problemy-z-utrzymaniem-erekcji-jakie-sa-przyczyny
unsplash.com

Polecane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
na-ile-dni-przed-okresem-zaczyna-bolec-brzuch
Seks
1 min.
Na ile dni przed okresem zaczyna boleć brzuch?
24.01.2022

Jak objawiają się problemy z utrzymaniem erekcji?

Erekcja jest fizyczną reakcją na stan podniecenia i gotowości do odbycia stosunku seksualnego. Odpowiedzią organizmu na bodziec seksualny jest pobudzenie ośrodka erekcji w układzie nerwowym (znajduje się on w rdzeniu kręgowym). Skutkuje to reakcją układu naczyniowego - krew zaczyna wypełniać ciała jamiste penisa. Podczas prawidłowej erekcji penis jest sztywny i nabrzmiały podczas całego zbliżenia.

W sytuacji, gdy ta reakcja nie następuje lub w trakcie zbliżenia członek traci sztywność, wówczas możemy mówić o problemach z erekcją. Brak zdolności do odbycia stosunku ma destrukcyjny wpływ na psychikę mężczyzny. Zaburzenia erekcji należy leczyć, ponieważ mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.

Jeśli obserwujesz u siebie problem z utrzymaniem wzwodu na tyle długo, aby odbyć pełny stosunek seksualny, to znak, że w Twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego. Zaniedbanie tego problemu poprzez wycofanie się z życia seksualnego nie jest rozwiązaniem. Może bowiem spowodować całkowity brak zdolności do osiągnięcia wzwodu i poważne problemy psychiczne. Odnalezienie przyczyny zaburzeń erekcji to często pierwszy krok do tego, aby zmienić styl życia na zdrowszy i wykonać badania, które zobrazują Twój aktualny stan zdrowia.

Jakie mogą być przyczyny zaburzeń erekcji?

Czynniki, które mogą wpływać niekorzystnie na potencję u mężczyzny, mogą mieć swoje źródło zarówno w stanach chorobowych, jak i w psychice. Niestety lista potencjalnych przyczyn problemów z erekcją jest dość długa. Na szczęście droga od ich zdiagnozowania do zmian mających na celu poprawienie sytuacji już nie. Czasem trzeba pewne czynniki wyeliminować, a czasem pomocna może okazać się zdrowa dieta na potencję.

Najczęstsze fizyczne przyczyny problemów z utrzymaniem erekcji u mężczyzn:

 • choroby endokrynologiczne i metaboliczne - cukrzyca, zespół metaboliczny, hiperlipidemia, hipogonadyzm, zaburzenia funkcjonowania tarczycy,

 • miażdżyca i nadciśnienie tętnicze,

 • nadwaga i otyłość,

 • przebyty udar mózgu.

 • stwardnienie rozsiane,

 • niewydolność wątroby i nerek,

 • POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc),

 • choroba Peyroniego,

 • złamanie prącia,

 • choroby prostaty,

 • przebyte urazy rdzenia kręgowego lub miednicy.

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że niektóre leki, szczególnie te powodujące obniżenie ciśnienia, mogą powodować problemy z utrzymaniem wzwodu. Oczywiście nie wolno Ci odstawić leczenia, które ma za zadanie chronić Cię przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest konsultacja z lekarzem. Można zmienić preparat lub dostosować jego zażywanie tak, aby leczenie przebiegało prawidłowo, ale nie zaburzało życia seksualnego.

Problemy z utrzymaniem erekcji mogą mieć również podłoże psychologiczne. Depresja, chroniczny stres, konflikty w związku lub brak zainteresowania dotychczasowym partnerem. Do listy dopisać również niezdrowy styl życia oraz nałogi. Niewielu mężczyzn zdaje sobie sprawę, jak destrukcyjny wpływ ma palenie papierosów i picie alkoholu.

Jak przeciwdziałać zaburzeniom erekcji?

Każdy z nas wie, jaki jest wpływ aktywności fizycznej na zdrowie. Regularne wizyty na siłowni, jazda na rowerze czy choćby codzienny spacer na świeżym powietrzu pozytywnie wpłyną na jakość Twojego życia - również seksualnego. Aktywny tryb życia i zdrowa dieta to najlepsza profilaktyka. Unikniesz otyłości i całego spektrum dolegliwości, które powoduje. Co więcej, zyskasz większą energię do działania, zatem również Twoje libido utrzyma się na prawidłowym poziomie. Nie musisz wybierać konkretnej formy aktywności fizycznej - uprawiaj taki sport, który sprawia Ci najwięcej przyjemności. Umiarkowana, ale regularnie wykonywana aktywność poprawia ogólną wydolność organizmu i pomaga zredukować stres.

Do treningów dołącz również ćwiczenia mięśni Kegla - dużo mówi się o nich w kontekście kobiecego zdrowia intymnego, a jak to wygląda u mężczyzn? Trening Kegla to zestaw ćwiczeń skupiających na utrzymaniu odpowiedniego napięcia dna miednicy. To właśnie tam znajdują się mięśnie Kegla. Mężczyźni mogą je ćwiczyć podobnie jak kobiety - w każdej sytuacji. Wystarczy napinać je na 3 sekundy i rozluźniać - sesje wykonuje się w trzech seriach po 10 powtórzeń. Trening mięśni Kegla zapobiega zaburzeniom erekcji i pomaga je leczyć.

Powtarzające się problemy z utrzymaniem wzwodu skonsultuj z urologiem. Badanie gruczołu krokowego wyklucza jedną z przyczyn. Prostata jest odpowiedzialna za prawidłowe działanie układu rozrodczego, a jej choroby są dość powszechne wśród mężczyzn w starszym wieku. Regularne kontrole u urologa pozwolą Ci uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem.

Zdrowy tryb życia, rzucenie nałogów i regularne badania nie pomogą, gdy w grę wchodzą problemy natury psychologicznej. Często problemy z utrzymaniem erekcji znikają w momencie rozwiązania problemów życiowych czy po zażegnaniu konfliktów w związku. Z pomocą przyjdzie Ci psycholog, który zaproponuje odpowiednią formę terapii.

Źródła
 1. Ch. M. Evans, P. Kell, Zaburzenia wzwodu, wyd. Health Press, 2016 r.
 2. Z. Izdebski, Objawy i trudności w życiu seksualnym, Rocznik Lubuski cz. 2. 2006
 3. Z. Lew-Starowicz, Wszystko da się naprawić, wyd. Czerwone i Czarne, 2015 r.
 4. M. Dębowska, A. Szulc, P. Gałecki, Seks a zdrowie psychiczne, wyd. Oficyna Wydawnicza Medyk, 2019 r.
 5. https://pulsmedycyny.pl/problemy-z-erekcja-wyprzedzaja-o-kilka-lat-zawal-serca-876658 Puls Medycyny [dostęp 17.06.2021 r.]

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
niepelny-wzwod-co-moze-byc-przyczyna-jak-leczyc
Seks
1 min.
Niepełny wzwód - co może być przyczyną? Jak leczyć?
24.01.2022
miesnie-kegla-u-mezczyzn-jak-je-cwiczyc-dlaczego-warto
Seks
1 min.
Mięśnie Kegla u mężczyzn - jak je ćwiczyć? Dlaczego warto?
24.01.2022
suchosc-pochwy-przed-okresem-co-jest-przyczyna
Seks
1 min.
Suchość pochwy przed okresem - co jest przyczyną?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.