account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak zapobiegać i leczyć problemy z utrzymaniem erekcji?

Magda Habellek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 03.04.2024

Otyłość, wiek, stres to tylko kilka przyczyn, które sprawiają, że mężczyźni cierpią na problemy z erekcją. W większości przypadków można ich uniknąć, zmieniając tryb życia na zdrowszy.


problemy-z-utrzymaniem-erekcji-jakie-sa-przyczyny
unsplash.com

Polecane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
nimfomania-co-to-jest-jakie-sa-objawy-jak-ja-leczyc
Seks
1 min.
Nimfomania - co to jest? Jakie są objawy? Jak ją leczyć?
30.07.2021
skapy-okres-jak-wyglada-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Skąpy okres – jak wygląda? Jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
 1. Jak objawiają się problemy z utrzymaniem erekcji?
 2. Jakie mogą być przyczyny zaburzeń erekcji?
 3. Jak przeciwdziałać zaburzeniom erekcji?

Jak objawiają się problemy z utrzymaniem erekcji?

Erekcja jest fizyczną reakcją na stan podniecenia i gotowości do odbycia stosunku seksualnego. Odpowiedzią organizmu na bodziec seksualny jest pobudzenie ośrodka erekcji w układzie nerwowym (znajduje się on w rdzeniu kręgowym). Skutkuje to reakcją układu naczyniowego - krew zaczyna wypełniać ciała jamiste penisa. Podczas prawidłowej erekcji penis jest sztywny i nabrzmiały podczas całego zbliżenia.

W sytuacji, gdy ta reakcja nie następuje lub w trakcie zbliżenia członek traci sztywność, wówczas możemy mówić o problemach z erekcją. Brak zdolności do odbycia stosunku ma destrukcyjny wpływ na psychikę mężczyzny. Zaburzenia erekcji należy leczyć, ponieważ mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.

Jeśli obserwujesz u siebie problem z utrzymaniem wzwodu na tyle długo, aby odbyć pełny stosunek seksualny, to znak, że w Twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego. Zaniedbanie tego problemu poprzez wycofanie się z życia seksualnego nie jest rozwiązaniem. Może bowiem spowodować całkowity brak zdolności do osiągnięcia wzwodu i poważne problemy psychiczne. Odnalezienie przyczyny zaburzeń erekcji to często pierwszy krok do tego, aby zmienić styl życia na zdrowszy i wykonać badania, które zobrazują Twój aktualny stan zdrowia.

Jakie mogą być przyczyny zaburzeń erekcji?

Czynniki, które mogą wpływać niekorzystnie na potencję u mężczyzny, mogą mieć swoje źródło zarówno w stanach chorobowych, jak i w psychice. Niestety lista potencjalnych przyczyn problemów z erekcją jest dość długa. Na szczęście droga od ich zdiagnozowania do zmian mających na celu poprawienie sytuacji już nie. Czasem trzeba pewne czynniki wyeliminować, a czasem pomocna może okazać się zdrowa dieta na potencję.

Najczęstsze fizyczne przyczyny problemów z utrzymaniem erekcji u mężczyzn:

 • choroby endokrynologiczne i metaboliczne - cukrzyca, zespół metaboliczny, hiperlipidemia, hipogonadyzm, zaburzenia funkcjonowania tarczycy,

 • miażdżyca i nadciśnienie tętnicze,

 • nadwaga i otyłość,

 • przebyty udar mózgu.

 • stwardnienie rozsiane,

 • niewydolność wątroby i nerek,

 • POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc),

 • choroba Peyroniego,

 • złamanie prącia,

 • choroby prostaty,

 • przebyte urazy rdzenia kręgowego lub miednicy.

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że niektóre leki, szczególnie te powodujące obniżenie ciśnienia, mogą powodować problemy z utrzymaniem wzwodu. Oczywiście nie wolno Ci odstawić leczenia, które ma za zadanie chronić Cię przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest konsultacja z lekarzem. Można zmienić preparat lub dostosować jego zażywanie tak, aby leczenie przebiegało prawidłowo, ale nie zaburzało życia seksualnego.

Problemy z utrzymaniem erekcji mogą mieć również podłoże psychologiczne. Depresja, chroniczny stres, konflikty w związku lub brak zainteresowania dotychczasowym partnerem. Do listy dopisać również niezdrowy styl życia oraz nałogi. Niewielu mężczyzn zdaje sobie sprawę, jak destrukcyjny wpływ ma palenie papierosów i picie alkoholu.

Jak przeciwdziałać zaburzeniom erekcji?

Każdy z nas wie, jaki jest wpływ aktywności fizycznej na zdrowie. Regularne wizyty na siłowni, jazda na rowerze czy choćby codzienny spacer na świeżym powietrzu pozytywnie wpłyną na jakość Twojego życia - również seksualnego. Aktywny tryb życia i zdrowa dieta to najlepsza profilaktyka. Unikniesz otyłości i całego spektrum dolegliwości, które powoduje. Co więcej, zyskasz większą energię do działania, zatem również Twoje libido utrzyma się na prawidłowym poziomie. Nie musisz wybierać konkretnej formy aktywności fizycznej - uprawiaj taki sport, który sprawia Ci najwięcej przyjemności. Umiarkowana, ale regularnie wykonywana aktywność poprawia ogólną wydolność organizmu i pomaga zredukować stres.

Do treningów dołącz również ćwiczenia mięśni Kegla - dużo mówi się o nich w kontekście kobiecego zdrowia intymnego, a jak to wygląda u mężczyzn? Trening Kegla to zestaw ćwiczeń skupiających na utrzymaniu odpowiedniego napięcia dna miednicy. To właśnie tam znajdują się mięśnie Kegla. Mężczyźni mogą je ćwiczyć podobnie jak kobiety - w każdej sytuacji. Wystarczy napinać je na 3 sekundy i rozluźniać - sesje wykonuje się w trzech seriach po 10 powtórzeń. Trening mięśni Kegla zapobiega zaburzeniom erekcji i pomaga je leczyć.

Powtarzające się problemy z utrzymaniem wzwodu skonsultuj z urologiem. Badanie gruczołu krokowego wyklucza jedną z przyczyn. Prostata jest odpowiedzialna za prawidłowe działanie układu rozrodczego, a jej choroby są dość powszechne wśród mężczyzn w starszym wieku. Regularne kontrole u urologa pozwolą Ci uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem.

Zdrowy tryb życia, rzucenie nałogów i regularne badania nie pomogą, gdy w grę wchodzą problemy natury psychologicznej. Często problemy z utrzymaniem erekcji znikają w momencie rozwiązania problemów życiowych czy po zażegnaniu konfliktów w związku. Z pomocą przyjdzie Ci psycholog, który zaproponuje odpowiednią formę terapii.

Jeśli obawiasz się, że cukrzyca bądź choroby układu krążenia doprowadzą do zaburzeń erekcji, albo już zmagasz się z tym problemem i chcesz uzyskać pomoc w diagnostyce i leczeniu, sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne może dać Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów (w tym urologa) oraz wielu badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD). Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę – dowiesz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Źródła
 1. Ch. M. Evans, P. Kell, Zaburzenia wzwodu, wyd. Health Press, 2016 r.
 2. Z. Izdebski, Objawy i trudności w życiu seksualnym, Rocznik Lubuski cz. 2. 2006
 3. Z. Lew-Starowicz, Wszystko da się naprawić, wyd. Czerwone i Czarne, 2015 r.
 4. M. Dębowska, A. Szulc, P. Gałecki, Seks a zdrowie psychiczne, wyd. Oficyna Wydawnicza Medyk, 2019 r.
 5. https://pulsmedycyny.pl/problemy-z-erekcja-wyprzedzaja-o-kilka-lat-zawal-serca-876658 Puls Medycyny [dostęp 17.06.2021 r.]
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

seksualnosc-mezczyzn-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
2 min.
Seksualność mężczyzn - co warto o niej wiedzieć?
05.10.2021
jak-zadowolic-kobiete-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Tajemnica kobiecej satysfakcji, czyli jak zadowolić partnerkę
01.06.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.