Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaPorady 1 min.

Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?

Redakcja

08.12.2021

Aktualizacja: 04.10.2022

Skurcze mięśni są bardzo częstą przypadłością i zwykle nie wzbudzają powodów do obaw. Może je wywołać nadmierny wysiłek fizyczny, odwodnienie czy stres. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy nawracają i występują często, utrudniając uprawianie sportu, spacery czy wykonywanie codziennych czynności. W takim wypadku warto zgłosić się do specjalisty, aby zgłębić problem. Jaki lekarz rozpozna i wyleczy skurcze mięśni?


do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
unsplash.com

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
Spis treści
 1. Skurcze mięśni nóg – lekarz internista
 2. Neurolog – lekarz na skurcze mięśni
 3. Skurcze mięśni łydek – endokrynolog

Skurcze mięśni nóg – lekarz internista

Najczęstszą przyczyną nawracających skurczy mięśni nóg są niedobory składników mineralnych, takich jak magnez czy wapń. Skurczom może towarzyszyć drżenie powiek, palców przy ich prostowaniu, a także zmęczenie oraz pogorszenie kondycji włosów i paznokci. Mogą być także spowodowane rozwijającą się miażdżycą naczyń krwionośnych i cukrzycą.

Kto leczy skurcze nóg? W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza internisty, który będzie w stanie wstępnie ocenić prawdopodobną przyczynę twoich objawów. Przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad i zadecyduje o wykonaniu dodatkowych badań, które pozwolą postawić ostateczną diagnozę. W przypadku skurczów nóg w wyniku niedoboru magnezu leczeniem jest jego suplementacja, natomiast jeżeli ich przyczyną jest miażdżyca, stosuje się leki obniżające cholesterol.

Polecamy

lekarz-internista-co-leczy-kiedy-udac-sie-do-tego-specjalisty
Telemedycyna

Lekarz internista - z jakimi dolegliwościami zgłosić się do tego specjalisty?

Lekarz internista to specjalista medycyny wewnętrznej. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń wszystkich układów w ludzkim organizmie. Czym różni się od lekarza rodzinnego? Co dokładnie leczy?

Redakcja08.12.2021

Neurolog – lekarz na skurcze mięśni

W niektórych przypadkach nawracające skurcze mogą być spowodowane problemami z funkcjonowaniem układu nerwowego. Trzeba jednak pamiętać, że skurcze mięśni nóg bez dodatkowych objawów bardzo rzadko mają podłoże neurologiczne. Zwykle występują w połączeniu ze sztywnością i bólem mięśni, zawrotami głowy, drętwieniem kończyn czy zaburzeniami czucia. Skurcze mięśni mogą towarzyszyć wielu chorobom układu nerwowego, jednak najczęściej dotykają pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i chorobą Parkinsona. Leczeniem tych chorób zajmuje się lekarz neurolog.

Skurcze mięśni łydek – endokrynolog

Niekiedy skurcze mięśni mogą być spowodowane chorobami tarczycy – najczęściej pojawiają się w przypadku jej niedoczynności – szacuje się, że dolegliwości ze strony układu mięśniowo-stawowego doświadcza aż 80% chorych. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy wykrywa się, oznaczając poziom TSH i hormonów tarczycy T3 i T4. Podobnie jak inne zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą diagnozuje i leczy specjalista endokrynolog.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Telemedycyna
kto-leczy-osteoporoze-kto-jest-w-grupie-ryzyka
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z osteoporozą? Czy warto skorzystać z e-wizyty?
02.12.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.