Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?

Paulina Bulek

30.05.2022

Aktualizacja: 28.09.2022

Grzybica po antybiotyku jest jednym z powikłań antybiotykoterapii. Naturalna flora bakteryjna Twojego organizmu ulega osłabieniu. W związku z tym może dojść do nadmiernego namnożenia grzybów i rozwoju grzybicy pochwy, jamy ustnej czy całego układu pokarmowego.


grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
pexels

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Dlaczego po antybiotyku pojawia się grzybica?
 2. Grzybica jamy ustnej po antybiotyku
 3. Grzybica pochwy po antybiotyku
 4. Sposoby walki z grzybicą po antybiotyku

Dlaczego po antybiotyku pojawia się grzybica?

Antybiotyk podaje się w przypadku wystąpienia infekcji bakteryjnej. Jest to jeden z najskuteczniejszych środków na tego typu choroby. Niestety, nie pozostaje bez skutków ubocznych. Do jednego z najczęściej występujących działań niepożądanych możemy zaliczyć pojawienie się grzybicy.

Antybiotyk nie działa wybiórczo na bakterie. On działa całościowo i niszczy zarówno te złe, chorobotwórcze bakterie, jak i te dobre, wspierające Twój organizm. W Twoim organizmie naturalnie znajdują się też różne grzyby m.in. te z rodziny Candida. W sytuacji, gdy antybiotyk niszczy bakterie, dochodzi w Twoim organizmie do zaburzenia równowagi i harmonii. Grzyby z rodziny Candida wykorzystują tę okazję, by nadmiernie się rozmnożyć. W wyniku czego zaczynasz zmagać się z różnego typu grzybicami np. grzybicą pochwy, jamy ustnej, czy całego układu pokarmowego. Mogą pojawić się również grzybice innego typu np. grzybica paznokci.

Dzieje się tak najczęściej, kiedy przyjmujesz antybiotyk, a wraz z nim nie stosujesz probiotyków, które chronią Twój przewód pokarmowy przed nadmiernym wyjałowieniem. Probiotyki wspierają rozwój dobrych bakterii i działają osłonowo.

Nie zawsze po antybiotykoterapii zachorujesz na grzybicę. Są jednak czynniki, które zwiększają podatność na rozwój grzybicy w trakcie przyjmowania antybiotyku:

 • nadmiar węglowodanów w diecie

 • cukrzyca

 • problemy z odpornością organizmu

 • przyjmowanie antybiotyków przez długi czas

 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej

 • ciąża

 • zaburzenia hormonalne

Grzybica jamy ustnej po antybiotyku

Po antybiotyku może rozwinąć się grzybica przewodu pokarmowego. Kiedy równowaga flory bakteryjnej Twojego układu pokarmowego zostanie zachwiana, może dojść do nadmiernego skolonizowania układu pokarmowego przez grzyby z rodziny Candida. Najczęściej dochodzi jednak do grzybicy jamy ustnej po antybiotyku.

Objawami grzybicy, które możesz zaobserwować w swojej jamie ustnej będą: biały nalot na języku i podniebieniu, ból i pieczenie, pęknięcia w kącikach ust. Czasami pojawiają się też pleśniawki lub afty.

Jeżeli grzybica przeniesie się do przełyku możesz odczuwać ból w trakcie przełykania lub zgagę. Najbardziej uciążliwa będzie dla Ciebie sytuacja, jeśli grzybica po antybiotyku przeniesie się do Twoich jelit. Możesz wtedy odczuwać bóle brzucha, nudności, problemy z wypróżnianiem - zaparcia lub biegunki. Mogą pojawić się u Ciebie wzdęcia, pieczenie lub swędzenie okolic odbytu. Możesz także odczuwać, że coś przelewa się cały czas w Twoim brzuchu.

Innymi objawami grzybicy układu pokarmowego, które mogą się u Ciebie pojawić, a nie zawsze są bezpośrednio wiązane z nadmiernym rozprzestrzenieniem się grzyba z rodziny Candida są: problemy z pamięcią i koncentracją, przewlekłe zmęczenie, lęk, ból głowy, objawy depresyjne, objawy dermatologiczne, infekcje zatok, kichanie.

Grzybica pochwy po antybiotyku

Podobnie jak w przypadku grzybicy przewodu pokarmowego, podczas leczenia infekcji bakteryjnej antybiotykiem, dochodzi do zaburzenia równowagi we florze bakteryjnej Twojej pochwy. W wyniku czego zmienia się pH pochwy, bardzo mocno zmniejsza się ilość pałeczek kwasu mlekowego, a co za tym idzie dochodzi do rozwoju grzybicy pochwy - kandydozy.

Najczęstszymi objawami grzybicy pochwy są: białe, bezzapachowe upławy o konsystencji grudek sera; swędzenie i/lub pieczenie pochwy i sromu;  podrażnienie okolic intymnych; ból pochwy i odczuwany dyskomfort podczas stosunku seksualnego; pieczenie w trakcie siusiania.

W przypadku, gdy podejrzewasz u siebie grzybicę pochwy, bezzwłocznie udaj się do lekarza. Będzie konieczne zastosowanie odpowiedniego leczenia infekcji grzybiczej pochwy, a być może trzeba będzie leczeniu poddać też profilaktycznie partnera.

Sposoby walki z grzybicą po antybiotyku

W przypadku grzybicy jamy ustnej po antybiotyku konieczne będzie zastosowanie miejscowego leczenia specjalnymi płynami lub maściami. Dobrze sprawdzą się na grzybicę też niektóre zioła. Można stosować też płyny do płukania jamy ustnej przeciw grzybicy - zalecane przez lekarza. Kiedy grzybica wywołana antybiotykiem, dotknie Twoich jelit, będzie konieczne zastosowanie środków przeciwgrzybiczych w tabletkach.

Gdy zmagasz się z grzybicą pochwy po antybiotyku, lekarz zaleci Ci stosowanie globulek lub tabletek dopochwowych, które powinny uporać się z infekcją. Jeżeli jednak grzybica dotknęła Twoich zewnętrznych narządów płciowych, konieczne będzie zastosowanie specjalnych maści o działaniu przeciwgrzybiczym.

Najlepszym wsparciem dla organizmu, który zmaga się z grzybicą jest zastosowanie odpowiedniej diety, która ograniczy spożycie cukru w diecie. Kiedy leczysz grzybicę, powinieneś ograniczyć słodycze i słodkie napoje. Zrezygnuj z używek. Jedz produkty bogate w błonnik i witaminy. Wzbogać swoją dietę o probiotyki - te naturalne jak: kiszonki, czy fermentowane przetwory mleczne oraz te w tabletkach, które możesz zakupić w aptece.

Spożywanie naturalnych probiotyków i tych z apteki od samego początku antybiotykoterapii, jest bardzo dobrym sposobem na to, by zapobiegać grzybicy.

Źródła
 1. A. Boroch, Grzyby Candida – przyczyna większości chorób. Skuteczny program przeciwgrzybiczy., Vital, 2017.
 2. Grzybice Candida., https://annagadowska.com/grzybice-candida/ Dostęp 15.08.2021 r.
 3. D. Dzierżanowska i in., Diagnostyka zakażeń grzybiczych., Grzybice narządowe., 2003.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
polipy-odbytu-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Polip odbytu – jak się objawia i jak można go wyleczyć?
17.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.