Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Co jest dobre na skurcze mięśni? Domowe sposoby

Agata Oleszkiewicz

29.10.2021

Aktualizacja: 04.10.2022

Skurcze mięśni łydek to powszechna dolegliwość o szerokim spektrum przyczyn. Czasem wystarczy, że zmienisz dietę lub zastosujesz witaminowe suplementy, innym razem potrzebny Ci będzie aktywny odpoczynek. Sprawdź, co pomaga na skurcze również w ciąży i jak uniknąć nawrotu nieprzyjemnego stanu!


co-pomaga-na-skurcze-sprawdzone-porady
pexels.com

Polecane

jakie-sa-domowe-sposoby-na-swedzenie-skory
Zdrowie
2 min.
Poznaj domowe sposoby na swędzenie skóry
17.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
chelatacja-co-to-jest-na-czym-polega-jak-dziala
Zdrowie
2 min.
Chelatacja - co to jest? Na czym polega? Jak działa?
27.07.2021
Spis treści
  1. Co powoduje kurcze łydek?
  2. Co pomaga na skurcze nóg?
  3. Co można brać na skurcze?

Co powoduje kurcze łydek?

Skurcze nóg to powszechna dolegliwość o różnorodnym podłożu. Polegają one na nagłym wyładowaniu impulsów elektrycznych w obrębie zakończeń włókien ruchowych, znajdujących się w mięśniach, w efekcie czego dochodzi do gwałtownej zmiany ich długości i napięcia. Najczęściej w nocy skurcze nóg doświadczane są w okolicy łydki. Nierzadko towarzyszy im wówczas dodatkowo zgięcie podeszwowe stopy z jednoczesnym zgięciem grzbietowym palców. Może być ono na tyle bolesne i intensywne, że Cię wybudzi. Kurcze łydek stanowią też objaw wielu chorób na tle krążeniowym czy metabolicznym. Możliwe przyczyny to również zaburzenia neurologiczne różnego rodzaju.

Czasem skurcze nie są związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu, a czynnikami sprzyjającymi ich pojawieniu się są m.in. nieprawidłowa dieta, słabe nawodnienie, zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej, spowodowane zażywaniem niektórych leków na choroby przewlekłe, czy siedzący tryb życia i brak ruchu. Co ciekawe, również uprawiana w nadmiarze aktywność fizyczna ma wpływ na zdrowie i może powodować kurcze z przemęczenia.

Skurcze nóg wywołujące dyskomfort często dotyczą kobiet w ciąży. Im bardziej zaawansowany jest trymestr, tym większe prawdopodobieństwo ich doświadczenia. Zjawisko kurczów w tym przypadku związane jest z fizjologią ciąży i powstaje w wyniku zaburzeń elektrolitowych, ucisku macicy na nerwy i naczynia krwionośne przebiegające w obszarze miednicy oraz zmiany charakteru pracy układu krążeniowo-naczyniowego.

Polecamy

do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna

Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?

Skurcze mięśni są bardzo częstą przypadłością i zwykle nie wzbudzają powodów do obaw. Może je wywołać nadmierny wysiłek fizyczny, odwodnienie czy stres. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy nawracają i występują często, utrudniając uprawianie sportu, spacery czy wykonywanie codziennych czynności. W takim wypadku warto zgłosić się do specjalisty, aby zgłębić problem. Jaki lekarz rozpozna i wyleczy skurcze mięśni?

Redakcja08.12.2021

Co pomaga na skurcze nóg?

Kiedy znasz już możliwe źródła problemu, sprawdź, co doraźnie pomoże na skurcze mięśni i jakie zabiegi pozwolą uniknąć ich nawrotów. Jednym ze sposobów, który możesz zastosować podczas ataku kurczu łydki, jest wykonanie rozciągnięcia mięśnia. Może to stanowić wyzwanie, bo kiedy podudzie ulega skurczowi, zwykle stopa podkula się w kierunku łydki. W tym właśnie momencie wyprostuj nogę w kolanie i wykonaj zgięcie grzbietowe stopy, czyli przyciąganie palców do góry. Możesz sobie pomóc w tym ćwiczeniu ręką, ale nie wykonuj stretchingu na siłę. Kiedy poczujesz, że dalej nie dasz rady, bo kurcz jest silniejszy, zwolnij rozciąganie i wróć do niego za chwilę. Na skurcz łydki w nocy pomocny jest masaż. Rozgrzeje i rozluźni on brzusiec mięśnia. Zbiegi tego typu pozwolą nie tylko uwolnić Cię od skurczu, ale też obniżą ryzyko pojawienia się zmęczenia nogi nazajutrz oraz opóźnionej bolesności mięśniowej na 2 dni po zdarzeniu.

Warto wykonać ciepłą kąpiel albo miejscowy kompres. Jeśli nie masz siły na takie zabiegi w nocy, zastosuj je za dnia, nawet kiedy nie czujesz kurczu. W trosce o zdrowie noś płaskie, wygodne obuwie. Zwracaj uwagę na ściągacze w skarpetach – nie powinny uciskać i zostawiać śladów na skórze. Noś spodnie z luźnymi nogawkami. Unikaj długiego siedzenia i stania w jednej pozycji, a przede wszystkim wprowadź aktywność fizyczną. Nie musisz od razu biegać maratonów, wystarczy jakaś dyscyplina rekreacyjna, np. kolarstwo na świeżym powietrzu albo w domu. Efekty jazdy na rowerze stacjonarnym zauważysz nawet po kilku treningach.

Co można brać na skurcze?

Leczenie skurczów nóg z wykorzystaniem farmaceutyków powinno być skonsultowane z lekarzem, ponieważ charakter terapii uwarunkowany jest obecnością choroby lub zaburzeń, decydujących o wystąpieniu dolegliwości. Jeśli zatem problemy stanowią efekt uboczny stosowania leków moczopędnych, które sprzyjają utracie elektrolitów, specjalista może zmienić leki lub zalecić suplementację odpowiedniego zestawu witamin i minerałów. Źródłem problemu nierzadko jest zbyt mała podaż wody do organizmu. Na skurcze nóg pomaga wówczas właściwe nawodnienie. Pamiętaj, że nawadnianie nie obejmuje tylko picia wody, ale też uwzględnia soki i herbaty różnego rodzaju. W wodę bogate są również niektóre owoce, np. arbuzy i winogrona. Ogranicz spożycie produktów kofeinowych, zwłaszcza kawy i napojów energetycznych. Ich zbyt duże ilości wypłukują wodę i cenne elektrolity z organizmu. Kurcze nóg mogą dokuczać Ci również w trakcie odchudzania z zastosowaniem preparatów wspomagających metabolizm, podnoszących temperaturę ciała itd. Koniecznie poradź się lekarza, jak zdrowo uzupełnić niedobory mikroelementów. Poza suplementacją ważna jest dieta. Aby ograniczyć pojawianie się skurczów nóg, częściej sięgaj po rośliny strączkowe, banany, pomidory, orzechy, ryby oraz nabiał. To cenne źródła wapnia, potasu, magnezu.

Źródła
  1. J. Jaworek, Podstawy fizjologii medycznej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2021.
  2. Ł. Wojtyczek, Zaburzenia czynnościowe w układzie mięśniowym, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego” 2005, nr 1.
  3. M. Fortuna, Podstawy kształtowania i kontroli zdolności wysiłkowej tlenowej i beztlenowej, Kolegium Karkonoskie, Jelenia Góra 2008.
  4. P. Buttaravoli i in., Postępowanie w stanach naglących w praktyce lekarza rodzinnego, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2013.
  5. R. Dąbrowska, A. Wrzosek, Molekularne podstawy kontroli skurczu mięśni przez jony wapnia, „Problemy Nauk Biologicznych” 1997, nr 4.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.