account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Co jest dobre na skurcze mięśni? Domowe sposoby

Agata Oleszkiewicz29.10.2021Aktualizacja: 02.04.2024

Skurcze mięśni łydek to powszechna dolegliwość o szerokim spektrum przyczyn. Czasem wystarczy, że zmienisz dietę lub zastosujesz witaminowe suplementy, innym razem potrzebny Ci będzie aktywny odpoczynek. Sprawdź, co pomaga na skurcze również w ciąży i jak uniknąć nawrotu nieprzyjemnego stanu!


co-pomaga-na-skurcze-sprawdzone-porady
pexels.com

Polecane

oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
jak-rozpoznac-aloes-leczniczy-jak-wyglada
Zdrowie
1 min.
Jak rozpoznać aloes leczniczy? Jak wygląda?
30.07.2021
swierzb-jak-leczyc-domowymi-sposobami
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na świerzb
10.05.2022
Spis treści
 1. Co powoduje kurcze łydek?
 2. Co pomaga na skurcze nóg?
 3. Co można brać na skurcze?

Co powoduje kurcze łydek?

Skurcze nóg to powszechna dolegliwość o różnorodnym podłożu. Polegają one na nagłym wyładowaniu impulsów elektrycznych w obrębie zakończeń włókien ruchowych, znajdujących się w mięśniach, w efekcie czego dochodzi do gwałtownej zmiany ich długości i napięcia. Najczęściej w nocy skurcze nóg doświadczane są w okolicy łydki. Nierzadko towarzyszy im wówczas dodatkowo zgięcie podeszwowe stopy z jednoczesnym zgięciem grzbietowym palców. Może być ono na tyle bolesne i intensywne, że Cię wybudzi. Kurcze łydek stanowią też objaw wielu chorób na tle krążeniowym czy metabolicznym. Możliwe przyczyny to również zaburzenia neurologiczne różnego rodzaju.

Czasem skurcze nie są związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu, a czynnikami sprzyjającymi ich pojawieniu się są m.in. nieprawidłowa dieta, słabe nawodnienie, zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej, spowodowane zażywaniem niektórych leków na choroby przewlekłe, czy siedzący tryb życia i brak ruchu. Co ciekawe, również uprawiana w nadmiarze aktywność fizyczna ma wpływ na zdrowie i może powodować kurcze z przemęczenia.

Skurcze nóg wywołujące dyskomfort często dotyczą kobiet w ciąży. Im bardziej zaawansowany jest trymestr, tym większe prawdopodobieństwo ich doświadczenia. Zjawisko kurczów w tym przypadku związane jest z fizjologią ciąży i powstaje w wyniku zaburzeń elektrolitowych, ucisku macicy na nerwy i naczynia krwionośne przebiegające w obszarze miednicy oraz zmiany charakteru pracy układu krążeniowo-naczyniowego.

Polecamy

do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna

Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?

Skurcze mięśni są bardzo częstą przypadłością i zwykle nie wzbudzają powodów do obaw. Może je wywołać nadmierny wysiłek fizyczny, odwodnienie czy stres. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy nawracają i występują często, utrudniając uprawianie sportu, spacery czy wykonywanie codziennych czynności. W takim wypadku warto zgłosić się do specjalisty, aby zgłębić problem. Jaki lekarz rozpozna i wyleczy skurcze mięśni?

Redakcja08.12.2021

Co pomaga na skurcze nóg?

Kiedy znasz już możliwe źródła problemu, sprawdź, co doraźnie pomoże na skurcze mięśni i jakie zabiegi pozwolą uniknąć ich nawrotów. Jednym ze sposobów, który możesz zastosować podczas ataku kurczu łydki, jest wykonanie rozciągnięcia mięśnia. Może to stanowić wyzwanie, bo kiedy podudzie ulega skurczowi, zwykle stopa podkula się w kierunku łydki. W tym właśnie momencie wyprostuj nogę w kolanie i wykonaj zgięcie grzbietowe stopy, czyli przyciąganie palców do góry. Możesz sobie pomóc w tym ćwiczeniu ręką, ale nie wykonuj stretchingu na siłę. Kiedy poczujesz, że dalej nie dasz rady, bo kurcz jest silniejszy, zwolnij rozciąganie i wróć do niego za chwilę. Na skurcz łydki w nocy pomocny jest masaż. Rozgrzeje i rozluźni on brzusiec mięśnia. Zbiegi tego typu pozwolą nie tylko uwolnić Cię od skurczu, ale też obniżą ryzyko pojawienia się zmęczenia nogi nazajutrz oraz opóźnionej bolesności mięśniowej na 2 dni po zdarzeniu.

Warto wykonać ciepłą kąpiel albo miejscowy kompres. Jeśli nie masz siły na takie zabiegi w nocy, zastosuj je za dnia, nawet kiedy nie czujesz kurczu. W trosce o zdrowie noś płaskie, wygodne obuwie. Zwracaj uwagę na ściągacze w skarpetach – nie powinny uciskać i zostawiać śladów na skórze. Noś spodnie z luźnymi nogawkami. Unikaj długiego siedzenia i stania w jednej pozycji, a przede wszystkim wprowadź aktywność fizyczną. Nie musisz od razu biegać maratonów, wystarczy jakaś dyscyplina rekreacyjna, np. kolarstwo na świeżym powietrzu albo w domu. Efekty jazdy na rowerze stacjonarnym zauważysz nawet po kilku treningach.

Zdiagnozowanie przyczyny nawracających skurczy mięśnie może wymagać wykonania rozmaitych badań i odbycia wielu konsultacji. Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy licznych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na badania. 

Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

 • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym kardiolog i neurolog),

 • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych (laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych),

 • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Co można brać na skurcze?

Leczenie skurczów nóg z wykorzystaniem farmaceutyków powinno być skonsultowane z lekarzem, ponieważ charakter terapii uwarunkowany jest obecnością choroby lub zaburzeń, decydujących o wystąpieniu dolegliwości. Jeśli zatem problemy stanowią efekt uboczny stosowania leków moczopędnych, które sprzyjają utracie elektrolitów, specjalista może zmienić leki lub zalecić suplementację odpowiedniego zestawu witamin i minerałów. Źródłem problemu nierzadko jest zbyt mała podaż wody do organizmu. Na skurcze nóg pomaga wówczas właściwe nawodnienie. Pamiętaj, że nawadnianie nie obejmuje tylko picia wody, ale też uwzględnia soki i herbaty różnego rodzaju. W wodę bogate są również niektóre owoce, np. arbuzy i winogrona. Ogranicz spożycie produktów kofeinowych, zwłaszcza kawy i napojów energetycznych. Ich zbyt duże ilości wypłukują wodę i cenne elektrolity z organizmu. Kurcze nóg mogą dokuczać Ci również w trakcie odchudzania z zastosowaniem preparatów wspomagających metabolizm, podnoszących temperaturę ciała itd. Koniecznie poradź się lekarza, jak zdrowo uzupełnić niedobory mikroelementów. Poza suplementacją ważna jest dieta. Aby ograniczyć pojawianie się skurczów nóg, częściej sięgaj po rośliny strączkowe, banany, pomidory, orzechy, ryby oraz nabiał. To cenne źródła wapnia, potasu, magnezu.

Źródła
 1. J. Jaworek, Podstawy fizjologii medycznej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2021.
 2. Ł. Wojtyczek, Zaburzenia czynnościowe w układzie mięśniowym, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego” 2005, nr 1.
 3. M. Fortuna, Podstawy kształtowania i kontroli zdolności wysiłkowej tlenowej i beztlenowej, Kolegium Karkonoskie, Jelenia Góra 2008.
 4. P. Buttaravoli i in., Postępowanie w stanach naglących w praktyce lekarza rodzinnego, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2013.
 5. R. Dąbrowska, A. Wrzosek, Molekularne podstawy kontroli skurczu mięśni przez jony wapnia, „Problemy Nauk Biologicznych” 1997, nr 4.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.