Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Przyczyny zaburzeń erekcji – poznaj czynniki ryzyka problemów ze wzwodem

Olga Dąbska

lek. Wiktor Trela

21.01.2022

Aktualizacja: 30.09.2022

Przyczyny zaburzeń erekcji są rozmaite. Mogą mieć charakter psychiczny lub somatyczny – związane są wówczas z chorobą, urazem, nieprawidłową budową narządów płciowych. Do powstania problemów ze wzwodem predysponuje zażywanie niektórych leków. Bez względu na przyczynę zaburzenia erekcji są istotnym czynnikiem pogarszającym komfort życia mężczyzn niezależnie od wieku.


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
przyczyny-zaburzen-erekcji-co-warto-wiedziec
unsplash

Polecane

brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
jak-zadowolic-faceta-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Recepta na udany seks, czyli jak zadowolić faceta
01.06.2022
Spis treści
 1. Co powoduje zaburzenia erekcji?
 2. Psychiczne podłoże zaburzeń erekcji
 3. Zaburzenia erekcji – przyczyny związane z członkiem
 4. Problemy z erekcją – przyczyny kardiologiczne
 5. Problemy ze wzwodem – choroby ogólne

Co powoduje zaburzenia erekcji?

Zaburzenia wzwodu definiuje się jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji wystarczającej do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Zgodnie z definicją niepełny wzwód również zalicza się do tej kategorii przypadłości, gdyż mimo pobudzenia seksualnego prącie nie uzyskuje pełnego usztywnienia – pozostaje nieco zwiotczałe. Zaburzenia erekcji utrzymujące się ponad 3 miesiące stanowią wskazanie do podjęcia diagnostyki i leczenia. Przypadłość ta zaliczana jest do najczęściej występujących zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Największy odsetek impotentów stanowią mężczyźni w podeszłym wieku, lecz omawiane zaburzenia mogą rozwinąć się również u młodych panów.Problemy z erekcją mają różnorodne przyczyny. Mogą wiązać się z urazem, nieprawidłowym rozwojem narządów płciowych, chorobami somatycznymi. Za ich powstanie często odpowiadają czynniki psychiczne. Zaburzenia wzwodu niekiedy sugerują występowanie schorzeń układu krążenia, endokrynologicznych czy neurologicznych. Z uwagi na dużą liczbę możliwych przyczyn problemów sposób na to, jak poprawić erekcję, powinien ustalić lekarz. Warto jednak wspomagać terapię zdrowym stylem życia, ziołami czy ćwiczeniami na potencję.

Psychiczne podłoże zaburzeń erekcji

Impotencja psychogenna charakteryzuje się nagłym początkiem objawów i utrzymywaniem się nocnych erekcji. Oznacza to, że anatomiczne i fizjologiczne mechanizmy wzwodu są zachowane. Uważa się, że problemy z erekcją mogą być skutkiem ubocznym depresji czy zaburzeń lękowych. Mężczyzna może się obawiać niepowodzenia odbycia kontaktu seksualnego – towarzyszy mu niepokój związany na przykład z niespełnieniem oczekiwań partnerki czy zapłodnieniem jej. To z kolei powoduje niezdolność do całkowitego oddania się przeżyciom erotycznym. Do zaburzeń erekcji predysponują ponadto niska ocena własnych możliwości seksualnych, silne naciski i powtarzające się żądania seksualne ze strony kobiety. Wśród psychogennych przyczyn zaburzeń erekcji wymienia się stany nadmiernego niepokoju i stresu, związane z utratą pracy, kłopotami rodzinnymi czy finansowymi. Nieodzowne znaczenie przypisuje się brakowi lub niewłaściwej edukacji seksualnej oraz nieprawidłowym wzorcom płynącym ze środowiska rodzinnego.

Zaburzenia erekcji – przyczyny związane z członkiem

Wśród przyczyn zaburzeń erekcji znajdują się zmiany związane z budową lub funkcjonowaniem narządów płciowych. Mogą to być anomalie pierwotne, takie jak spodziectwo czy stulejka. Spodziectwo to jedna z najczęściej występujących wad rozwojowych układu moczowo-płciowego u przedstawicieli płci męskiej. Charakteryzuje się umiejscowieniem ujścia zewnętrznego cewki moczowej na brzusznej powierzchni prącia. Z kolei stulejka stanowi defekt polegający na występowaniu zwężenia otworu napletka, co w konsekwencji uniemożliwia odsłonięcie żołędzi członka.Za zaburzenia erekcji mogą odpowiadać wtórne zmiany narządów płciowych, powstałe na skutek urazu lub po operacji, czy też choroby zapalne narządów płciowych, np. zapalenie żołędzi. Kolejną możliwą przyczyną męskich problemów jest choroba Peyronie, czyli stwardnienie ciał jamistych prącia, które powoduje skrzywienie członka, bolesność wzwodów i utrudnienie uzyskania pełnej erekcji. Etiologia choroby nie jest w pełni wyjaśniona. Najczęściej za jej powstanie odpowiadają mikrourazy członka powstałe podczas stosunków płciowych, zapalenie cewki moczowej, infekcje, choroby weneryczne, zmiany miażdżycowe.

Problemy z erekcją – przyczyny kardiologiczne

Do częściej wymienianych przyczyny słabej erekcji należą schorzenia układu krążenia, zwłaszcza te zaburzające przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Jedną z nich jest zespół Leriche’a (niedrożność aortalno-biodrowa). To zespół objawów spowodowanych zwężeniem albo niedrożnością końcowego odcinka aorty brzusznej lub tętnic biodrowych. Objawia się impotencją, brakiem tętna w pachwinach i chromaniem przestankowym (bólem nóg podczas poruszania się).Problemy z erekcją dość często występują u diabetyków. W przebiegu cukrzycy dochodzi do powstania zmian o typie makroangiopatii (zmian w dużych i średnich naczyniach krwionośnych) oraz mikroangiopatii (zmian w małych naczyniach krwionośnych) w obrębie tętnic i tętniczek prącia. Prowadzą one do niewystarczającego napływu krwi i w związku z tym uniemożliwiają powstanie pełnego wzwodu.

Problemy ze wzwodem – choroby ogólne

Do chorób ogólnych, które mogą przyczynić się do problemów z uzyskaniem wzwodu, należą choroby nerek i wątroby, a także zaburzenia endokrynologiczne. Szczególnie często wymienia się pod tym względem niedoczynność i nadczynność tarczycy, hypogonadyzm (defekt układu rozrodczego skutkujący dysfunkcją jąder), hyperprolaktynemię (nadmiar hormonu prolaktyny w surowicy krwi).Nierzadko za problemy z erekcją odpowiadają choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera. Wśród potencjalnych przyczyn zaburzeń wzwodu znajduje się również bezdech senny (ustanie wentylacji płuc na dłużej niż 10 sekund lub spłycenie oddechu poniżej 50%). Skrócenie czasu snu głębokiego powoduje obniżenie poziomu testosteronu. Z kolei wtórne zaburzenia emocjonalne, zaburzenia koncentracji i depresja wiążą się z zaburzeniami erekcji. Negatywny wpływ na funkcje seksualne wykazują niektóre leki, w tym m.in.: przeciwnadciśnieniowe, antyarytmiczne, przeciwdepresyjne, wpływające na gospodarkę hormonalną.

Źródła
 1. R. Dadej, Etiologia i leczenie zaburzeń wzwodu prącia, „Geriatria” 2008, nr 2, s. 182– 193.
 2. J. Stachura, W. Domagała, Patologia znaczy słowo o chorobie, t. II, Patologia narządowa, Wydawnictwo PAU, Kraków 2005.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
krwawienia-miedzymiesiaczkowe-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Krwawienia międzymiesiączkowe – na co wskazują i jakie są ich przyczyny?
02.06.2022
ile-zyja-plemniki-w-pochwie-co-warto-wiedziec
Seks
1 min.
Ile żyją plemniki w pochwie? Co warto wiedzieć?
24.01.2022
kapturek-dopochwowy-jak-dziala-jak-go-zalozyc
Seks
1 min.
Kapturek dopochwowy ‒ jak działa? Jak go założyć?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
progesteron-u-mezczyzn-jak-go-podniesc-lub-obnizyc
Seks
1 min.
Progesteron u mężczyzn - jak go podnieść lub obniżyć?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.