Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Jak korzystać z sauny, by wesprzeć zdrowie i poprawić samopoczucie?

Katarzyna Grzyś-Kurka

30.07.2021

Aktualizacja: 25.06.2023

Korzystanie z sauny ma wielowiekową tradycję. W celach zdrowotnych kąpieli cieplnych zażywali już Scytowie w VII w. p.n.e. Dzisiaj wiemy, jak pozytywny wpływ mają sauny na przeziębienie, urazy potreningowe i trudny do zwalczenia cellulit. Jak korzystać z sauny? Ile minut w niej spędzić, aby w pełni odczuć dobroczynne właściwości kąpieli cieplnych? W zależności od rodzaju sauny inny jest czas trwania sesji i obowiązują odmienne zasady korzystania.


jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
pexels.com

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
kapiel-solankowa-dzialanie-wlasciwosci-wskazania
Fitness
1 min.
Kąpiel solankowa - działanie, właściwości, wskazania
30.07.2021
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
skrzyp-na-wlosy-jak-go-stosowac-wcierki-plukanki
Fitness
1 min.
Skrzyp na włosy - jak go stosować? Wcierki, płukanki
30.10.2021
Spis treści
 1. Sauna sucha – jak korzystać ze skandynawskiego wynalazku?
 2. Jak korzystać z sauny parowej?
 3. Sauna infrared – jak korzystać z sauny na podczerwień?
 4. Japońska sauna – jak z niej prawidłowo korzystać?

Sauna sucha – jak korzystać ze skandynawskiego wynalazku?

Sauna sucha (inaczej sauna fińska) wytwarza wewnątrz pomieszczenia ekstremalne warunki. Temperatura sięga nawet 120 st. Celsjusza, podczas gdy wilgotność nie przekracza 20%. Dla organizmu jest to duże obciążenie, dlatego cała sesja nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Pamiętaj, by być wówczas nago. Zapewni to ciału prawidłową wentylację. Ze względu na bardzo wysoką temperaturę ściągnij również biżuterię. W przeciwnym razie narazisz się na bolesne poparzenia.Po wejściu do sauny usiądź na drewnianej ławce (możesz położyć na niej ręcznik). Jeśli warunki będą wywoływać duży dyskomfort, możesz zwiększyć wilgotność powietrza do około 50%, polewając wodą rozgrzane kamienie lub ceramiczny piec.Jak korzystać z sauny fińskiej, by odczuć pozytywny jej wpływ na zdrowie? Przede wszystkim warto podzielić pobyt w niej na dwie lub trzy serie naprzemiennego nagrzewania i schładzania ciała, np. pod natryskiem. Po zakończeniu sesji konieczne jest stopniowe wychłodzenie organizmu w przeznaczonym do tego pomieszczeniu. W przeciwnym razie podwyższona ciepłota ciała będzie utrzymywać się przez kilka godzin, co może niekorzystnie wpłynąć na Twoje funkcjonowanie.Jeśli zależy Ci na zahartowaniu organizmu i zwiększeniu jego odporności, odwiedzaj saunę suchą tak często jak Finowie – dwa lub trzy razy w tygodniu.

Jak korzystać z sauny parowej?

W saunie parowej panuje temperatura około 70–90 st. Celsjusza i wilgotność 25–40%. Zwiększoną ilość pary wodnej możesz uzyskać, polewając rozgrzane, granitowe kamienie wodą. W saunie parowo-ziołowej zamontowany jest natomiast specjalny generator, który przepuszcza parę wodną przez mieszkanki ziół lub olejki aromatyczne. Dzięki temu możliwa jest dodatkowa inhalacja organizmu, która ułatwia oddychanie.Przed wejściem nago do sauny zdejmij biżuterię i umyj całe ciało pod prysznicem. Początkowo możesz odczuwać zawstydzenie z powodu braku odzieży na sobie. Nie zakrywaj się jednak ręcznikiem, ponieważ zaburzy to prawidłową wentylację i wydalanie potu wraz z toksynami.Jak często można korzystać z sauny parowej? Możesz odwiedzać ją maksymalnie trzy razy w tygodniu. Pamiętaj również, by jednorazowa sesja nie trwała dłużej niż 30 minut. Jeśli jednak są to Twoje pierwsze wizyty, skróć ten czas do 15–20 minut. Nawet wówczas skorzystanie z sauny po treningu czy w czasie przeziębienia przyspieszy regenerację organizmu i powrót do zdrowia.

Sauna infrared – jak korzystać z sauny na podczerwień?

Sauna infrared wykorzystuje podczerwień o fali długości 2–15 tys. nm. Zaledwie 20% tej energii służy ogrzewaniu powietrza do temperatury około 40–50 st. Celsjusza. Pozostałe 80% wnika w tkanki organizmu, pobudzając metabolizm komórkowy (ciało rozgrzewane jest od środka).Warunki panujące w saunie infrared są na tyle komfortowe, że mogą z niej korzystać nawet dzieci i osoby starsze, które borykają się z chorobami układu krążenia. Nie ma tu również pary, dzięki czemu możesz oddychać swobodnie podczas całej sesji.Jak korzystać z sauny infrared? Przede wszystkim przed wejściem do pomieszczenia dokładnie umyj ciało i wykonaj demakijaż, co pozwoli na swobodne usuwanie potu przez pory skóry. W saunie usiądź na ręczniku, tak by skóra nie dotykała bezpośrednio ławki. Po 30-minutowej sesji, którą możesz powtarzać do trzech razy w tygodniu, nie musisz schładzać ciała pod prysznicem. Wystarczy, że przemyjesz twarz delikatnym tonikiem, który stosujesz na co dzień.

Japońska sauna – jak z niej prawidłowo korzystać?

W saunie japońskiej próżno szukać drewnianych ławek. Ich miejsce zajęły płyty ze skały wulkanicznej. W czasie sesji rozgrzewają się one do temperatury około 45 st. Celsjusza.Emitowana głęboka podczerwień wnika w tkanki, pobudzając metabolizm komórkowy. Jak prawidłowo korzystać z sauny ganbanyoku? Aby całe ciało równomiernie się nagrzewało, połóż się na płycie przykrytej ręcznikiem. W saunie japońskiej nie musisz przebywać nago, ponieważ niska temperatura nie powoduje wzmożonego pocenia się.Korzystanie z sauny japońskiej ma charakter rytuału relaksacyjnego, któremu bardzo często towarzyszy kojąca muzyka. Podobnie jak Japończycy, warto zażywać kąpieli cieplnych ganbanyoku raz w tygodniu.

Źródła
 1. J. Pawłowski i in., Sauna i jej znaczenie w treningu zdrowotnym człowieka, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2015, t. 21, nr 3, s. 282–287.
 2. P. Zalewski i in., Sauna sucha (fińska) w medycynie i kosmetyce – zastosowanie i wpływ na organizm, „Kosmetologia Estetyczna” 2012, nr 2.
 3. A. Stec, A. Skorupińska, Zastosowanie ciepłolecznictwa w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA, „Kosmetologia Estetyczna” 2017 nr 1.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
jak-przestac-sie-garbic-jakie-sa-sposoby
Fitness
1 min.
Jak przestać się garbić – najlepsze sposoby na poprawę sylwetki
17.05.2021
Popularne w kategorii Fitness
zdrowie-psychiczne-co-to-jest-jak-o-nie-dbac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Czym jest zdrowie psychiczne? Zagrożenia i przywracanie psychicznej równowagi
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.