Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Egzema – na czym polega leczenie naturalne?

Karolina Bińkowska

lek. Agnieszka Widera

30.07.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Egzema jest stosunkowo częstą chorobą. Dotyka głównie dzieci, ale może wystąpić w każdym wieku. Jest to przewlekłe zapalenie, które ma tendencję do okresowych zaostrzeń. Niestety nie znaleziono póki co skutecznego lekarstwa na egzemę. Istnieją natomiast sposoby, aby załagodzić przykre objawy i zapobiegać ostrym stanom. Przyjrzymy się najlepszym domowym metodom na poradzenie sobie z tą przykrą dolegliwością.


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
egzema-na-czym-polega-leczenie-naturalne
pexels.com

Polecane

skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Spis treści
  1. Co to jest egzema?
  2. Objawy egzemy
  3. Domowe sposoby na walkę z egzemą
  4. Kiedy udać się do lekarza?

Co to jest egzema?

Egzema zwana jest inaczej wypryskiem kontaktowym lub atopowym zapaleniem skóry. To zbiór zmian skórnych spowodowanych wystąpieniem stanu zapalnego. Zapalenie obejmuje powierzchowne warstwy skóry i nie jest spowodowane żadnymi bakteriami. Wyróżnia się dwa główne rodzaje wyprysku kontaktowego – alergiczny oraz niealergiczny. Wyprysk alergiczny powstaje na skutek styczności skóry z substancją, na którą dana osoba jest uczulona. Alergię skórną powoduje często nieodpowiednia biżuteria bądź kosmetyki. Natomiast wyprysk niealergiczny jest nadmierną odpowiedzią skóry na kontakt z substancją, która teoretycznie nie powinna wywoływać żadnych objawów.

Objawy egzemy

Oznaki atopowego zapalenia skóry są specyficzne w zależności od konkretnej osoby. Najczęściej jednak obejmują:

  • suchość skóry;

  • pękanie, łuszczenie skóry;

  • nadwrażliwość na dotyk;

  • czerwone lub brązowo-szare plamy;

  • drobne wybrzuszenia skóry zawierające płyn;

  • uczucie swędzenia nasilające się szczególnie w nocy.

Powyższe objawy dotykają najczęściej skóry na wnętrzach zgięć łokci i kolan, na kostkach, nadgarstkach, szyi oraz dekolcie. Specyficznym rodzajem egzemy jest występowanie jej tylko na powierzchni dłoni i stóp – mówi się wtedy o wyprysku potnicowym.

Domowe sposoby na walkę z egzemą

Domowe sposoby radzenia sobie z wypryskiem kontaktowym to przede wszystkim naturalne substancje o kojącym działaniu. Są to:

  • aloes – żel z aloesu zyskał w ostatnim czasie bardzo dużą popularność ze względu na swoje właściwości oraz szerokie możliwości stosowania. Okazuje się, że bardzo dobrze radzi sobie także z łagodzeniem objawów egzemy. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu zapobiega zakażeniu powstających ran. Właściwości nawilżające niwelują nieprzyjemną suchość skóry dotkniętej zmianami chorobowymi. Aloes wspomaga też regenerację skóry podrażnionej i uszkodzonej w przebiegu choroby. Stosowanie żelu aloesowego jest bardzo proste – wystarczy, że nałożysz go na oczyszczoną skórę. Zwróć tylko uwagę na skład żelu. Najlepsze są te z krótkim składem. Zawartość dodatkowych substancji, takich jak konserwanty, alkohol czy barwniki, może wywołać podrażnienie i paradoksalnie pogorszyć stan twojej skóry;

  • olejek z drzewa herbacianego – stosowany jest w wielu schorzeniach skóry, sprawdza się również w egzemie. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i, co bardzo ważne, łagodzi uczucie swędzenia. Pamiętaj, aby nigdy nie stosować skoncentrowanego olejku bezpośrednio na skórę. Kup mniej stężoną wersję lub zmieszaj olejek np. z oliwą z oliwek. Posmaruj nim bolące miejsca. Efekty mogą być spektakularne;

  • olej kokosowy – zawiera bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspaniale nawilżają skórę. To pożądany efekt w przypadku skóry problematycznej. Ważne jest, aby stosować go regularnie. Nakładaj go na umytą skórę nawet kilka razy dziennie. Powinno to uśmierzyć uczucie swędzenia i złagodzić możliwy ból. Dobrze też pokryć zmiany skórne warstwą oleju kokosowego przed snem, aby właściwości mogły działać także w nocy;

  • sól w różnych postaciachkąpiel solankowa jest bardzo popularnym sposobem na poradzenie sobie z różnymi problemami skórnymi. Jej główne działania to usuwanie łuszczącego się naskórka i unormowanie jego pracy. Solanki mają też działanie przeciwzapalne. Wpływają bardzo pozytywnie na ogólny stan skóry. Innym sposobem wykorzystania soli w leczeniu egzemy jest pobyt w grocie solnej. Wykazuje podobne działanie do zażycia kąpieli;

  • zmiana diety – egzema jest spowodowana nadmierną odpowiedzią zapalną organizmu. Dieta ma duży wpływ na to, jak działa organizm. Warto włączyć do jadłospisu produkty o działaniu wyciszającym stany zapalne oraz wyeliminować te, które go pobudzają. Kilka kluczowych zmian może bardzo pomóc w walce z objawami egzemy. Produkty przeciwzapalne to np. ryby, warzywa, owoce, kurkuma i cynamon. Z kolei nabiał, jajka czy pszenica wzmagają stany zapalne w organizmie.

Zastosowanie metod naturalnych jest bardzo popularne w leczeniu egzemy. Specjalistyczna terapia nie jest jeszcze znana, ale stosowanie „babcinych” sposobów przynosi dobre rezultaty.

Kiedy udać się do lekarza?

Na początek warto wypróbować opisane domowe sposoby. Jeśli jednak nie przyniosą oczekiwanych efektów, dobrze udać się do lekarza, aby zaproponował bardziej specjalistyczne leczenie. Odwiedź specjalistę, jeśli egzema uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Również cechy zakażenia powstałych ran powinny skłonić cię do konsultacji.

Źródła
  1. V. Kumar, A.K. Abbas, J.C. Aster, Patologia Robbins, red. wyd. pol. W. Olszewski, Elsevier Urban & Partner, Warszawa 2019.
  2. N. Pazyar, R. Yaghoobi, A review of applications of tea tree oil in dermatology, „International Journal of Dermatology” 2013, nr 52, s. 784–790.
Author Karolina Bińkowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

domowe-sposoby-na-nudnosci-jak-sobie-radzic
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na nudności - jak sobie radzić?
30.10.2021
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.