Źródła
 1. J. Doniec i in., Wartość diagnostyczna minihisterskopii w rozpoznaniu polipów endometrialnych, 2017.

 2. G. Surkont i in., Analiza ultrasonograficznych cech chorób błony śluzowej jamy macicy u kobiet po menopauzie bez nieprawidłowych krwawień, Klinika Ginekologii i Onkologii Ginekologicznej, UM w Łodzi.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
domowe-sposoby-na-grzybice-paznokci-skory-jezyka
Zdrowie
2 min.
Domowe sposoby na grzybicę paznokci, skóry, języka
24.01.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.