account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 2 min.

Ćwiczenia akrobatyczne – jakie są rodzaje i czy trudno je wykonać?

Sylwia Brodniewska 18.11.2021Aktualizacja: 04.10.2022

Najbardziej znanymi ćwiczeniami akrobatycznymi są szpagaty, salta czy ćwiczenia na drążku. Aby dobrze przygotować się do bardziej zaawansowanych ćwiczeń, warto nauczyć się robić mostek, świecę czy gwiazdę. Ćwiczenia akrobatyczne to świetny trening zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.


cwiczenia-akrobatyczne-jak-wyglada-trening
pexels.com

Polecane

rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
pompki-damskie-jak-je-prawidlowo-robic
Fitness
2 min.
Pompki damskie - jak je prawidłowo robić?
29.10.2021
taniec-brzucha-jakie-daje-efekty-co-warto-wiedziec
Fitness
1 min.
Taniec brzucha - jakie daje efekty? Co warto wiedzieć?
31.10.2021
cwiczenia-rozciagajace-stretching-z-pilka-z-tasma
Fitness
1 min.
Stretching – zestaw ćwiczeń rozciągających wolnych oraz z piłką i taśmą
14.05.2021
Spis treści
  1. Ćwiczenia akrobatyczne – czym są i jak je wykonywać?
  2. Jakie są ćwiczenia akrobatyczne?
  3. Trudne ćwiczenia akrobatyczne – jak je wykonać?
  4. Ćwiczenia akrobatyczne dla dzieci

Ćwiczenia akrobatyczne – czym są i jak je wykonywać?

Ćwiczenia akrobatyczne należą do ciekawszych treningów. Łączą w sobie umiejętności taneczne, gimnastyczne i akrobatyczne. Zawody akrobatyczne są bardzo widowiskowe, sportowcy wykonują różne układy przy użyciu drążków, szarf, obręczy czy piłek. Zawodowcy trenują akrobatykę już od najmłodszych lat, ponieważ wiele figur potrzebuje odpowiedniego przygotowania ciała. Często trwa to latami. Nie jest to jednak koniecznością, ponieważ wiele figur może być z powodzeniem wykonywanych przez dorosłych, którzy nigdy nie trenowali gimnastyki artystycznej.

Jedną z prostszych figur jest świeca. Ćwiczenie polega na uniesieniu nóg oraz tułowia do pionu (startujemy z pozycji leżącej). Wykonując ćwiczenie, możemy podeprzeć miednicę, aby znajdowała się wyżej i wraz z nogami tworzyła linię prostą.

Ćwiczenia akrobatyczne wymagają wielu umiejętności. Zdecydowanie lepiej radzą sobie osoby, które wcześniej trenowały taniec, głównie towarzyski, oraz te, które nie mają trudności z koordynacją ruchową. Ważne jest, aby czuć rytm, a prezentowane akrobacje powinny być płynne i powiązane w jedną całość.

Zanim zaczniesz wykonywać skomplikowane układy, musisz opanować podstawowe ćwiczenia gimnastyczne, które są niezbędne podczas uprawiania tego sportu. Początkowo warto nauczyć się prawidłowego wykonywania przewrotów w przód oraz w tył, stania na rękach czy skoków. Podczas treningów ważne jest również właściwe powtarzanie ćwiczeń zwinnościowo-akrobatycznych, a także pompek, mostków oraz podciągnięć na drążku. Regularne treningi budują zwinność i wytrzymałość, utrwalają dobre nawyki, postawę czy sylwetkę. Istnieje wiele sposobów nauki, aby zrobić mostek czy stanąć na głowie.

Akrobatyka jest najczęściej trenowana przez kobiety, przeważnie w wieku 4–22 lat, ale podczas zawodów nie brakuje męskich uczestników. Wśród wielu rodzajów gimnastyki artystycznej każdy może znaleźć coś dla siebie.

Jakie są ćwiczenia akrobatyczne?

Wszelkie figury w gimnastyce akrobatycznej są połączone ze sobą w sekwencje, które tworzą spójną całość. Podczas treningu ważne jest nie tylko zaprezentowanie układu, ale również pokazanie, że gimnastyka artystyczna to coś więcej niż dyscyplina sportu. Istnieje jednak kilka podstawowych figur, które są wymagane podczas treningów. Należą do nich:

  • mostek,

  • szpagat przedni oraz boczny,

  • stanie na rękach lub ręce,

  • stanie na głowie,

  • gwiazda,

  • przewrót w przód oraz w tył.

Dobrym sposobem treningu są ćwiczenia na trampolinie. Pomagają one budować kondycję, koordynację ruchową, a także ułatwiają naukę trudniejszych figur. Skoki na trampolinie pozwalają wytrenować prawidłowe odbicia z nóg i lądowanie, niezwykle ważne w akrobatyce. Ćwiczenia w powietrzu uczą kontroli nad swoim ciałem, która przydaje się w różnego rodzaju treningach.

Wśród ćwiczeń akrobatycznych, które trzeba umieć, znajduje się stanie na głowie. Ta pozycja wymaga od nas silnych rąk, ponieważ cały ciężar ciała opiera się na głowie i rękach. Pozycja stania na głowie wywodzi się z jogi, gdzie jest popularną asaną. Polega na utrzymywaniu ciała w pozycji pionowej głową w dół. Przed przystąpieniem do tej trudnej pozycji warto nauczyć się stania na rękach, najlepiej przy ścianie.

Ćwiczenia akrobatyczne dla początkujących mogą się wydawać bardzo trudne, ale im więcej będziesz je trenować, tym szybciej przestaną stanowić dla Ciebie trudność. Możesz pamiętać, jak wykonywałaś gwiazdę, będąc dzieckiem. Zapewne nawet nie wiedziałaś, że jest to jedna z figur akrobatycznych. Aby zrobić gwiazdę, należy mieć siłę i gibkość, ponieważ prawidłowa technika wykonania tej figury jest podstawą. Gwiazda jest trudniejsza niż stanie na rękach, dlatego jeśli opanujesz jedną figurę, to każda kolejna przyjdzie Ci z łatwością.

Trudne ćwiczenia akrobatyczne – jak je wykonać?

Ćwiczenia akrobatyczne nie należą do najłatwiejszych, ale może je opanować większość z nas. Istnieją jednak figury, które wymagają wielu miesięcy przygotowań. Najtrudniejsze ćwiczenia są wykonywane w powietrzu. Poza doświadczeniem i umiejętnością opanowania ciała potrzebujesz techniki, która pomoże Ci robić trudne akrobacje w powietrzu. Chcąc rozpocząć bardziej zaawansowane treningi, konieczne jest posiadanie podstawowych umiejętności akrobatycznych. W akrobatyce powietrznej często są wykorzystywane liny, taśmy, obręcze czy huśtawki, przy których użyciu można wykonać spektakularne i widowiskowe figury. Chcąc zaprezentować szpagat w powietrzu, należy dobrze opanować go na podłożu. Robiąc figury w powietrzu, napotykamy dodatkowe utrudnienie związane z pędem powietrza, wysokością i umiejętnością skupienia nad prawidłową techniką.

Najbardziej widowiskowe figury są wykonywane w parze lub wraz z całym zespołem. Jest to najtrudniejszy element gimnastyki artystycznej, wymagający nie lada umiejętności, a także doświadczenia. Tylko nieliczni potrafią zapanować nad swoim ciałem i dostosować umiejętności do poziomu swojego partnera.

Podczas wykonywania trudniejszych ćwiczeń przydają się umiejętności uzyskane na zajęciach tanecznych, jogi, pilatesu czy nawet wspinaczki. Im lepsza kondycja i wytrenowanie w różnorodnych sportach, tym łatwiej wykonać wiele figur. Podczas skomplikowanych akrobacji ważne jest zaufanie do siebie oraz partnera, ponieważ nie rzadko są one wykonywane na wysokości 20 metrów nad ziemią. Trudne ćwiczenia akrobatyczne należy zacząć od tych najprostszych, systematycznie podnosząc ich poziom.

Ćwiczenia akrobatyczne dla dzieci

Gimnastyka akrobatyczna jest zalecana już od 4. roku życia. Zajęcia dla najmniejszych dzieci są specjalnie dobierane, tak aby dopasować poziom do możliwości technicznych. Z wiekiem do figur dodawane są akrobacje przy wykorzystaniu taśm, wstążek czy obręczy. Akrobatyka jest bardzo popularna wśród dziewczynek, dlatego wielu rodziców z chęcią zapisuje je na zajęcia. Zajęcia tego typu stanowią bardzo dobry wybór, ponieważ są to ćwiczenia ogólnorozwojowe. Pomagają również w koordynacji ruchowej, wzmacniają mięśnie oraz poprawiają sylwetkę. Treningi są bardzo różnorodne, dzięki czemu dzieci się nie nudzą i chętnie chodzą ćwiczyć. Gimnastyka artystyczna pomaga w lepszej równowadze, dodaje pewności siebie. Wykonywanie tych samych figur w kolejnych sekwencjach uczy dziecko zapamiętywania kolejności, co prowadzi do bardzo dobrych rezultatów.

Rozpoczęcie treningów w wieku szkolnym pozwala na szybsze opanowanie wielu figur, ponieważ wtedy dziecko jest najbardziej chłonne wiedzy, ciekawe świata, chce wszystkiego spróbować. Spośród wielu rodzajów ćwiczeń akrobatycznych każde dziecko wybierze coś dla siebie. Chłopcy najczęściej decydują się na gimnastykę na drążkach czy poręczach, ponieważ wymaga ona silnych rąk. Aby dobrze przygotować się do wykonywania trudniejszych akrobacji, mogą wykonywać ćwiczenia akrobatyczne w domu. Kluczowe są ćwiczenia rozciągające, wzmacniające czy zwiększające siłę. Dziewczynki wolą ćwiczenia bardziej rytmiczne, które są dość widowiskowe. Częściej wybierają wstążki, a także równoważnię.

Chcąc trenować gimnastykę artystyczną, nie trzeba wielu przygotowań. Warto zapisać dziecko na lekcję próbną, ale mogło się przekonać, czy jest to dyscyplina, która go interesuje. Dzięki przebywaniu wśród rówieśników, którzy mają wspólne pasje, łatwiej jest budować trwałe relacje, a także zwiększać pewność siebie w życiu prywatnym.

Źródła
  1. Z. Szot, Gimnastyka, Wydawnictwo WIW, Warszawa 1992.
  2. A. Seredyński, Akrobatyka sportowa: charakterystyka dyscypliny, zbiór przepisów, zasad sędziowania, podział ćwiczeń akrobatycznych, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2008, s. 36–100.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-aspiryny-jakie-daje-efekty-jak-ja-zrobic
Fitness
1 min.
Maseczka z aspiryny - jakie daje efekty? Jak ją zrobić?
28.10.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.