account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – nieleczona, staje się śmiertelna

Karolina Baraczlek. Wiktor Trela04.07.2023Aktualizacja: 08.02.2024

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), która obejmuje rozedmę płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli, utrudnia prawidłowe oddychanie osobom, które na nią cierpią. Choroba wpływa na ogólne funkcjonowanie chorego.


czym-charakteryzuje-sie-choroba-pluc-pochp
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
 1. POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc
 2. Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
 3. POChP – przyczyny niedrożności dróg oddechowych
 4. POChP – czynniki ryzyka
 5. Leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), obejmująca przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc, jest przewlekłą chorobą płuc, która utrudnia oddychanie. Z tą chorobą żyje się na co dzień, jak również wykazuje ona charakter progresywny, co oznacza, że ​​z czasem dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia. Diagnozę lekarz może postawić na podstawie wyników spirometrii, historii choroby oraz badania fizykalnego. Przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc to najczęstsze typy POChP.

Główną przyczyną jest dym tytoniowy, więc jeśli palisz lub paliłeś, jesteś w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na POChP. Prawdopodobieństwo rośnie również, jeśli przebywasz w środowisku z zanieczyszczonym powietrzem (szkodliwe działanie mają m.in. dym lub kurz czy inne unoszące się pyłki, np. po obróbce materiałów w zakładzie przemysłowym). Sprzyjającym czynnikiem są także powtarzające się infekcje dróg oddechowych, takie jak zapalenia płuc.

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Nie każdy chory na POChP ma takie same objawy. Na początku mogą występować jedynie łagodne dolegliwości. Gdy POChP się rozwija, pojawia się kaszel, który może wywołać plwocinę (śluz lub flegmę), a także duszność. Objawy POChP często pojawiają się dopiero po wystąpieniu znacznego uszkodzenia płuc i zwykle pogarszają się z czasem, szczególnie u nałogowych palaczy. Oznaki i objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc to przede wszystkim:

 • świszczący oddech,

 • duszność, szczególnie podczas wysiłku fizycznego,

 • ucisk w klatce piersiowej,

 • częste infekcje dróg oddechowych,

 • przewlekły kaszel, który może powodować wydzielanie śluzu (plwociny), klarownego o kolorze białym lub żółtym,

 • brak energii.

Osoby z POChP mogą doświadczać epizodów zwanych zaostrzeniami, w trakcie których dochodzi do nasilenia objawów i utrzymują się one przez co najmniej kilka dni.

POChP – przyczyny niedrożności dróg oddechowych

Przyczyną obturacji dróg oddechowych w rozwoju POChP może być rozedma, czyli choroba płuc, która powoduje zniszczenie elastycznych włókien pęcherzyków płucnych. Drugą przyczyną POChP jest przewlekłe zapalenie oskrzeli. Powoduje ono, że oskrzela zostają objęte stanem zapalnym i zwężają się, a płuca wytwarzają więcej śluzu, który może dalej ograniczać światło oskrzeli. Rozwija się wówczas przewlekły kaszel, mający na celu oczyszczenie dróg oddechowych.

POChP – czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc obejmują:

 • narażenie na dym tytoniowy – najbardziej znaczącym czynnikiem ryzyka POChP jest długotrwałe palenie papierosów,

 • astmę, czyli przewlekłą chorobę zapalną dróg oddechowych. Połączenie astmy i palenia tytoniu jeszcze bardziej zwiększa ryzyko rozwoju POChP,

 • predyspozycje genetyczne, w których wyróżnia się rzadką chorobę genetyczną, czyli niedobór alfa-1-antytrypsyny, który jest bezpośrednią przyczyną niektórych przypadków POChP. Inne czynniki genetyczne prawdopodobnie sprawiają, że niektórzy palacze są bardziej podatni na tę chorobę,

 • długotrwałe narażenie na chemiczne opary i pyły w miejscu pracy – chemikalia mogą podrażniać układ oddechowy i powodować zapalenie płuc.

Leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Obecnie nie ma skutecznego lekarstwa na POChP, choroba jest zatem nieuleczalna. Jednak objawy i ich nasilenie można łagodzić. W każdym przypadku należy dobierać terapię i leki indywidualnie. Taki plan pozwoli kontrolować stan chorego. Zaostrzenie choroby może stanowić wskazanie do leczenia w warunkach szpitalnych. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie POChP, możesz podjąć następujące kroki, aby polepszyć swoje rokowanie:

 • rzuć palenie, jeśli jesteś palaczem,

 • unikaj dymu tytoniowego i pozostałych zanieczyszczeń powietrza,

 • przestrzegaj zaleceń lekarskich, przyjmuj odpowiednie leki.

W ten sposób możesz powstrzymać rozwój choroby i zmniejszyć ryzyko zaostrzenia objawów, ale pamiętaj, że o leczeniu decyduje lekarz pulmonolog. Specjalista może przepisać Ci odpowiednie leki, które pomogą złagodzić kaszel lub świszczący oddech. Dobre efekty daje też rehabilitacja oddechowa, czyli spersonalizowany program leczenia, który uczy, jak radzić sobie z objawami POChP, aby poprawić jakość życia. Plany takiej rehabilitacji mogą obejmować naukę prawidłowego oddychania, oszczędzania energii oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia. Gdy choroba jest zaawansowana, konieczne może być używanie przenośnej butli z tlenem, jeśli saturacja jest niska.

Warto wiedzieć, że niektóre szczepionki, takie jak szczepionki przeciw grypie i pneumokokom, są szczególnie ważne dla osób z POChP. Zapobieganie infekcjom jest bardzo istotne dla osób chorujących na POChP, gdyż ich wystąpienie może poważnie zaszkodzić osobie chorej.

Źródła
 1. P.J. Barnes, S.D. Shapiro, R.A. Pauwels, Chronic obstructive pulmonary disease: molecular and cellularmechanisms, „European Respiratory Journal” 2003, nr 22, t. 4, s. 672–688.
 2. J. Nowak, POChP a astma oskrzelowa – podobieństwa i różnice w diagnostyce i leczeniu w pracy ratownika medycznego, 2015
 3. G. Zioło, The purple butterbur in the therapy of asthma and morbus obturativus chronicus pulmonum, „Postępy Fitoterapii”.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.