Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessZdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Czy ćwiczenia fizyczne mogą poprawić Twoje zdrowie psychiczne?

Redakcja

20.08.2021

Aktualizacja: 12.10.2022

Depresja, nerwice i lęki mogą dotknąć każdego – bez względu na wiek, płeć czy sytuację społeczną. Choroby i problemy psychiczne są diagnozowane coraz częściej, z europejskiego badania epidemiologii zaburzeń psychicznych ESEMED wynika, że 14% badanej populacji zgłosiło doświadczenie zaburzeń nastroju w ciągu życia. Niestety, nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że problemy natury psychicznej mogą być skutkiem choroby i można je skutecznie leczyć. W zaburzeniach tego typu co prawda konieczna jest specjalistyczna pomoc, ale dodatkowo samemu można poprawić swoje samopoczucie. Najlepszym sposobem jest aktywność fizyczna – nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch, a nasza „soma” i „psyche” są ze sobą nieodłącznie związane.


czy-cwiczenia-fizyczne-moga-poprawic-zdrowie-psychiczne
pexels.com

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
cwiczenia-na-rozgrzewke-jakie-sa-najlepsze
Fitness
2 min.
Ćwiczenia na rozgrzewkę - jakie są najlepsze?
30.07.2021
Spis treści
 1. Serotonina i endorfiny
 2. Recepta na szczęście
 3. W zdrowym ciele zdrowy... mózg
 4. Spacer na poprawę nastroju
 5. Jak sprawdzić wpływ aktywności na samopoczucie?

Serotonina i endorfiny

Aktywność fizyczna, a w szczególności ćwiczenia aerobowe, poprawiają samopoczucie psychiczne, obniżają poziom stresu i pozytywnie wpływają na funkcjonowanie mózgu oraz komfort życia.

Co ważne, regularne ćwiczenia zmniejszają także ryzyko zachorowania na depresję i zmniejszają podatność na stany niepokoju. Dzieje się tak dlatego, że organizm podczas wysiłku fizycznego wydziela substancje poprawiające nastrój, czyli endorfiny. Aktywność fizyczna wpływa także na zwiększenie poziomu serotoniny, czyli tak zwanego „hormonu szczęścia”. Odpowiedni poziom serotoniny chroni przed depresją, zapewnia dobre samopoczucie psychiczne i zdrowy sen. Z tego powodu większość leków na depresję wpływa na zwiększanie wydzielania tej substancji w mózgu.

Recepta na szczęście

Ćwiczenia można porównać do prawdziwego zastrzyku energii, a nawet recepty na szczęście. Regularna aktywność ruchowa pomaga lepiej radzić sobie ze stresem i niwelować negatywne emocje. Korzystnie wpływa także na sen – ułatwia zaśnięcie i poprawia jakość snu. Dzięki temu organizm jest wypoczęty i zregenerowany.

W zdrowym ciele zdrowy... mózg

Regularne ćwiczenia przyczyniają się też do lepszego krążenia krwi i dotlenienia mózgu. Sprzyja to poprawie zdolności poznawczych (w szczególności analizowania i przetwarzania informacji, w tym procesów pamięciowych). Warto wiedzieć, że osoby aktywne fizycznie nie tylko mogą cieszyć się ze sprawności umysłowej, ale i wykazywać zmniejszone ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych w starszym wieku.

Spacer na poprawę nastroju

Nie musisz intensywnie trenować, żeby poprawić swój nastrój – wybierz się na półgodzinny szybki spacer lub wycieczkę rowerową. Korzystnie wpłynie to na Twój nastrój, poczucie spokoju i stabilność emocjonalną. Co ciekawe, dobry nastrój i aktywność fizyczna wpływają na siebie wzajemnie. Jak to możliwe? Otóż po analizie danych niemal 100 użytkowników Fitbit okazało się, że u części użytkowników dobry nastrój zwiększał prawdopodobieństwo, że będą tego dnia ćwiczyć. Z kolei druga grupa zaczynała od ćwiczeń, a po ćwiczeniach odczuwała lepszy nastrój.

Jak sprawdzić wpływ aktywności na samopoczucie?

Ciekawi Cię, jak ta zależność wyglądałaby w Twoim przypadku? Nie musisz zgadywać, możesz się tego po prostu dowiedzieć, dzięki aplikacji Welbi. Aplikacja ta łączy wszystkie dane na temat Twojego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Dzięki możliwości monitorowania nastroju i codziennej aktywności dowiesz się, jak wpływają na siebie Twoje „some” i „psyche”. Wystarczy, że codziennie (lub kilka razy w tygodniu) będziesz określać swój nastrój w aplikacji, a po upływie 14 dni otrzymasz spersonalizowane informacje o zależnościach pomiędzy Twoim samopoczuciem a tym, ile się ruszasz.

Źródła
 1. R. Adling, G. Kale, Effects of exercise on mental health, International Journal of Physical Education, Sports and Health 2016; 3(3): 66-68.
 2. S. N. Young, How to increase serotonin in the human brain without drugs, Journal of Psychiatry Neurosci. 2007 Nov; 32(6): 394–399.
 3. NFZ o zdrowiu. Depresja, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, Departament Analiz i Innowacji, Warszawa, luty 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Fitness, Zdrowie psychiczne
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.