account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Jak wygląda, pachnie i smakuje najniebezpieczniejszy owoc świata - durian?

Sylwia Brodniewska 24.01.2022Aktualizacja: 27.02.2024

Durian znany jest ze swojego odpychającego zapachu, który w Azji jest uważany za afrodyzjak. Zawiera on wiele cennych składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na zdrowie. W Polsce ciężko go spróbować, ale na wakacjach w Azji można go kupić na wielu targach. Najwięksi smakosze jedzą go bezpośrednio łyżeczką, ale to niejedyny sposób.


durian-owoc-jak-wyglada-pachnie-i-smakuje
pexels.com

Polecane

syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
platki-jaglane-jak-je-ugotowac-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Płatki jaglane - jak je ugotować? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
sok-z-pomaranczy-wlasciwosci-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Sok z pomarańczy - właściwości. Ile ma kalorii?
28.10.2021
Spis treści
  1. Co to jest durian?
  2. Dlaczego durian jest uważany za zakazany owoc?
  3. Durian - właściwości zdrowotne
  4. Jak jeść owoce duriana?
  5. Ciekawostki o durianie
  6. Typowe miesiące zbioru duriana w Azji
  7. Metody zbioru duriana
  8. Rozmiary i waga duriana
  9. Czy durian jest uważany za afrodyzjak?
  10. Czy durian może być niebezpieczny?
  11. Czy durian jest drogi?

Co to jest durian?

Durian to owoc, który najbardziej popularny jest w Azji, gdzie uznaje się go za naturalny afrodyzjak. W krajach europejskich nie jest często spożywany, głównie ze względu na zapach. Durian jest uważany za najbardziej śmierdzący owoc świata. Istnieje ponad 300 odmian tego owocu, jednak niewiele z nich jest bezwonnych. W większości charakteryzują się odpychającym zapachem, który przypomina połączenie sera pleśniowego z zepsutym mięsem. Z uwagi na ten aromat jego spożywanie jest zabronione w wielu krajach.

Durian może ważyć nawet 5 kilogramów i mierzyć 40 cm. Rośnie na wysokich drzewach. Kiedy dojrzeje, spada, stanowiąc zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Właśnie dlatego jest uważany za najniebezpieczniejszy owoc świata. Durian ma kolczastą skórkę w kolorze żółto-brązowym oraz miąższ o konsystencji surowego ciasta. Jego nasiona mają orzechowy smak i wielkością są zbliżone do kasztanów. Wiele osób uważa, że smakuje on jak połączenie czosnku z serem i orzechami, co jest o tyle zaskakujące, że owoce zazwyczaj kojarzą się ze słodyczą.

Dlaczego durian jest uważany za zakazany owoc?

Ze względu na odpychający zapach duriana w krajach azjatyckich zabronione jest korzystanie z taksówek i komunikacji miejskiej, jeśli ma się ze sobą ten owoc.W wielu miejscach widnieją tabliczki z zakazem wejścia do środka z durianem. Nie można z nim także udać się do galerii handlowych, miejsc kultu religijnego czy innych zamkniętych pomieszczeń.

Aby skosztować duriana, należy wybrać się na targ, gdzie jest on sprzedawany w całości lub podzielony na mniejsze części. Często jest zapakowany na tackach, ale istnieje możliwość spróbowania go na miejscu. Chcąc skosztować duriana, należy wybierać egzemplarze mniej dojrzałe, ponieważ ich zapach nie jest bardzo intensywny. Mocno przejrzałe owoce mogą wydzielać sok, który bardzo nieprzyjemnie pachnie i może ubrudzić ubranie. Durian może być spożywany jedynie w specjalnych miejscach. Jego zapach jest tak intensywny, że przechowywany w zamkniętym opakowaniu w lodówce, może wniknąć w kartonowe opakowania innych produktów.

Durian - właściwości zdrowotne

Egzotyczne owoce charakteryzują się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Durian jest bombą witaminową. Zawiera witaminy z grupy B oraz dużo witaminy C, która pozytywnie wpływa na odporność organizmu, jest wykorzystywana w walce z gorączką, a także anemią. Ponadto durian jest źródłem wapnia, cynku, magnezu, potasu czy fosforu. Owoc ten ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy, w szczególności jest polecany w problemach żołądkowych.

Owoce duriana wykazują działanie odmładzające, dlatego azjatyckie kobiety pomimo jego zapachu często go spożywają. Wywar jego z liści jest stosowany jako środek antydepresyjny, a także w minimalizowaniu obrzęków, w przypadku próchnicy czy leczeniu żółtaczki. W 100 g owocu znajduje się ok. 160 kcal, przez co nie należy do najmniej kalorycznych produktów spożywczych.

Jak jeść owoce duriana?

Durian bez problemu jest dostępny w krajach azjatyckich. W Polsce jego zakup może być utrudniony, ale można poszukać w sklepach z produkami z Azji. Jego cena może być jednak bardzo wysoka, dlatego jeśli będziesz w Azji, spróbować go u lokalnych handlarzy.

Duriana można jeść na wiele sposobów: na surowo, smażonego, pieczonego czy ugotowanego. Najwięksi smakosze wyjadają łyżeczką miąższ. Doprawiony solą w smaku przypomina frytki. Durian najczęściej jest podawany jako dodatek do dania głównego. Może także stanowić składnik deserów czy zup. W sklepach można spotkać cukierki z tego owocu. Durian nie powinien być spożywany w towarzystwie alkoholu, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia wątroby.

Owoce duriana bardzo szybko tracą świeżość, dlatego zazwyczaj są one dostępne w krajach, w których rosną na drzewach. Jeśli masz możliwość skosztowania tego owocu, wybierz ten przygotowany z ryżem i cukrem, ponieważ wówczas jego smak będzie najbardziej orzechowy.

Ciekawostki o durianie

Typowe miesiące zbioru duriana w Azji

Durian jest sezonowym owocem tropikalnym uprawianym w Azji Południowo-Wschodniej. Typowe miesiące sezonu na duriana w Azji trwają od maja do września. Jeśli wybierzesz się, np. do Tajlandii wczesną jesienią, na pewno zauważysz go na każdym targowisku. Jeśli z kolei chcesz przekonać się jak smakuje durian, nie wyjeżdżając do Azji, poszukaj go w sklepach z żywnością azjatycką.

Metody zbioru duriana

Durian jest zbierany z drzew, na których rośnie, zwykle ręcznie. Ze względu na wysokość, na której rosną owoce, ich zbieranie jest trudne i wymaga specjalnych narzędzi, takich jak drabiny, sieci lub kosze. Duriany są zbierane, gdy są dojrzałe, co można stwierdzić po kolorze skórki i zapachu . Po zebraniu duriany są przechowywane w temperaturze pokojowej lub w chłodni, w zależności od tego, kiedy mają być spożywane.

Rozmiary i waga duriana

Durian może osiągać różne rozmiary, ale zazwyczaj ma średnicę od 15 do 30 centymetrów. Co do wagi, durian może ważyć od kilkuset gramów do nawet kilku kilogramów. Jest jednym z najcięższych owoców na świecie!

Czy durian jest uważany za afrodyzjak?

Durian jest uważany za afrodyzjak w niektórych krajach Azji Południowo-Wschodniej, w tym na wyspie Jawa. Z kolei w Chinach mówi się, że ma działanie „rozpalające”, dlatego nie poleca się jedzenia go w dużych ilościach. Jednak, jak na razie, nie ma naukowych dowodów na to, że durian faktycznie działa jako afrodyzjak.

Czy durian może być niebezpieczny?

Durian może być niebezpieczny ze względu na swoją kolczastą skorupę i dużą wagę, co może stanowić zagrożenie, gdy spada z drzewa. Ponadto, zapach duriana jest bardzo intensywny i nieprzyjemny, co może powodować mdłości i zawroty głowy u niektórych osób. Dlatego w Azji możesz zobaczyć tabliczki zabraniające wchodzenia z durianem, np. do hoteli i spożywania go w miejscach publicznych.

Czy durian jest drogi?

Durian jest uważany za jeden z najdroższych owoców na świecie. W krajach, gdzie durian jest popularny, ceny mogą być relatywnie niższe, ale w innych regionach, gdzie jest importowany, może być bardzo drogi. Ponadto, niektóre odmiany duriana są bardziej cenione i kosztują więcej niż inne. Ogólnie rzecz biorąc, durian jest uważany za luksusowy owoc, który może być drogi w porównaniu do innych owoców.

Źródła
  1. L. Kie, K. Bonan, Okinawafood, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2018.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.