account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest atopowe zapalenie skóry? Jak je leczyć?

Paulina Kłos-Wojtczaklek. Agnieszka Widera30.10.2021Aktualizacja: 10.04.2024

Atopowe zapalenie skóry to często występująca choroba dermatologiczna o podłożu alergicznym. Rozwija się nie tylko u dorosłych, ale też u dzieci, w tym u niemowląt. Odpowiednia pielęgnacja i regularne wizyty u lekarza dermatologa pozwalają żyć z tym schorzeniem bez większych niedogodności.


Atopowe zapalenie skóry (AZS) cechuje się przewlekłym charakterem i podłożem genetycznym. Oznacza to, że nie mamy wpływu na jego rozwój. Odpowiadamy jednak za to, jak będzie przebiegała choroba. Wyposażony w wiedzę na temat jej objawów i najskuteczniejszych metod leczenia oraz pielęgnacji skóry, łatwiej o nią zadbasz.

atopowe-zapalenie-skory-azs-przyczyny-i-objawy
pixabay.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest atopowe zapalenie skóry?
  2. Objawy atopowego zapalenia skóry
  3. Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry może pojawić się w każdym wieku. Warto pamiętać jednak o tym, że najczęściej diagnozuje się je w dzieciństwie. Szacuje się, że w pierwszych 5 latach życia choroba daje o sobie znać u 90% chorych. W ostatnich dekadach w krajach uprzemysłowionych odnotowano kilkukrotny wzrost zachorowań na AZS.

Przyczyn atopowego zapalenia skóry upatruje się najczęściej w genetyce, jednak istnieją czynniki, które mogą wpływać na zaostrzenie objawów. Są nimi m.in.: palenie papierosów (w tym nawet tzw. bierne wdychanie dymu papierosowego), zanieczyszczenie powietrza i żywności, wysoko przetworzone posiłki, a także dynamicznie zmieniający się klimat.

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka jest tzw. wczesnym etapem choroby. Zgodnie ze statystykami w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka diagnozuje się aż 45% wszystkich przypadków, w kolejnych 6 - około 60%, a do 5. roku życia liczba ta wzrasta do 85%. Jak widzisz, nie oznacza to jednak, że atopowe zapalenie skóry nie pojawi się dopiero w wieku dorosłym. Wówczas mówimy o późnej postaci choroby. Warto dodać, że aż 70% dzieci, które doświadczyły objawów AZS w dzieciństwie, wykaże remisję (brak objawów) przed okresem dojrzewania.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry wykazuje charakterystyczne objawy, jednak należy przy tym zaznaczyć, że wygląd skóry i lokalizacja zmian uzależnione są od wieku chorego.

Na ciele małego dziecka mogą wystąpić czerwone, pokryte strupami grudki i plamy. Atopowe zapalenie skóry głowy najczęściej pojawia się właśnie w tym wieku. Włosy stają wówczas bardziej łamliwe i suche. Zmiany dermatologiczne mogą lokalizować się również na przednich powierzchniach rąk i tylnych nóg.

U dzieci do 12. roku charakterystyczne objawy AZS to przede wszystkim: sucha i łuszcząca się skóra, czerwone plamy, strupy, grudki i zadrapania. Nieestetycznie wyglądające obszary najczęściej zajmują grzbiety dłoni i stóp, obwódki oczu i ust, doły łokciowe i kolanowe, a także tułów.

W przypadku atopowego zapalenia skóry u nastolatków i dorosłych obserwuje się przede wszystkim suchość naskórka. Jest to spowodowane podwyższoną przeznaskórkową utratą wody - TEWL. Dermatolodzy używają tego pomiaru jako ważnego narzędzia diagnostycznego. Szorstka skóra powoduje uczucie swędzenia i dyskomfortu, co rodzi ryzyko powstawania blizn. Dość typowe jest także zgrubienie i ciemnienie zajętej chorobowo skóry.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Objawy somatyczne atopowego zapalenia skóry można z powodzeniem leczyć lub łagodzić. Mimo że choroba ma skłonności do remisji, informacje o tym, jak dbać o skórę, pozwolą ci na szybką reakcję w razie pojawienia się nawrotu.

Pamiętaj, aby w razie możliwości unikać kontaktu z czynnikami mogącymi powodować alergię, w tym z roztoczami, kurzem, sierścią zwierząt domowych, zarodnikami grzybów, detergentami, chemią gospodarstwa domowego i niektórymi metalami, np. niklem. Zadbaj o długi sen o stałych porach. Pozwoli to zregenerować organizm i przyspieszy mechanizmy odbudowy naskórka. W miarę możliwości ogranicz stres. Chorzy bardzo często zauważają zaostrzenie objawów atopowego zapalenia skóry w sytuacjach stresowych. Zmiany skórne mogą powodować chęć drapania się. Dość trudno się od tego powstrzymać, jednak warto, ponieważ zmniejsza to ryzyko powstawania blizn i zaostrzeń.

Leczenie farmakologiczne w wypadku atopowego zapalenia skóry obejmuje przede wszystkim miejscowe leki o działaniu przeciwzapalnym. E-receptę może wystawić również dermatolog online.

Najczęściej są to glikokortykosteroidy i inhibitory kalcyneuryny. Zaletą pierwszych środków jest szybki efekt (zwłaszcza w połączeniu ze specjalistycznymi dermokosmetykami). Z kolei inhibitory kalcyneuryny mogą być stosowane nawet u małych dzieci od 2. roku życia.

W trudniejszych przypadkach lekarz może przepisać ci cyklosporynę, czyli doustny lek o działaniu immunosupresyjnym. Wpływa on bezpośrednio na mechanizm ekspresji cytokin prozapalnych, czyli elementów, które indukują proces zapalny w przebiegu AZS - mówiąc prościej, obniża działanie układu odpornościowego.

W łagodnych i umiarkowanych stanach atopowego zapalenia skóry dużą ulgę daje choremu stosowanie emolientów. Są to delikatne kosmetyki przeznaczone do codziennej pielęgnacji nawet bardzo wymagającej i wrażliwej skóry. Możesz używać ich nawet u niemowląt. Na rynku dostępnych jest wiele produktów o działaniu głęboko natłuszczającym i wzmacniającym naturalną barierę ochronną naskórka. Emolienty łagodzą również uporczywy świąd.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, np. Twoi rodzice chorują na AZS, i chcesz mieć możliwość skorzystania z szybkiej konsultacji z lekarzem w sytuacji, gdy doświadczysz objawów wskazujących na atopowe zapalenie skóry, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie medyczne, którego ofertę można zamówić na Welbi. W ramach wybranego pakietu możesz mieć dostęp nawet do 39 specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także nawet do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych.

Zamów ofertę na Welbi. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, decydując się na jeden z trzech pakietów tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródła
  1. J. Kasznia-Kocot, K. Reichmann i A. Wypych-Ślusarska. Wybrane aspekty życia w atopowym zapaleniu skóry, „Medycyna Środowiskowa - Environmental Medicine”, 2014, t.17, nr 2, s.42-51.
  2. S. IIIi, E. von Mutius, S. Lau i wsp. The natural course of atopic dermatitis from birth to age 7 years and the association with asthma. „Journal of Allergy and Clinical Immunology”, 2004, nr 113, str. 925-31.
  3. T. Bieber. Atopowe zapalenie skóry, „Dermatologia po dyplomie”, 2010, t.1, nr 4, str. 17-30.
  4. A. Bożek, A. Dzienniak, A. Foks, J. Kucharczyk, J. Maciejiczek, M. Marcak i G. Więckiewicz. Metody leczenia atopowego zapalenia skóry, „Medycyna Rodzinna”, 2014, nr 4, str. 170-176.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.