account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Pesymista – kim jest i jak go rozpoznać?

Marta Drzazga

28.10.2021

Aktualizacja: 12.10.2022

Słowo pesymizm pochodzi od łacińskiego przymiotnika pessimus, który oznacza „najgorszy”. Jest to więc nastawienie człowieka do rzeczywistości, które zakłada najgorsze i najczarniejsze scenariusze. Prawda o pesymistach jest jednak bardziej złożona.


pesymista-kim-jest-jakie-sa-cechy-charakterystyczne
unsplash.com

Polecane

mindfulness-co-to-jest-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest mindfulness? Komu potrzebny jest trening uważności?
03.06.2022
ergoterapia-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-metody
Zdrowie psychiczne
2 min.
Ergoterapia - co to jest? Na czym polega? Jakie są metody?
27.07.2021
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
flegmatyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakteru
Zdrowie psychiczne
1 min.
Flegmatyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakteru?
27.07.2021
Spis treści
 1. Kim jest pesymista?
 2. Skąd się wzięli pesymiści?
 3. Jak można rozpoznać pesymistę? Cechy charakterystyczne
 4. Pesymizm i jego wpływ na zdrowie

Kim jest pesymista?

Optymizm, realizm i pesymizm to trzy powszechnie znane postawy wobec otaczającego świata. Pesymista – w odróżnieniu od realisty i optymisty – to człowiek, który negatywnie nastawia się do rzeczywistości, a tworzenie czarnych scenariuszy opanował do perfekcji.

Kim jest pesymista w praktyce? To pracownik dużej firmy, który mimo wysokich kompetencji nie wierzy w awans w pracy i lepsze zarobki. To atrakcyjna kobieta, która umawiając się na randkę, krytycznie patrzy w lustro i już zastanawia się, co może pójść nie tak. To przedsiębiorczy mężczyzna, który marzy o otwarciu własnej działalności, jednak obawa i lęk przekreślają cały jego biznesplan. Jak się więc okazuje, pesymizm ma wiele twarzy, a pesymistów można spotkać na każdym kroku.

Pesymizm nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym. To typ osobowości i postawa, nad którą można pracować i podjąć konkretne działania w kierunku zmiany. Trzeba jednak przygotować się na mozolną pracę, szczególnie gdy negatywne nastawienie utrwaliło się przez lata na skutek traumatycznych zdarzeń, takich jak rozstanie z ukochaną osobą czy śmierć kogoś bliskiego. Odwrócenie utrwalonych schematów myślenia i działania jest możliwe, ale wymaga dobrej terapii/coachingu (pamiętaj, że psychoterapia nie jest zarezerwowana dla osób z zaburzeniami, ale to narzędzie dla każdego, kto chce lepiej poznać siebie) i ogromu pracy nad sobą.

Skąd się wzięli pesymiści?

Pesymizm jest stary jak świat. Mówili już o nim starożytni filozofowie greccy ze szkoły cyrenejskiej w V w. p.n.e. W filozofii opisywano pesymizm na dwa sposoby:

 • pesymizm historiozoficzny – pogląd oparty na stwierdzeniu, że rzeczywistość kulturowa, polityczna i społeczna jest zmienna, a zmiany zawsze prowadzą od lepszego do gorszego,

 • pesymizm metafizyczny – przekonanie, że zło jest zasadą, która rządzi całą rzeczywistością.

Już starożytni doskonale wiedzieli, co to znaczy być pesymistą. Jednak dziś najbardziej popularne jest psychologiczne spojrzenie na pesymizm jako na nastrój lub emocjonalną skłonność do doszukiwania się klęski i porażki w każdym życiowym wydarzeniu. Skąd taka postawa się bierze? Bez względu na epokę, u podstaw pesymistycznego nastawienia najczęściej stoi wychowanie lub negatywne wydarzenie z przeszłości, które pomogło uwierzyć, że przyszłość nie przyniesie niczego dobrego.

Jak można rozpoznać pesymistę? Cechy charakterystyczne

Widzenie świata w czarnych barwach to jedna z wielu przypadłości, które komplikują życie pesymisty. Oto inne cechy charakterystyczne dla tej postawy:

 • bierność – działania i inicjatywy nie mają sensu, skoro każde z nich nieuchronnie prowadzi do katastrofy,

 • niepewność w relacjach międzyludzkich – związki i przyjaźnie również są obarczone ryzykiem klęski. Pesymista boi się inwestować w relację, która może przynieść ból i rozczarowanie,

 • perfekcjonizm – idealizowanie i wygórowane wymagania wobec siebie i innych ludzi są powodem wielu zawodów i rozczarowań,

 • skłonność do izolacji – brak pewności siebie nieuchronnie prowadzi do wycofywania się z relacji międzyludzkich i innych aspołecznych zachowań,

 • brak wiary we własne możliwości – niska samoocena to problem wielu pesymistów, którzy w rzeczywistości są wartościowymi osobami. Przez negatywne nastawienie nie wykorzystują w pełni swojego potencjału,

 • brak asertywności – pesymiści przeważnie nie bronią swojego zdania, którego nie są pewni,

 • podwyższony poziom lęku – życie w ciągłej niepewności i stresie jest nie tylko uciążliwe, ale także groźne dla zdrowia.

Pesymizm i jego wpływ na zdrowie

Badania naukowe potwierdzają, że pesymizm ma bezpośredni wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Okazuje się, że pesymiści znacznie częściej niż np. optymiści cierpią na zaburzenia rytmu serca, a także zmagają się z takimi chorobami, jak zespół jelita drażliwego. Co więcej, ich układ odpornościowy jest słabszy i bardziej podatny na drobnoustroje.

Pesymistyczne nastawienie wiąże się z życiem w długotrwałym stresie, co prowadzi do podwyższonego poziomu kortyzolu we krwi. Jest to prosta droga do problemów z funkcjonowaniem układu pokarmowego i krwionośnego. Radykalny pesymizm stopniowo wyniszcza psychikę człowieka i staje się powodem poważnych zaburzeń, takich jak depresja lękowa. Tak więc warto walczyć z pesymizmem nie tylko ze względu na komfort życia, ale przede wszystkim z uwagi na zdrowie.

Źródła
 1. J. Garewicz, O pojęciu pesymizmu, „Archiwum Historii Filozofii i Myśli Społecznej” 1989, t. 34, s. 89–92.
 2. A. Gałdowa (red.), Klasyczne i współczesne koncepcje osobowości, Kraków 2005.
 3. J. Kozielecki, Koncepcje psychologiczne człowieka, Warszawa 1976.
 4. S. Hall i in., Teorie osobowości, Warszawa 1990​, s. 27.
 5. A. Lawrence i in., Osobowość. Teoria i badania, Kraków 2011.
 6. M. Szpitalak, Nie taki pesymizm zły, Polska adaptacja kwestionariusza defensywnego pesymizmu, Kraków 2016.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
osobowosc-chwiejna-emocjonalnie-jakie-sa-typy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Czym jest osobowość chwiejna emocjonalnie?
19.05.2021
egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
socjoterapia-czym-jest-dla-kogo-jest-wskazana
Zdrowie psychiczne
2 min.
Socjoterapia - czym jest? Dla kogo jest wskazana?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.