Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaPorady 1 min.

Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?

Redakcja

08.12.2021

Aktualizacja: 04.10.2022

Skurcze mięśni są bardzo częstą przypadłością i zwykle nie wzbudzają powodów do obaw. Może je wywołać nadmierny wysiłek fizyczny, odwodnienie czy stres. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy nawracają i występują często, utrudniając uprawianie sportu, spacery czy wykonywanie codziennych czynności. W takim wypadku warto zgłosić się do specjalisty, aby zgłębić problem. Jaki lekarz rozpozna i wyleczy skurcze mięśni?


do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
unsplash.com

Polecane

chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
zawroty-glowy-przy-wstawaniu-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Zawroty głowy przy wstawaniu - kto je leczy?
01.12.2021
zaburzenia-odzywiania-do-kogo-udac-sie-po-pomoc
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia odżywiania – do kogo udać się po pomoc? Jak wygląda leczenie?
01.12.2021
Spis treści
  1. Skurcze mięśni nóg – lekarz internista
  2. Neurolog – lekarz na skurcze mięśni
  3. Skurcze mięśni łydek – endokrynolog

Skurcze mięśni nóg – lekarz internista

Najczęstszą przyczyną nawracających skurczy mięśni nóg są niedobory składników mineralnych, takich jak magnez czy wapń. Skurczom może towarzyszyć drżenie powiek, palców przy ich prostowaniu, a także zmęczenie oraz pogorszenie kondycji włosów i paznokci. Mogą być także spowodowane rozwijającą się miażdżycą naczyń krwionośnych i cukrzycą.

Kto leczy skurcze nóg? W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza internisty, który będzie w stanie wstępnie ocenić prawdopodobną przyczynę twoich objawów. Przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad i zadecyduje o wykonaniu dodatkowych badań, które pozwolą postawić ostateczną diagnozę. W przypadku skurczów nóg w wyniku niedoboru magnezu leczeniem jest jego suplementacja, natomiast jeżeli ich przyczyną jest miażdżyca, stosuje się leki obniżające cholesterol.

Polecamy

lekarz-internista-co-leczy-kiedy-udac-sie-do-tego-specjalisty
Telemedycyna

Lekarz internista - z jakimi dolegliwościami zgłosić się do tego specjalisty?

Lekarz internista to specjalista medycyny wewnętrznej. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń wszystkich układów w ludzkim organizmie. Czym różni się od lekarza rodzinnego? Co dokładnie leczy?

Redakcja08.12.2021

Neurolog – lekarz na skurcze mięśni

W niektórych przypadkach nawracające skurcze mogą być spowodowane problemami z funkcjonowaniem układu nerwowego. Trzeba jednak pamiętać, że skurcze mięśni nóg bez dodatkowych objawów bardzo rzadko mają podłoże neurologiczne. Zwykle występują w połączeniu ze sztywnością i bólem mięśni, zawrotami głowy, drętwieniem kończyn czy zaburzeniami czucia. Skurcze mięśni mogą towarzyszyć wielu chorobom układu nerwowego, jednak najczęściej dotykają pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i chorobą Parkinsona. Leczeniem tych chorób zajmuje się lekarz neurolog.

Skurcze mięśni łydek – endokrynolog

Niekiedy skurcze mięśni mogą być spowodowane chorobami tarczycy – najczęściej pojawiają się w przypadku jej niedoczynności – szacuje się, że dolegliwości ze strony układu mięśniowo-stawowego doświadcza aż 80% chorych. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy wykrywa się, oznaczając poziom TSH i hormonów tarczycy T3 i T4. Podobnie jak inne zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą diagnozuje i leczy specjalista endokrynolog.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna
1 min.
Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?
19.10.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
gastrolog-jak-moze-pomoc-ci-poczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Gastrolog: jak może pomóc ci podczas teleporady?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.