account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Skurcze palców u nóg. Poznaj przyczyny i sposoby zapobiegania im

Sylwia Brodniewska 29.10.2021Aktualizacja: 01.05.2023

Skurcze palców u stóp to częsty problem u osób aktywnych fizycznie, jednakże mogą się pojawić u każdego. Ból w obrębie stopy i nieprzyjemne uczucie rwania często są spowodowane brakiem potasu lub magnezu. Zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia mogą pomóc zminimalizować tę dolegliwość.


skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
pexels.com

Polecane

przeziebienie-a-grypa-jaka-jest-roznica-w-objawach
Zdrowie
2 min.
Przeziębienie a grypa - jaka jest różnica w objawach?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Skąd się biorą skurcze palców u nóg?
  2. Jakie choroby powodują skurcze palców u stóp?
  3. Co pomoże na skurcze palców u nóg?

Skąd się biorą skurcze palców u nóg?

Bolesne skurcze palców u stóp najczęściej są spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Częściej borykają się z nimi osoby, które uprawiają sport niż mniej aktywne. Najpowszechniejszą przyczyną są niedobory pierwiastków i mikroelementów, zwłaszcza sodu, potasu i magnezu. Na skurcze palców u nóg narzekają również kobiety w ciąży, w których organizmie zachodzi wiele zmian hormonalnych.

Duży wysiłek fizyczny, wysokie temperatury i picie niewystarczającej ilości wody mogą powodować odwodnienie organizmu, które prowadzi do utraty cennych mikroelementów. Warto również zwrócić uwagę na zażywane leki, zwłaszcza te o działaniu moczopędnym, hormonalnym czy obniżającym ciśnienie krwi, ponieważ wśród ich skutków niepożądanych często są wymieniane skurcze palców u nóg. Przyczyny mogą być przyziemne, ale niekiedy wskazują na chorobę, którą należy skonsultować z lekarzem. Zanim jednak to nastąpi, należy zwrócić uwagę na swój tryb życia, ilość wypijanej wody i stosowane leki. Być może niewielka zmiana pozwoli na pozbycie się nieprzyjemnej dolegliwości.

Bolesnym doświadczeniem jest skurcz dużego palca u stopy, który może być spowodowany zaburzeniami w gospodarce elektrolitowej.

Polecamy

do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna

Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?

Skurcze mięśni są bardzo częstą przypadłością i zwykle nie wzbudzają powodów do obaw. Może je wywołać nadmierny wysiłek fizyczny, odwodnienie czy stres. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy nawracają i występują często, utrudniając uprawianie sportu, spacery czy wykonywanie codziennych czynności. W takim wypadku warto zgłosić się do specjalisty, aby zgłębić problem. Jaki lekarz rozpozna i wyleczy skurcze mięśni?

Redakcja08.12.2021

Jakie choroby powodują skurcze palców u stóp?

Skurcze palców u stóp mogą wskazywać na choroby, takie jak przewlekła niewydolność żylna, miażdżyca czy nadciśnienie, które wymagają głębszej diagnozy. Podczas diagnozy warto również wykluczyć choroby związane z niedoborem wapnia i cukrzycę. Wiele schorzeń, zwłaszcza metabolicznych, wynika ze złego trybu życia, nadwagi i braku aktywności fizycznej. Często wprowadzenie zmian w codziennej rutynie chroni przed poważniejszymi chorobami. Jedną z nich jest miażdżyca – następstwo podwyższonego cholesterolu. Choroba postępuje bardzo wolno, dlatego łatwo przegapić jej objawy. Zmieniając swoje przyzwyczajenia żywieniowe i wprowadzając sport do codziennego życia, można uchronić się przed jej konsekwencjami.

Podczas diagnozy warto wykluczyć problemy hormonalne, które często zaburzają funkcjonowanie całego organizmu, w tym mogą powodować występowanie skurczów stóp. W przypadku częstych skurczów ważne jest wykonanie USG tętnic żylnych, nazywanego również USG metodą Dopplera. To kompleksowe badanie pokaże, jaki jest stan Twoich żył, i ułatwi znalezienie przyczyny skurczów palców u nóg.

Warto zwrócić uwagę na przyczyny neurologiczne i choroby związane z mimowolnymi skurczami mięśni. Zaburzenia neurologiczne wymagają kompleksowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Bardzo poważnym zagrożeniem jest nadużywanie alkoholu, który wypłukuje cenne pierwiastki z organizmu, prowadzi do odwodnienia i negatywnie wpływa na cały organizm. Dlatego warto ograniczyć spożycie napojów alkoholowych na rzecz niegazowanej wody mineralnej oraz herbat ziołowych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co jest dobre na skurcze mięśni? Poznaj domowe sposoby

Co pomoże na skurcze palców u nóg?

Jeśli skurczom palców u stóp nie towarzyszą żadne niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie, pieczenie i opuchlizna, to można wdrożyć pewne działania, które pomogą poradzić sobie z tą dolegliwością. Na skurcze nóg spowodowane zaburzeniami w gospodarce elektrolitowej najlepsza jest suplementacja potasu, magnezu oraz wapnia i sodu. Warto również dodać witaminy z grupy B. Należy stosować urozmaiconą dietę, zawierającą źródła potasu, jak banany, pomidory czy ziemniaki, a także produkty dostarczające magnezu, w tym gorzką czekoladę, orzechy czy otręby.

Pamiętaj, że podczas treningu organizm poci się, a wraz z potem tracisz minerały, które należy uzupełnić. Możesz sięgnąć po napoje izotoniczne lub niegazowaną wodę mineralną. Tak samo, jeśli na zewnątrz panują bardzo wysokie temperatury. Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne.

W walce z uciążliwymi skurczami mięśni istotna jest umiarkowana aktywność fizyczna. Siedzący tryb życia nie sprzyja zdrowiu, dlatego jeśli nie ruszasz się na co dzień, warto to zmienić. Postaw na codzienne spacery, nordic walking czy pływanie. Jakakolwiek forma ruchu pomoże Ci zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie.

Po ciężkim i wyczerpującym dniu dobrym sposobem na skurcz palców u nóg jest ciepła kąpiel, po której należy trzymać kończyny do góry. Taka pozycja rozluźnia mięśnie, poprawia ukrwienie i zapobiega pojawieniu się opuchlizny.

Nasza rada: Spróbuj wprowadzić kilka zmian do swojego życia i zaobserwuj, czy skurcze nadal się pojawiają. Jeśli odczuwasz dolegliwości, skontaktuj się z lekarzem w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki.

Źródła
  1. A. Przybylska, A. Peszek, Jak biegać zdrowo?, Wyd. Landie.pl, Warszawa 2011.
  2. A. Lewandowska, Diet & Training by Ann, Wyd. Burda, Warszawa 2018.
  3. K. Nicpoń, Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2007, s. 237–248.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.