Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Gorączka u dorosłego i dziecka - jak ją zbić?

Angelika Janowicz

lek. Agnieszka Widera

31.10.2021

Aktualizacja: 03.03.2023

Gorączka jest częstym objawem chorobowym. Podwyższenie temperatury ciała jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu. Ma ono wspierać układ odpornościowy w walce z wirusami i bakteriami. Gorączkę obserwuje się także w stanach zapalnych, procesach alergicznych i autoimmunologicznych. Sprawdź, jak ją zbić farmakologicznymi i domowymi sposobami.


Za prawidłową temperaturę ciała uważa się 36,6°C. Mowa tutaj o pomiarze pod pachą, który jest punktem odniesienia do ustalenia norm i ciężkości gorączki. Powinieneś pamiętać, że wartość ta nie jest stała i może się wahać w ciągu doby nawet o 0,5°C. Zależy od pory dnia (najniższa jest rano, a najwyższa wieczorem), aktywności fizycznej, intensywności procesów metabolicznych, płci, temperatury otoczenia i właściwości osobniczych organizmu. Pomiarów temperatury ciała możesz dokonywać także w ustach (wyższy o 0,3°C), w odbycie (wyższy o 0,5°C), na błonie bębenkowej (wyższy o 0,5°C). Zalecane jest jednak, abyś za każdym razem używał tego samego miejsca.

Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
pixabay.com

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
  1. Od ilu stopni jest gorączka?
  2. Jakie objawy towarzyszą gorączce?
  3. Jakie są przyczyny gorączki?
  4. Jak zbić gorączkę u dorosłego i dziecka?
  5. Domowe sposoby na gorączkę
Polecamy

infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Telemedycyna

Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?

Infekcje górnych dróg oddechowych są jednymi z najczęstszych powodów wizyt u lekarza rodzinnego. Objawiają się kaszlem, katarem, bólem gardła, uczuciem ogólnego rozbicia, a czasami także gorączką. Częściej ich przyczyną są wirusy, a rzadziej bakterie, ale w obydwu przypadkach infekcje mogą wymagać konsultacji lekarskiej. Niewłaściwie leczone prowadzą do powikłań groźnych dla zdrowia. Jak je rozróżnić i kiedy udać się do lekarza?

Redakcja18.11.2021

Od ilu stopni jest gorączka?

Gorączka to podwyższenie temperatury ciała, do którego dochodzi z zachowaniem pełnej sprawności mechanizmów termoregulacji. Jest jednym z objawów ostrych i przewlekłych chorób. W jej powstawaniu biorą udział pirogeny - substancje, które oddziałują na ośrodek termoregulacji (specjalne komórki w mózgu). Pirogenami mogą być substancje wydzielane przez bakterie, alergeny, toksyny i wiele innych czynników.

Warto, żebyś wiedział, od ilu stopni zaczyna się gorączka. Mówi się o niej, gdy temperatura ciała przekracza 38°C (w odniesieniu do temperatury mierzonej pod pachą). W zależności od liczby stopni wyróżniamy:

  • gorączkę niską - 38-38,5°C,

  • gorączkę umiarkowaną - 38,5-39°C,

  • gorączkę znaczną - 39-40°C,

  • gorączkę wysoką - 40-41°C,

  • hiperpireksję - powyżej 41,1°C.

Temperatura ciała powyżej 40,5°C powoduje zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym. Może dojść nawet do zaburzeń świadomości. Wyższa gorączka prowadzi do uszkodzenia tkanek i zmian strukturalnych w mózgu.

czym-rozni-sie-przeziebienie-od-grypy

Jakie objawy towarzyszą gorączce?

Kiedy masz gorączkę, możesz zaobserwować u siebie również inne dolegliwości. Mogą towarzyszyć jej następujące objawy:

  • osłabienie i zmęczenie,

  • apatia,

  • bóle głowy,

  • przyspieszenie akcji serca,

  • dreszcze,

  • wzmożone pocenie się,

  • brak apetytu,

  • zwiększenie ucieplenia skóry.

Ponadto gorączce mogą towarzyszyć objawy związane z jej przyczyną. Bardzo często są to: kaszel, katar, wymioty, biegunka, częste oddawanie moczu, ból ucha. Może się także zdarzyć, że nie wystąpią u ciebie żadne dodatkowe dolegliwości.

Jakie są przyczyny gorączki?

Gorączka u ciebie lub twojego dziecka może mieć różne przyczyny. Najczęstszą z nich jest infekcja bakteryjna lub wirusowa. Obserwuje się ją w przebiegu: anginy, grypy, wirusowego zapalenia gardła, zapalenia zatok, zapalenia ucha środkowego, zakażenia układu moczowego. Gorączka może towarzyszyć również chorobom pasożytniczym lub nowotworom.

Gorączka u niemowląt występuje często podczas ząbkowania. Powodem takiego stanu jest miejscowy stan zapalny, który tworzy się w dziąsłach na skutek wyrzynania się zęba. Niekiedy może on przeobrazić się w reakcję ogólnoustrojową, której jednym z objawów jest wzrost temperatury ciała.

Jak zbić gorączkę u dorosłego i dziecka?

Podwyższona temperatura ciała jest bardzo częstym objawem, dlatego powinieneś wiedzieć, jak zbić gorączkę. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie metod farmakologicznych, które można wspierać domowymi sposobami.

Leczenie gorączki polega na zastosowaniu leków przeciwgorączkowych. Nie tylko powodują one obniżenie temperatury ciała, ale wpływają też na poprawę samopoczucia. Możesz sięgnąć po:

  • paracetamol,

  • ibuprofen (lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych).

Oba leki na gorączkę są dostępne bez recepty. Powinieneś stosować je zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce lub zaleceniami lekarza. Nie możesz przekroczyć zalecanej dawki - jej zwiększenie nie ma wpływu na skuteczność danego środka.

Domowe sposoby na gorączkę

Domowe sposoby na gorączkę możesz stosować jako wsparcie terapii farmakologicznej lub zamiast niej w przypadku niewielkiego wzrostu temperatury ciała (w zależności od samopoczucia). Jedną z metod są chłodne okłady na czoło, kark i pachwiny. Wystarczy, że namoczysz ręcznik w zimnej wodzie i przyłożysz go do skóry na około 10-15 minut.

Do domowych sposobów na gorączkę zalicza się również picie naparów z ziół, które wykazują działanie napotne lub przeciwgorączkowe. Są to głównie czarny bez i kwiat lipy. Gotowe herbatki możesz kupić w aptece lub w sklepie zielarskim. Nie popełnisz błędu, gdy dodasz do nich czosnek lub miód - substancje uznawane za naturalne antybiotyki. Sprawdzą się, zwłaszcza gdy przyczyną gorączki jest infekcja górnych dróg oddechowych.

Przy gorączce powinieneś zapewnić sobie spokój i warunki do odpoczynku. Zadbaj również o swój komfort termiczny (odpowiednie ubranie i temperaturę otoczenia). Pamiętaj o właściwym nawodnieniu organizmu, aby zapobiec zaburzeniom ze strony gospodarki wodno-elektrolitowej.

Źródła
  1. J. R. Avner, Ostra gorączka, Pediatria po Dyplomie, 2009, t. 13 nr 5, s. 35-46.
  2. E. Kancik, S. Milaniuk, A. Rękas-Wójcik, G. Dzida, J. Mosiewicz, Przyczyny gorączki u chorych z rozpoznaną chorobą nowotworową, Family Medicine & Primary Care Review, 2014, t. 16, nr 2, s. 111-113.
  3. S. Maśliński, J. Ryżewski, Patofizjologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.
  4. Z. S. Pawłowski, Gorączka [w:] Z. S. Pawłowski, J. Stefaniak, Parazytologia kliniczna, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2017.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
mykotoksyny-co-to-jest-jakie-sa-objawy-zatrucia
Zdrowie
2 min.
Czym są mykotoksyny? Jak wygląda zatrucie pleśnią?
19.05.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.