account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Jak poprawić potencję przy pomocy ćwiczeń?

Angelika Janowicz21.01.2022Aktualizacja: 30.09.2022

Ćwiczenia na potencję to nie wymysł. Dzięki nim można skutecznie poprawić sprawność seksualną. Regularna aktywność fizyczna przyczynia się także do wzmocnienia całego organizmu. Im lepiej funkcjonuje ciało, tym mniejsze ryzyko zaburzeń erekcji i spadku libido. Zobacz, jakie są ćwiczenia na poprawę potencji.


cwiczenia-na-potencje-jak-ja-poprawic
unsplash

Polecane

jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
Spis treści
  1. Kto powinien wykonywać ćwiczenia na poprawę potencji?
  2. Ćwiczenia na poprawę potencji
  3. Ćwiczenia fizyczne a sprawność seksualna
  4. Czy same ćwiczenia na potencję wystarczą?

Kto powinien wykonywać ćwiczenia na poprawę potencji?

Potencja to ogólna sprawność seksualna. Pod tym pojęciem kryje się ochota na zbliżenie seksualne i zdolność do podniecenia się, jak i możliwość osiągnięcia satysfakcji (orgazmu). Dotyczy ono także gotowości fizycznej. U mężczyzn świadczy o tym głównie erekcja, czyli powiększenie się, zesztywnienie i obrzmienie członka.

Organizm reaguje podnieceniem seksualnym na różnego rodzaju bodźce. Nie tylko wzrokowe i dotykowe, ale także zapachowe i słuchowe. Nie bez znaczenia jest też wyobraźnia. Czasami zdarzają się reakcje spontaniczne, jak poranna erekcja.

Czasami jednak pojawiają się problemy z potencją. Jeżeli dotyczą one także Ciebie, powinieneś poznać sposoby na to, jak poprawić erekcję i podnieść libido. Istnieje szereg sposobów – zarówno farmakologicznych, jak i domowych (naturalnych). Jednym z mało znanych, ale bardzo skutecznych, są ćwiczenia na poprawę potencji.

Kiedy powinieneś rozważyć wykonywanie ćwiczeń na potencję? Zacznij, gdy zaobserwujesz następujące objawy:

  • brak erekcji,

  • niezdolność do utrzymania wzwodu,

  • krótki czas trwania erekcji,

  • brak wytrysku i niezdolność do osiągnięcia orgazmu,

  • obniżone libido.

Oczywiście ćwiczenia na poprawę potencji możesz wykonywać też profilaktycznie – nawet, gdy nic Ci nie dolega. Tym samym wzmocnisz mięśnie i poprawisz ogólne funkcjonowanie organizmu. W efekcie będziesz mógł dłużej cieszyć się dobrą sprawnością seksualną (a także lepszym zdrowiem).

Ćwiczenia na poprawę potencji

Ćwiczenia na potencję opierają się głównie na wzmocnieniu mięśni dna miednicy – mięśni Kegla. Odgrywają one bardzo ważną rolę w sprawności seksualnej. U mężczyzn wspierają przede wszystkim powstanie i utrzymanie erekcji. Gdy są słabe, nie funkcjonują prawidłowo. Tym samym może pojawić się problem ze wzwodem.

Ćwiczenia na potencję są bardzo proste. Możesz wykonywać je samodzielnie w domu. Wystarczy, że poświęcisz dziennie kilka minut. Nie musisz w tym czasie rezygnować z innych czynności. Trening mięśni Kegla można prowadzić na siedząco, leżąco i stojąco – podczas czytania książki, oglądania telewizji, a nawet pracy.

Ćwiczenia na poprawę potencji polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla. Ważne jest, aby jednocześnie głęboko i równo oddychać (wdech – napięcie mięśni, wydech – rozluźnienie). Pamiętaj, że tylko regularny trening przynosi korzyści.

Jak zlokalizować mięśnie Kegla? Możesz to zrobić podczas oddawania moczu. Wystarczy, że zaciśniesz mięśnie, aby przerwać strumień. Pamiętaj jednak, że nie można ćwiczyć mięśni Kegla w ten sposób, ponieważ nie jest to dobre dla zdrowia.

Ćwiczenia fizyczne a sprawność seksualna

Na poprawę sprawności seksualnej ma wpływ także ogólna aktywność fizyczna. Podczas treningu wzmacniają się wszystkie mięśnie oraz wzrasta wydolność organizmu. Poprawia się funkcjonowanie układu oddechowego i krążenia. Tym samym narządy wewnętrzne (w tym płciowe) są lepiej ukrwione i dotlenione. Pamiętaj, że regularna aktywność fizyczna to jeden z elementów profilaktyki chorób przewlekłych. One także odpowiadają za zaburzenia erekcji.

Jakie ćwiczenia fizyczne są najlepsze na poprawę potencji? Szczególnie polecane są treningi aerobowe. Zalicza się do nich jogging, wędrówki, szybkie spacery, pływanie, jazda na rowerze, jazda na rolkach, stepper. Możesz postawić też na gotowe treningi cardio, na które składają się różnego rodzaju ćwiczenia (pompki, brzuszki, biegi w miejscu, pajacyki itp.). Trwają one 30–60 minut i wiele z nich jest dostępnych w internecie za darmo.

Pamiętaj, że aktywność fizyczna powinna być dopasowana do możliwości Twojego organizmu. Zapytaj lekarza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania danego rodzaju ćwiczeń. Możesz też skonsultować się z trenerem personalnym, który dobierze idealny trening dla Ciebie.

Czy same ćwiczenia na potencję wystarczą?

Ćwiczenia na potencję mogą pomóc w poprawie sprawności seksualnej. Jednak zaburzenia erekcji mają różne przyczyny. Często są skutkiem chorób przewlekłych lub nieprawidłowego poziomu hormonów. Zdarza się, że przyczyniają się do nich czynniki psychologiczne (impotencja psychogenna). Dlatego powinieneś poddać się szczegółowej diagnostyce oraz leczeniu zleconemu przez lekarza (np. farmakoterapia, psychoterapia). Jednocześnie nadal możesz (a nawet powinieneś) wykonywać ćwiczenia na potencję.

Źródła
  1. Z. Zdrojewicz, P. Biega, J. Rychter, Zaburzenia erekcji a choroby układu krążenia, „Seksuologia Polska” 2013, t. 11, nr 2, s. 29–39.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.