account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Od czego zależy cena prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Redakcja21.12.2023Aktualizacja: 21.12.2023

Świadomość korzyści płynących z posiadania ubezpieczenia na życie czy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest coraz większa, dlatego tego typu produkty cieszą się niemałym zainteresowaniem. Pakiet medyczny od prywatnego ubezpieczyciela może zapewnić szeroki zakres opieki zdrowotnej i szybki dostęp do najróżniejszych specjalistów oraz badań. Z czego wynika rosnąca popularność prywatnych ubezpieczeń medycznych? Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?


ile-kosztuje-prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne-cena
Adobe Stock

Polecane

moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
choroby-zakazne-dzieci-i-doroslych-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Choroby zakaźne dzieci i dorosłych – do jakiego specjalisty się udać?
30.08.2021
neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna
1 min.
Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?
19.10.2021
zaburzenia-rownowagi-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?
01.12.2021
Spis treści
  1. Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
  2. Dlaczego warto pomyśleć o prywatnej polisie medycznej?
  3. Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest umową ubezpieczenia, którą zawiera się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Ma ona na celu zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia w przypadku choroby, czasem też wypadku lub potrzeby specjalistycznej opieki zdrowotnej.

Zasady działania prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego są zbliżone do zasad, na jakich działa publiczna służba zdrowia, zarządzana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), jednak występują pomiędzy nimi pewne istotne różnice:

  1. Finansowanie – publiczne ubezpieczenie zdrowotne jest opłacane przez składki ubezpieczeniowe, pobierane od ubezpieczonych oraz z budżetu państwa w przypadku osób niepracujących czy bezrobotnych. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest z kolei finansowane z indywidualnych składek ubezpieczeniowych, które płaci ubezpieczony towarzystwu ubezpieczeniowemu lub innemu dostawcy tego typu usług.

  2. Zakres usług – publiczne ubezpieczenie zdrowotne oferuje usługi medyczne i leczenie, które są finansowane przez system opieki zdrowotnej państwa. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może oferować podobny lub szerszy zakres usług, w tym dostęp do specjalistów, pokrycie kosztów zakupu leków, a także możliwość korzystania z prywatnych szpitali i klinik.

  3. Czas oczekiwania – prywatne ubezpieczenie zdrowotne umożliwia stosunkowo szybki dostęp do specjalistów, badań i zabiegów. W przypadku pakietów medycznych, których ofertę możesz otrzymać na Welbi, czas oczekiwania na wizytę u lekarza podstawowej opieki medycznej to 1 dzień, a na konsultację ze specjalistą do 3 dni.

Dlaczego warto pomyśleć o prywatnej polisie medycznej?

Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego warto rozważyć prywatne ubezpieczenie zdrowotne, jest zapewnienie sobie i swoim najbliższym kompleksowej opieki medycznej. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala ominąć kolejki do lekarzy specjalistów, badań diagnostycznych i specjalistycznego leczenia. Do tego może stanowić solidne wsparcie nie tylko w leczeniu, ale i w profilaktyce zdrowotnej. W pakietach medycznych OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD od TU Zdrowie, oferowanych na Welbi, zawarty jest przegląd zdrowia w wersji dla kobiet lub mężczyzn – badania wykonasz bez dodatkowych opłat, a wyniki bez czekania w kolejce skonsultujesz z lekarzem.

Dla osób korzystających z prywatnej opieki medycznej nie bez znaczenia jest możliwość wyboru lekarza prowadzącego i placówki. W ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dostępnego na Welbi możesz samodzielnie wybierać lekarzy i placówki medyczne (około 3500 placówek z listy TU Zdrowie), w których będziesz się leczyć. Może to być szczególnie ważne, jeśli potrzebujesz opieki specjalisty z konkretnej dziedziny.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Nie da się ukryć, że posiadanie prywatnego ubezpieczenia medycznego daje duże poczucie bezpieczeństwa. Dla osób ubezpieczonych w NFZ polisa taka stanowi doskonałe uzupełnienie posiadanej ochrony ubezpieczeniowej, natomiast dla tych, którzy nie posiadają prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, wartą rozważenia alternatywę.

Ile kosztuje taka polisa medyczna? Cena polisy uzależniona jest od wielu czynników. Chcąc prywatnie ubezpieczyć się w NFZ, trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie kilkuset złotych miesięcznie. Składka ustalana jest bowiem na poziomie 9% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce – na dzień dzisiejszy (grudzień 2023) jest to 671,88 zł miesięcznie. Miesięczny abonament za dobre ubezpieczenie medyczne jest na ogół dużo niższy. Podstawowe pakiety dostępne są już od nieco ponad 100 złotych miesięcznie. Za te bardziej rozbudowane i lepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb trzeba zapłacić 2–3 razy więcej.

Sugerowanie się wyłącznie ceną nie pozwoli Ci dokonać właściwego wyboru. Porównując polisy, zwróć uwagę na zakres ubezpieczenia i na tej podstawie wytypuj najlepszą opcję dla siebie. Koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), w których jest przedstawiony zakres usług oraz wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. W sprzedaży dostępnych jest wiele pakietów, które odpowiadają potrzebom najróżniejszych klientów – zarówno tych, którzy poszukują podstawowej ochrony ubezpieczeniowej, jak i tych, którzy oczekują dostępu do szerokiego grona specjalistów i bogatego katalogu najróżniejszych badań. Najrozsądniej będzie wybrać polisę, która w ramach założonego budżetu oferuje możliwie najszerszy zakres usług. Zwróć też uwagę na to, jakie usługi dodatkowe masz w cenie pakietu, np. wizyty domowe, rehabilitację czy konsultacje z psychologiem albo wspomniany już przegląd zdrowia.

Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych najtańsza oferta nie zawsze jest najlepszym wyborem. Weź pod uwagę również czynniki, takie jak opinie innych klientów, renoma i pozycja rynkowa towarzystwa ubezpieczeniowego, a także jakość obsługi klienta i łatwość obsługi wybranego produktu (np. przez aplikację, telefonicznie czy profil ubezpieczonego).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.