account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Charakterystyka i właściwości postbiotyków

Klaudia Gaicka14.11.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Postbiotyki to prawdziwy hit ostatnich lat. Stosuje się je zarówno jako dodatki do żywności, jak i jako składniki suplementów. Dodatkowo znajdują się one w składzie nowoczesnych kosmetyków, które pomagają chronić cerę oraz opóźniać oznaki starzenia. Ich właściwości sprawiają, że związki te są bardzo uniwersalne, pożyteczne i korzystne dla zdrowia i urody.


czym-sa-postbiotyki-jakie-maja-wlasciwosci
Pixabay.com

Polecane

ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
sok-z-pietruszki-jakie-ma-wlasciwosci-przeciwwskazania
Odżywianie
1 min.
Sok z pietruszki - jakie ma właściwości? Przeciwskazania
28.10.2021
durian-owoc-jak-wyglada-pachnie-i-smakuje
Odżywianie
1 min.
Durian owoc - jak wygląda, pachnie i smakuje?
24.01.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
Spis treści
  1. Czym są i jak działają postbiotyki?
  2. Na co pomagają postbiotyki?
  3. Jaka jest różnica między postbiotykiem a probiotykiem?
  4. Gdzie znajdują się postbiotyki?
  5. Mleko matki
  6. Produkty spożywcze
  7. Jakie zastosowanie mają postbiotyki?
  8. Dieta i funkcjonalne dodatki
  9. Kosmetyki

Czym są i jak działają postbiotyki?

Postbiotyki są związkami chemicznymi, które tworzą lub wydzielają żywe bakterie. Związki te mogą powstawać także wskutek reakcji chemicznych poprzez uwalnianie z bakterii. Przykłady postbiotyków możesz znaleźć m.in. wśród witamin czy enzymów.

Od kilku lat te substancje wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Związki te cechują się bowiem trwałością i korzystnym wpływem na zdrowie człowieka. Postbiotyki mają właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i stymulujące odporność. Dzięki temu zmniejszają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, choroby nowotworowej oraz otyłości.

Ze względu na to, że badania nad postbiotykami nie trwają tak długo jak w przypadku prebiotyków i probiotyków, na dokładne poznanie mechanizmu działania tych związków trzeba niestety jeszcze poczekać. Wstępne wnioski wskazują jednak, że postbiotyki są korzystne dla ludzkiego organizmu.

Na co pomagają postbiotyki?

Ze względu na to, że postbiotyki są bardzo szeroką grupą substancji, mogą mieć zastosowanie w terapii różnych schorzeń. Warto jednak pamiętać o tym, że badania nad postbiotykami wciąż trwają. W związku z tym nie mogą one zastąpić przepisanego przez lekarza leku, a jedynie wesprzeć leczenie. Wstępne badania wskazują, że te substancje mogą być użyte do poprawy zdrowia pacjentów m.in. z astmą, grypą, chorobami wątroby i układu pokarmowego, zapaleniami górnych dróg oddechowych, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz atopowym zapaleniem skóry. Jeśli zmagasz się z jedną z tych chorób, skonsultuj się z lekarzem w sprawie ewentualnego włączenia postbiotyków do swojej codziennej rutyny.

Jaka jest różnica między postbiotykiem a probiotykiem?

W przeciwieństwie do probiotyków, postbiotyki są nie są żywymi kulturami bakterii. To właśnie ta ich właściwość ma tak duży wpływ na łatwość przechowywania i termin przydatności suplementów lub leków z nimi w składzie. W przeciwieństwie do postbiotyków, probiotyki warto natomiast trzymać w lodówce i spożyć w stosunkowo krótkim czasie od zakupu (zgodnie z informacją w ulotce).

Gdzie znajdują się postbiotyki?

Mleko matki

Pomimo że badania nad postbiotykami są stosunkowo świeże, same związki towarzyszą ludzkości prawdopodobnie od początku jej istnienia. Dzieje się tak, ponieważ związki te występują naturalnie w mleku matki. W związku z tym każdy człowiek, który jako noworodek był karmiony piersią, spożywał je wraz z pokarmem.

Produkty spożywcze

Postbiotyki znajdują się w produktach spożywczych dostępnych w sklepach. Mowa przede wszystkim o kefirach i jogurtach, lecz także o niektórych serach, kabanosach i pieczywie pełnoziarnistym. Szczególnie bogatym źródłem tego typu związków jest tzw. żywność funkcjonalna. Są to produkty spożywcze pochodzenia naturalnego, ale które są wzbogacone dodatkowymi substancjami, które mają korzystny wpływ na Twoje zdrowie. Co ważne, aby zakwalifikować w ten sposób żywność, wpływ ten powinien wykraczać poza tradycyjny efekt odżywczy.

Jakie zastosowanie mają postbiotyki?

Dieta i funkcjonalne dodatki

Ze względu na bogate właściwości postbiotyków wykorzystuje się je m.in. jako składniki suplementów diety. Stosowane są one także jako dodatki do żywności. 

W przypadku mlek modyfikowanych dla niemowląt dodatek tych związków sprawia, że produkty te są znacznie bardziej zbliżone składem i właściwościami do naturalnego pokarmu matki. Dzięki temu jedzenie wpływa pozytywnie na zdrowie i rozwój dziecka oraz pomaga ograniczyć występowanie kolek jelitowych. Innym ważnym zastosowaniem postbiotyków w żywności są tzw. biokonserwy. Postbiotyki w ich składzie działają przeciwbakteryjnie, a to przekłada się na trwałość i bezpieczeństwo produktów.

Kosmetyki

Postbiotyki w kosmetologii to zupełna nowość. Tę nowoczesną technologię stosuje się przede wszystkim w droższych kosmetykach. Korzystne działanie tych związków jest możliwe ze względu na to, że ich składniki są bardziej stabilne. Gdyby nie to, byłoby niemożliwe przechowywanie poza lodówką kremu czy balsamu, w którym znajdą się postbiotyczne substancje

Główną funkcją, jaką pełnią postbiotyki w kosmetykach, jest ochrona i odbudowa naturalnej flory bakteryjnej skóry. Dodatkowo kosmetyki tego rodzaju wykazują działanie wzmacniające i regenerujące skórę. Dzięki swojej budowie i właściwościom postbiotyki są swego rodzaju tarczą naturalnego mikrobiomu znajdującego się na skórze. Chronią ją nie tylko przed czynnikami zewnętrznymi, lecz również przed wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za szybsze starzenie się organizmu. 

Dzięki swoim właściwościom związki te mogą być przydatne do użytku wystarczająco długo, aby zapewnić Ci czas na zużycie całego opakowania. Podobne działanie nie byłoby możliwe w przypadku kosmetyków zawierających probiotyki czy inne żywe związki, potencjalnie korzystne dla Twojej skóry, ale o krótszym terminie przydatności.

Źródła
  1. P. Socha, Ł. Obrycki, M. Pac, Suplementacja diety dzieci zdrowych i chorych, Medi Press, 2023.
  2. A. Geleon, A. Raillan, Mikrobiom skóry. Przewodnik po świecie naturalnej i zrównoważonej pielęgnacji skóry, Znak, 2021.
  3. A. Bożek, Probiotyki – zdrowie z natury, Znak, 2022.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.