Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів
Zweryfikowane przez eksperta

Co stosować w leczeniu infekcji intymnej w ciąży?

Monika Nowakowska

lek. Agnieszka Żędzian

10.05.2022

Aktualizacja: 19.05.2022

Infekcje intymne są częstym problemem wśród kobiet, zwłaszcza aktywnych seksualnie. W toku zakażenia mogą pojawiać się charakterystyczne upławy, ale w wielu przypadkach przebiega ono bezobjawowo. Nie ignoruj niepokojących dolegliwości i nie próbuj łagodzić ich domowymi sposobami, ponieważ nieleczona choroba może mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia i rozwoju płodu. Terapia w przypadku infekcji intymnej powinna zostać ustalona przez ginekologa, zwłaszcza jeśli dotyczy kobiety w ciąży.


infkecja-intymna-w-ciazy-co-stosowac
pexels

Przyczyny infekcji intymnych w ciąży

W pochwie zdrowej kobiety znajdują się różne bakterie, które tworzą jej mikrobiom. Mikroflora dróg rodnych hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych i dzięki temu chroni przed infekcjami intymnymi. Największą rolę w tworzeniu tej bariery odgrywają bakterie Lactobacillus. Wytwarzają one wiele czynników przeciwzapalnych i kwas mlekowy, który zapewnia prawidłowe, czyli kwaśne, pH pochwy.

Zaburzenia równowagi w obrębie mikrobiomu dróg rodnych mogą prowadzić do rozwoju infekcji. Zwykle odpowiadają za nie bakterie beztlenowe oraz tlenowe i grzyby.

Niektóre stany i zachowania mogą zwiększać ryzyko infekcji. Należą do nich m.in.:

 • duża aktywność seksualna i częste zmiany partnerów;

 • niestosowanie barierowych środków antykoncepcyjnych, np. prezerwatyw;

 • palenie papierosów;

 • długotrwałe przyjmowanie antybiotyków;

 • niedostateczna lub nieodpowiednia higiena intymna, np. stosowanie płukanek do pochwy;

 • zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka, czyli HPV.

Objawy infekcji intymnych w ciąży

Najbardziej charakterystycznym objawem infekcji intymnej jest obecność nieprawidłowej wydzieliny z dróg rodnych. W zależności od rodzaju zakażenia mogą jej towarzyszyć także inne dolegliwości. Jednak blisko połowa infekcji zwykle przebiega bezobjawowo, co opóźnia moment zgłoszenia się do lekarza i rozpoczęcia leczenia przez pacjentkę.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Za pojawienie się infekcji bakteryjnej odpowiadają bakterie beztlenowe, głównie Gardnerella vaginalis. Jest to główna przyczyna infekcji intymnych u pań w wieku rozrodczym, a częstość występowania zakażenia wygląda podobnie u kobiet w ciąży i nieciężarnych.

W przebiegu waginozy bakteryjnej pojawia się kremowoszara wydzielina z pochwy. Co ważne, zwykle ma ona cuchnący, „rybi” zapach. Często upławom towarzyszy ból podczas stosunku, pieczenie i obrzęk błony śluzowej okolic intymnych.

Zapalenie pochwy wywołane przez bakterie tlenowe 

Zapalenie pochwy bywa wywoływane przez bakterie tlenowe, które fizjologicznie występują w przewodzie pokarmowym, np. pałeczkę okrężnicy. Kiedy dostaną się do pochwy, mogą powodować infekcję intymną.

Objawy zapalenia pochwy o takiej etiologii  przypominają te występujące w bakteryjnym zapaleniu pochwy powodowanym przez beztlenowce. Bardziej wyraźne są jednak dolegliwości zapalne, np. pieczenie i obrzęk błony śluzowej dróg rodnych.

Kandydoza pochwy i sromu

Kluczową rolę w rozwoju grzybicy okolic intymnych odgrywają mikroorganizmy z gatunku Candida albicans. Zaraz po waginozie bakteryjnej jest to druga co do częstości przyczyna występowania zapalenia pochwy i sromu.

Najczęstszymi objawami kandydozy pochwy i sromu są ból i świąd w okolicach intymnych. Towarzyszą im zaczerwienienie, pieczenie i pękanie błony śluzowej dróg rodnych. Dolegliwości nasilają się podczas oddawania moczu, stosunku i ciepłej kąpieli. Pacjentki obserwują też pojawienie się bezwonnej, grudkowatej wydzieliny, która może przypominać twaróg.

Konsekwencje infekcji intymnej w ciąży

Jeżeli zauważysz u siebie objawy, które mogą świadczyć o infekcji intymnej, zgłoś się do ginekologa, który zleci odpowiednie badania i zdecyduje o włączeniu właściwych leków.

Zakażenia w obrębie dróg rodnych podczas ciąży zwiększają ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego, samoistnego poronienia, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych i stanów zapalnych po porodzie, np. zapalenia błony śluzowej macicy czy zakażenia rany po cięciu cesarskim. Dodatkowo nieleczone lub niewłaściwie leczone zakażenia, np. za pomocą leków bez recepty i poza kontrolą lekarza, mogą nawracać w przyszłości.

Leczenie infekcji intymnej w ciąży

Lekarz ginekolog ustala rozpoznanie na podstawie charakterystycznych objawów i wyników testów mikrobiologicznych, np. badania wydzieliny z pochwy pod mikroskopem.

Leczenie waginozy bakteryjnej opiera się na przyjmowaniu antybiotyków, które skutecznie zwalczają chorobotwórcze drobnoustroje, ale jednocześnie są bezpieczne dla kobiety i płodu. W zależności od sytuacji pacjentki ginekolog może zalecić lek w postaci tabletek przyjmowanych doustnie lub środków (tabletek, globulek, kremów), które pacjentka musi zaaplikować bezpośrednio do pochwy. Terapia kandydozy pochwy u kobiet w ciąży zakłada stosowanie leków przeciwgrzybiczych, działających miejscowo, np. kremu lub globulek dopochwowych, co najmniej przez 7 dni.

Źródła
 1. A. Bacz, Bakteryjna waginoza w ciąży, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63102,bakteryjna-waginoza-w-ciazy, dostęp: 27.03.2022 r.

 2. E. Stefanowicz, Bakteryjne zapalenie pochwy, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256372,bakteryjne-zapalenie-pochwy, dostęp: 27.03.2022 r.

 3. E. Stefanowicz, Grzybicze zapalenie sromu i pochwy (świąd sromu). Jakie są powody i sposoby leczenia grzybicy pochwy i sromu, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256370,grzybicze-zapalenie-sromu-i-pochwy, dostęp: 27.03.2022 r.

 4. M. Miller, Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia, „Ginekologia po Dyplomie” 2014, nr 16, s. 59-68.

 5. M. Strus , P.B. Heczko , P. Kochan, Najnowsze wytyczne postępowania w przypadku bakteryjnej waginozy w ciąży, “Forum Położnictwa i Ginekologii” 2018, nr 29.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
jak-szybko-pozbyc-sie-kataru-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak szybko pozbyć się kataru? Domowe sposoby
30.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021

Najchętniej czytane

nerwobole-w-ciazy-objawy
Zdrowie
1 min.
Nerwobóle w ciąży – objawy
09.05.2022
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
jakie-owoce-mozna-jesc-przy-cukrzycy
Zdrowie
1 min.
Naturalna słodycz dla diabetyka – jakie owoce można jeść przy cukrzycy?
09.05.2022
goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.