account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.

Bolesne skurcze szyi - czym są spowodowane i jak łagodzić ból?

Paulina Kłos-Wojtczak24.01.2022Aktualizacja: 21.03.2024

Przenikliwe, bolesne skurcze mięśni szyi mogą pojawić się w każdym momencie, bez względu na płeć i wiek (chociaż częściej u osób starszych). Jeśli zdarzają się rzadko i są krótkotrwałe, to najczęściej są związane z nagłym ruchem i nie powinny wzbudzać niepokoju. Jeżeli ból jest intensywny i przewlekły, może świadczyć o wielu chorobach. Wówczas konieczne jest wykonanie szczegółowych badań i odwiedzenie specjalisty.


skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
pexels.com

Polecane

czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Czym są skurcze szyi?
 2. Przyczyny skurczów szyi
 3. Profilaktyka - jak zapobiec skurczom szyi?
 4. Bezpieczne ćwiczenia w domu

Czym są skurcze szyi?

Skurcze szyi są zaliczane do bardzo częstych dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych, lecz w niektórych przypadkach mogą być sygnałem o toczącej się w organizmie chorobie. Bóle odczuwalne w szyi bardzo często dają uczucie sztywnienia między potylicą a siódmym kręgiem szyjnym. W niektórych przypadkach skurcz mięśni szyi promieniuje do kończyn górnych, szczęki, odcinka piersiowego kręgosłupa lub okolicy międzyłopatkowej.

Zgodnie ze statystykami na dolegliwe skurcze szyi cierpieć może nawet do 70 proc. populacji. Ryzyko ich występowania rośnie razem z wiekiem. Niestety, u osób starszych (po 60. roku życia) istnieją tendencje do nawrotów. Szacuje się, że przewlekłe dolegliwości bólowe szyi są bardzo częstym powodem niepełnosprawności, zarówno ruchowej, jak i ekonomicznej. A warto zaznaczyć, że utrzymanie prawidłowej pozycji ciała gwarantuje odpowiednią postawę, równowagę i przede wszystkim wspiera pracę krtani, tchawicy i tarczycy. Dlatego też dbanie o jej kondycję warunkuje wiele procesów życiowych.

Jeśli skurcze mięśni pojawiają się często, są długotrwałe i całkowicie uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, to konieczna jest wizyta u lekarza oraz fizjoterapeuty.

Przyczyny skurczów szyi

Dokładna przyczyna pojawienia się skurczów szyi jest uzależniona m.in. od ich lokalizacji, a także stylu życia i wieku. Na szczęście w większości przypadków ból jest związany z lekkim naciągnięciem lub nadwyrężeniem mięśni i stanowi wynik:

Zdarza się, że ból pojawia się jako konsekwencja poważnych zmian zwyrodnieniowych, urazów lub stanów zapalnych w obrębie stawów szyjnych, a także dyskopatii. W niektórych przypadkach jako winowajcę wskazuje się również przepuklinę jądra miażdżystego krążka, co powoduje ucisk na nerwy.

Ponadto skurcze szyi mogą być wynikiem m.in. niedoborów wapnia i innych pierwiastków, np. magnezu.

Skurczom mięśni szyi może towarzyszyć uczucie drętwienia, mrowienia i sztywność. Przy przyczynach neurologicznych skurcze mięśni mogą nasilać się przy każdej próbie odwrócenia szyi lub poruszania jej na boki. Do przyczyn neurologicznych zalicza się np.:

 • zapalenie opon mózgowych,

 • neuralgie nerwu trójdzielnego,

 • stres - długotrwały zwiększa napięcie mięśni szkieletowych. Mówi się wówczas o bólu szyi pojawiającym się na tle nerwowym,

 • uciski nerwów.
  Przewlekłych skurczy mięśni szyi nie wolno bagatelizować. W niektórych przypadkach mogą one bowiem świadczyć o poważnych nowotworach, stenozie, a nawet przerwaniu ciągłości więzadła.

Profilaktyka - jak zapobiec skurczom szyi?

Zapobieganie skurczom mięśni to przede wszystkim odpowiednia dieta, ewentualna suplementacja, aktywny tryb życia i tzw. higiena pracy przy komputerze. To najprostsze i zarazem najskuteczniejsze metody na to, aby uniknąć bolesnych skurczy i cieszyć się prawidłową postawą ciała.

Szczególnie niebezpieczne dla odcinka szyjnego jest długotrwałe korzystanie ze smartfonów, co wymusza od użytkownika przyjmowanie niefizjologicznej sylwetki. Dobrym remedium jest także spanie na specjalnie wyprofilowanej poduszce, które zapewnia idealne podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeśli wykonujemy pracę zdalną lub większość czasu spędzamy przed ekranem komputera, to co około 2 godziny konieczne jest zrobienie prostych ćwiczeń, takich jak np. skręty szyi i rozciąganie mięśni karku.

W starszym wieku warto unikać przeciągów i silnego wietrzenia okolic szyi i uszu. Dlatego też w sezonie jesienno-zimowym wskazane jest noszenie czapki i szalika.

Obserwujesz u siebie niepokojące skurcze mięśni szyi, które powinny zostać skonsultowane z neurologiem lub fizjoterapeutą? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki pakietowi OCHRONA GOLD prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na wizytę nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze. W ramach najszerszego pakietu za 239 zł miesięcznie możesz również liczyć na wykonanie wielu zabiegów zaleconych przez fizjoterapeutę (np. krioterapii czy laseroterapii). Konsultację zamówisz za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej.

Sprawdź, co wchodzi w zakres oferowanych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki

Bezpieczne ćwiczenia w domu

Co na skurcze mięśni szyi okazuje się najskuteczniejsze? Oczywiście proste ćwiczenia fizyczne. Warto jednak pamiętać, że przed ich rozpoczęciem konieczna jest konsultacja z fizjoterapeutą. Tylko on pomoże nam wykonywać je w sposób prawidłowy, a co za tym idzie bezpieczny.

Autoterapia polega na umiejętności wykonywania ćwiczeń regulujących napięcie mięśniowo-powięziowe. Każde z ćwiczeń można realizować w warunkach domowych lub w biurze. Pierwsze z nich polega na skrzyżowaniu rąk na mostku, wyprostowaniu pleców i przesuwaniu dłoni w dół. Pozwoli to na niwelowanie napięcia i chwilową relaksację.

Warto robić także skłony głowy do przodu w taki sposób, aby dotykać brodą do mostka, a uchem do prawego i lewego ramienia. W ten sposób można wymusić fizjologiczny, a zatem naturalny zakres ruchliwości mięśni szyi.

Ostatnie ćwiczenie można robić w pozycji siedzącej. Lewą ręką należy delikatnie przyciągnąć głowę do lewego ramienia. Takie lekkie napięcie warto utrzymywać przez około 10 sekund. Czynność tę należy powtórzyć z prawą ręką i prawym ramieniem.

Źródła
 1. H. Vernon, B.K. Humphreys i C. Hagino, The outcome of control groups in clinical trials of conservative treatments for chronic mechanical neck pain: a systematic review, „BMC Musculoskel Disord” 2006, t. 7, s. 58.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.