Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Cytologia płynna – nowa metoda diagnostyczna w kierunku raka i HPV

Emilia Kruszewska

lek. Agnieszka Żędzian

21.06.2023

Aktualizacja: 21.06.2023

Cytologia płynna jest najnowszą metodą diagnostyczną, wykrywającą zmiany nowotworowe. W przeciwieństwie do cytologii zwykłej nowa metoda wykrywa również obecność chlamydii i wirusa HPV. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest miesiączka i stosowanie leków dopochwowych. Co oznaczają wyniki cytologii płynnej?


nowa-cytologia-kto-powinien-wykonac-kiedy-gdzie
Pixabay.com

Polecane

limfocyty-co-to-jest-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Limfocyty - co to jest? Jakie są normy?
31.10.2021
jakie-badania-wykonac-aby-zdiagnozowac-hashimoto
Zdrowie
1 min.
Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto?
01.12.2021
skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
badania-serca-jakie-sa-rodzaje-na-czym-polegaja
Zdrowie
1 min.
Badania serca - jakie są rodzaje? Na czym polegają?
30.07.2021
Spis treści
 1. Cytologia płynna – co to jest?
 2. Cytologia płynna a zwykła
 3. Kto powinien wykonać cytologię płynną?
 4. Wyniki cytologii płynnej

Cytologia płynna – co to jest?

Cytologia płynna (LBC, liquid based cytology) nazywana jest też cytologią jednowarstwową lub cienkowarstwową. Stanowi nowe ulepszenie cytologii zwykłej. Ze względu na metodę przechowywania wymazu cytologia płynna wykazuje większą czułość w wykrywaniu zmian śródnabłonkowych wysokiego stopnia w ich najbardziej początkowej fazie rozwoju. Dodatkowo umożliwia wykonanie badań w kierunku wykrycia bakterii Chlamydia i wirusa HPV. W rezultacie cytologia płynna prowadzi do wzrostu skuteczności leczenia patologii i zmian przednowotworowych, co w konsekwencji obniża zachorowalność na nowotwór szyjki macicy. Warto pamiętać, że rak szyjki macicy jest nowotworem, który możliwy jest do wykrycia i wyleczenia w bardzo wczesnym stadium.

Cytologia płynna a zwykła

Cytologię płynną od zwykłej odróżnia przede wszystkim sposób pobrania materiału do analizy, co przekłada się na jego jakość. W cytologii zwykłej pobierany za pomocą szczoteczki wymaz przenoszony jest ręcznie na szkiełko mikroskopowe. Wadą tej metody jest ryzyko nierównomiernego rozprowadzeniu materiału na szkiełku, nieprzeniesienie całego materiału, a nawet uszkodzenie części wymazu. Skutkiem jest ograniczona liczba komórek zdatnych do badania. Natomiast w cytologii płynnej szczoteczka wraz z pobranym wymazem z dróg rodnych umieszczana jest w pojemniku z płynnym podłożem. Następnie w laboratorium zawartość pojemniczka poddawana jest filtracji w celu oczyszczenia wymazu z niepożądanych elementów w postaci śluzu, bakterii, komórek stanu zapalnego, krwinek czerwonych. Tak oczyszczony materiał umieszczany jest na szkiełku mikroskopowym i poddawany analizie. Uzyskany materiał ma wysoką jakość, a dzięki zachowaniu wszystkich komórek wymazu umożliwia ich dokładną analizę pod kątem najmniejszych patologii. Obie metody łączy bezinwazyjność i bezbolesność badania. Naturalnym skutkiem badania cytologicznego jest możliwość wystąpienia niewielkiego plamienia. Wynik cytologii płynnej dostępny jest zazwyczaj w ciągu 14 dni roboczych. 

Kto powinien wykonać cytologię płynną?

Cytologia jest badaniem, które nie tylko wykrywa zmiany nowotworowe, stany zapalne i zakażenia wirusowe, ale pozwala też ocenić czynność hormonów płciowych i prawidłowość cyklu menstruacyjnego. Ponadto u kobiet stosujących terapię hormonalną badanie cytologiczne wskazuje na efektywność dobranej terapii. To także badanie umożliwiającą ocenę zdolności kobiety do zajścia w bezpieczną ciążę pod kątem wykluczenia aktywnych stanów zapalnych, które mogą utrudniać zapłodnienie lub utrzymanie ciąży. Cytologię płynną, podobnie jak zwykłą, powinny wykonywać wszystkie kobiety w wieku rozrodczym minimum raz w roku, a przynajmniej raz na 3 lata, pod warunkiem że poprzedni wynik był prawidłowy. Pierwsze badanie należy wykonać po rozpoczęciu współżycia lub po ukończeniu 25. roku życia. Cytologię można wykonać również u dziewicy, jednak tylko w przypadku istnienia przesłanek i wykrycia podejrzanych nieprawidłowości, np. podczas pierwszej wizyty u ginekologa. Wówczas badanie wykonywane jest za pomocą specjalnego wziernika.

By wykonać cytologię, należy umówić się na wizytę do lekarza ginekologa. Badanie materiału polega na włożeniu wziernika ginekologicznego do pochwy i pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Nie należy specjalnie przygotowywać miejsca, z którego pobiera się wymaz, wystarczy zwykła, codzienna higiena miejsc intymnych. Poleca się przed badaniem dokładnie umyć krocze żelem do higieny intymnej o odczynie kwaśnym, gdyż jest to naturalny odczyn narządów płciowych kobiety.


Na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia z dróg rodnych. Najlepiej wykonać je minimum 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Na co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego należy przestać stosować leki dopochwowe. Od ostatniego współżycia seksualnego powinny minąć minimum 24 godziny. Zaleca się, by od ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego upłynął co najmniej dzień, a od pobrania posiewów i wymazów z kanału szyjki macicy – co najmniej 4 dni.

lek. Magdalena Drąg-Drogoń

Wyniki cytologii płynnej

Do oceny wymazu stosuje się zmodyfikowany w 2001 roku system Bethesda (TBS), który ocenia jakość wymazu, a następnie przeprowadza ogólną charakterystykę materiału, podając dokładny opis wykrytych zmian wraz z ich dodatkowym wyjaśnieniem. 

System Badesa opiera się na następującej skali i interpretacji:

 1. Wynik prawidłowy:

 • NILM – wykryto prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowatego. W grupie tej znajduje się zarówno wynik cytologii prawidłowej, jak i cytologii prawidłowej ze stanem zapalnym, co odpowiada II grupie Papanicolau.

 1. Wynik nieprawidłowy, wymagający dalszej diagnostyki:

 • ASC-US – obecne nieliczne nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nieokreślonym znaczeniu lub świadczące o ostrym stanie zapalnym.

 • ASC-H – obecne komórki atypowe nabłonka wielowarstwowego płaskiego (nie można wykluczyć HSIL).

 • LSIL (CIN I) – zmiana wewnątrznabłonkowa (śródpłaskonabłonkowa) małego stopnia. Oznacza ostry stan zapalny lub infekcję wynikającą z obecności HPV. Wynik ten odpowiada III grupie Papanicolau.

 • HSIL – zmiana wewnątrznabłonkowa dużego stopnia, wymagająca badania histopatologicznego.

 • CIN II – wewnątrznabłonkowa neoplazja szyjki macicy średniego stopnia, wskazująca na nowotwór przedinwazyjny.

 • CIN III – wewnątrznabłonkowa neoplazja szyjki macicy dużego stopnia.

Wynik nieprawidłowy badania cytologicznego jest wskazaniem do dalszej szczegółowej diagnostyki. W celu potwierdzenia zmian przednowotworowych lub nowotworowych wykonywane są: powtórne badanie cytologiczne, test HR HPV i kolposkopia, która umożliwia dokładne obejrzenie szyjki macicy w dużym powiększeniu.

Źródła
 1. M. Wrześniewska i in., Możliwości diagnostyczne i diagnostyczno-terapeutyczne w profilaktyce raka szyjki macicy, „Studia Medyczne”, 2013, 29(1), s. 109–116.
 2. E. Nowak-Markwitz, M. Spaczyński, Czy nadchodzi zmierzch skriningu cytologicznego?, „Ginekologia Polska”, 2015, 12, s. 947–950.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.