account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Spirometria – co to za badanie? Jakie są wskazania i przygotowania do niego?

Olga Dąbska19.05.2021Aktualizacja: 10.04.2024

Spirometria to badanie układu oddechowego, które ocenia pojemność płuc i szybkość przepływu powietrza. Jest wiele wskazań do jego przeprowadzenia. Używa się go zwłaszcza przy POCHP i astmie. Aby badanie spirometryczne dało wiarygodne efekty, trzeba się do niego odpowiednio przygotować.


spirometria-co-to-jest-na-czym-polega-badanie
pixabay.com

Polecane

badania-serca-jakie-sa-rodzaje-na-czym-polegaja
Zdrowie
1 min.
Badania serca - jakie są rodzaje? Na czym polegają?
30.07.2021
plytki-krwi-trombocyty-czym-sa-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Płytki krwi (trombocyty) - czym są? Jakie są normy?
31.10.2021
jak-sprawdzic-niedobory-witamin-co-powodują
Zdrowie
1 min.
Jak sprawdzić niedobory witamin? Co powodują?
19.11.2021
nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?
20.10.2021
Spis treści
 1. Co to jest spirometria?
 2. Jakie są wskazania do wykonywania spirometrii?
 3. Badania spirometryczne – przeciwwskazania
 4. Jak przygotować się do spirometrii? Jak przebiega badanie?

Co to jest spirometria?

Spirometria to badanie czynnościowe układu oddechowego. Polega na pomiarze maksymalnej ilości powietrza, które jesteś w stanie nabrać do płuc i wypuścić. Wykorzystuje się je też do pomiaru szybkości przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Spirometria jest wykonywana za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego spirometrem.Badanie spirometryczne pozwala na ocenę takich parametrów, jak:

 • VC – pojemność życiowa,

 • FVC – natężona pojemność życiowa,

 • FEV1 – natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa,

 • IC – pojemność wdechowa,

 • FEV1/VC – stosunek natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej do pojemności życiowej,

 • TV – objętość oddechowa,

 • IRV – wdechowa objętość zapasowa,

 • ERV – wydechowa objętość zapasowa.

Szczególnym rodzajem spirometrii jest ta po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela. Inaczej nazywana jest spirometrią z oceną odwracalności obturacji. To spirometria rozszerzona o wykonanie próby rozkurczowej.

Polecamy

kiedy-udac-sie-do-pulmonologa-jakie-choroby-leczy-ten-specjalista
Telemedycyna

Kiedy udać się do pulmonologa? Jakie choroby leczy ten specjalista?

Pulmonologia kojarzy się z dziedziną medycyny zajmującą się wyłącznie ciężkimi chorobami układu oddechowego. Nic w tym dziwnego – większość infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych nie wymaga wizyty u tego specjalisty – leczy je lekarz rodzinny. Kiedy w takim razie należy udać się do pulmonologa?

Redakcja31.08.2021

Jakie są wskazania do wykonywania spirometrii?

Choroby układu oddechowego są w Polsce dość mocno rozpowszechnione. Do najczęściej występujących zalicza się: zapalenie płuc, grypę

Badania spirometryczne – przeciwwskazania

Badania spirometryczne mimo bardzo dużego znaczenia diagnostycznego nie mogą być przeprowadzone u wszystkich osób. Wśród przeciwwskazań do ich wykonania wymienia się m.in.:

 • odmę opłucną,

 • niekontrolowane nadciśnienie tętnicze,

 • zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowego,

 • tętniaki aorty większe niż 6 cm i tętnic mózgowych,

 • masywne krwioplucie o niewyjaśnionej przyczynie,

 • niestabilną dławicę piersiową,

 • uporczywy kaszel,

 • hospitalizację z powodu udaru mózgu.

Badanie spirometryczne nie powinno być przeprowadzane przez co najmniej miesiąc po zawale mięśnia sercowego, półtora miesiąca po operacjach mózgowia, 2 miesiące po leczeniu operacyjnym odwarstwienia (oddzielenia) siatkówki czy zabiegów na tzw. szklistku (ciele szklistym), a w przypadku zabiegów w części przedniej oka nawet przez 6 miesięcy. Spirometria w ciąży jest też niewskazana.

Jak przygotować się do spirometrii? Jak przebiega badanie?

Na badanie zgłoś się w dobrym stanie ogólnym. W razie wystąpienia dolegliwości, przez które nie byłbyś w stanie wykonać badania, lepiej przenieś je inny termin. Jeżeli palisz papierosy, to na 24 godziny przed badaniem powstrzymaj się od tego. Jeśli stanowi to dla Ciebie dużą trudność, zrezygnuj z palenia na co najmniej 2 godziny przed spirometrią. Średnio przez 2 godziny, zanim przystąpisz do badania, nie spożywaj obfitych posiłków, kawy, mocnej herbaty, coca-coli. Na 30 minut przed badaniem nie podejmuj intensywnej aktywności ruchowej. W przypadku spirometrii duże znaczenie ma ubiór. Najlepiej załóż ubranie, które nie będzie krępowało ruchów klatki piersiowej. Postaw na luźny strój. Ważne jest też ustalenie z lekarzem kwestii przyjmowania leków w dniu badania.Spirometria przeprowadzana jest na siedząco z wyprostowanymi plecami. Podczas badania będziesz oddychać przez ustnik połączony rurką ze spirometrem. Na ten czas na nos zostanie Ci założony zacisk (klips). Badanie spirometryczne wymaga dokładnego wykonywania poleceń kierowanych przez przeprowadzającą je osobę. Przed rozpoczęciem go zostaniesz poproszony o wzięcie kilku głębokich wdechów. W czasie ostatniego z nich będziesz musiał przyłożyć ustnik. Twoim zadaniem będzie wdmuchanie do niego powietrza znajdującego się w płucach. Wydech powinien trwać nie krócej niż 6 sekund. Następne oddechy będą określane przez osobę przeprowadzającą badanie. Badanie spirometryczne powtarza się zazwyczaj trzykrotnie. Trwa z reguły kilka minut. Wyniki spirometrii przedstawiane są w postaci liczbowej i za pomocą wykresów. Z interpretacją udaj się do lekarza.

Jeśli chcesz mieć dostęp do wielu metod służących diagnostyce kondycji dróg oddechowych oraz lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na badania, jeśli lekarz uzna, że to niezbędne.

Prywatna opieka medyczna, której ofertę można zamówić na Welbi, to m.in.:

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym pulmonolog),

 • dostęp do badań diagnostycznych (niemal 300 w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym do diagnostyki czynnościowej, np. spirometrii standardowej i z podaniem leku rozkurczowego,

 • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych (z pulmonologiem w ciągu 5 dni roboczych), a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia roboczego,

 • opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

 • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
 1. P. Boros, Badania czynnościowe układu oddechowego, [w:] P. Gajewski, A. Szczeklik (red.), Interna Szczeklika 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019, s. 649–662.
 2. W. Tomalak, P. Boros, Badanie czynności układu oddechowego, [w:] A. Antczak (red.), Pulmonologia, cz. 1, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, s. 100–112.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.