Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.

Co daje chodzenie po schodach?

Sylwia Brodniewska 29.10.2021Aktualizacja: 21.10.2023

Chcąc zacząć uprawiać sport, warto wybrać ćwiczenia, które nie będą bardzo obciążające dla organizmu, a przyniosą efekty. Jednym z nich jest chodzenie po schodach, które poprawia kondycję organizmu, jego wydolność, a także odchudza. Wybierając schody zamiast windy, w szybki sposób możesz zbudować mięśnie nóg.


chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
unsplash.com

Polecane

jak-zrobic-mostek-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić mostek krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
cardio-ile-powinien-trwac-trening-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Cardio - ile powinien trwać trening? Jakie są rodzaje?
30.07.2021
pompki-damskie-jak-je-prawidlowo-robic
Fitness
2 min.
Pompki damskie - jak je prawidłowo robić?
29.10.2021
Spis treści
  1. Chodzenie po schodach – zalety
  2. Wchodzenie po schodach – jak prawidłowo ćwiczyć?
  3. Chodzenie po schodach a zdrowie

Chodzenie po schodach – zalety

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Nie musisz od razu pędzić na siłownię i wykonywać wyczerpujące ćwiczenia, wystarczy, że wykorzystasz schody. Każdy z nas codziennie pokonuje przynajmniej kilka schodów. Robiąc to w odpowiedni sposób i w określonym czasie, można schudnąć z ud i pośladków, poprawić kondycję i zwiększyć wydolność organizmu. Podczas godzinnego treningu można spalić ponad 800 kcal. Chodzenie po schodach przynosi wiele korzyści dla organizmu. Poza utratą wagi i wysmukleniem sylwetki poprawia koordynację ruchową i wpływa na poprawę samopoczucia.

Regularne wchodzenie po schodach poprawia wygląd skóry, w szczególności w okolicach ud, minimalizuje cellulit, a także poprawia ruchomość stawów. Ta aktywność fizyczna jest całkowicie darmowa i nie wymaga od nas żadnych dodatkowych przygotowań.

Wchodzenie po schodach – jak prawidłowo ćwiczyć?

Wchodzenie po schodach z pozoru wydaje się łatwym treningiem, jednak im dłużej trwa, tym bardziej odczuwamy zmęczenie. Chcąc wykorzystać schody do ćwiczeń, warto wybrać te, które są zrobione z trwałych materiałów, są szerokie i mają poręcz, która doskonale sprawdzi się podczas treningu. Wybierz schody, gdzie nie ma dużego natężenia ruchu, aby móc swobodnie poćwiczyć. Jeśli mieszkasz w bloku, wykorzystaj do tego klatkę schodową. Jeśli nie masz schodów, to sprawdź, czy w okolicy nie ma parku albo innego miejsca ze schodami.

Trening wykonywany na schodach to świetne ćwiczenie na łydki, angażujące także wiele innych partii mięśni, nie tylko nóg. Sposobów na wchodzenie po schodach jest wiele, wszystko zależy od tego, jaki zrobisz ruch. Standardowym sposobem jest wchodzenie naprzemienne po schodach, które często wykonujemy nieświadomie. To ćwiczenie wzmacniające, które poprawia wygląd nóg. Dlatego jeśli chcesz, możesz wchodzić po dwa stopnie lub wskakiwać i robić przysiad.

Podczas ćwiczeń ważne jest tempo, które możesz samodzielnie kontrolować. Trening interwałowy pozwala na szybsze spalenie kalorii. Polega on na naprzemiennym pokonaniu 2–3 pięter w szybkim tempie, a później spokojniejszym krokiem. Taki cykl należy wykonać kilka razy. Cały trening powinien początkowo trwać maksymalnie 15 minut, ale z czasem możesz go wydłużyć nawet do godziny. Wchodząc po schodach, należy stawiać na stopniu całą stopę, a nie tylko palce. Do treningu można włączyć ręce, które pomogą w pokonywaniu kolejnych schodów, a także zaangażują kolejne partie mięśni. Wchodzenie po schodach to świetne urozmaicenie treningu biegowego lub jazdy na rowerze, dlatego jeśli tylko masz możliwość, zastąp windę pieszym pokonaniem pięter. Ćwiczenia na mięśnie nóg powinny być różnorodne, aby przyniosły efekty.

Chodzenie po schodach a zdrowie

Wchodzenie po schodach angażuje inne grupy mięśniowe niż schodzenie. Podczas wchodzenia podnosimy wyżej nogi, przez co bardziej pracują mięśnie pośladków i ud.

Osoby, które cierpią na bóle kręgosłupa, kolana czy stawów, często nie chcą uprawiać żadnego sportu w obawie o kontuzje lub nasilenie objawów. W przypadku problemów z kręgosłupem chodzenie po schodach jest wskazane, ponieważ dzięki temu wzmacniamy odcinek lędźwiowy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku schodzenia. Ta czynność nie jest już tak dobra dla naszego kręgosłupa, ponieważ nadmiernie obciąża kręgi.

Trening wykonywany na schodach bardzo angażuje nasze mięśnie, przez co może prowadzić do wielu kontuzji. Jeśli jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń cierpisz na ból kolana, to wchodzenie po schodach może nasilić ból innych części ciała. Wykonując jakikolwiek ruch, organizm samodzielnie stara się zminimalizować go, przenosząc ciężar ciała na inną część, która jest dodatkowo przeciążana.

Rozpoczynając przygodę z aktywnością fizyczną, zacznij od powolnego tempa, aby nie przeciążać mięśni. Sprawdzaj kilka wariantów i wybierz ten, który jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Możesz przeskakiwać po jednym, dwóch czy nawet trzech stopniach.

Niemal każda aktywność fizyczna jest obciążona kontuzjami, jednakże prawidłowo wykonując ćwiczenia, minimalizujesz ryzyko. Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie niesie za sobą wiele korzyści, dlatego warto wprowadzić ją do swojej codzienności. Wprowadzając jakikolwiek ruch do swojego życia, poprawiasz swoje samopoczucie czy sylwetkę.

Źródła
  1. F. Delavier, Modelowanie sylwetki. Atlas ćwiczeń dla kobiet, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2008.
  2. P. Hagerman, Trening siłowy do triathlonu, Wydawnictwo Buk Rower, Warszawa 2015.
  3. https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28290%2Cchodzenie-po-schodach-skutecznie-pomaga-zachowac-zdrowie.html (data dostępu czerwiec 2021 r.)
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
twerkowanie-co-to-jest-jak-sie-go-nauczyc
Fitness
1 min.
Twerkowanie - co to jest? Jak się go nauczyć?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.